تهدید باغ جهانی ارم از زمین و آسمان!

تهدید باغ جهانی ارم از زمین و آسمان!

سفرگو: چندی قبل بود كه تصاویری از ساخت و ساز در محوطه باغ جهانی ارم شیراز حاشیه ساز شد و میراث فرهنگی فارس را به واكنش واداشت، اما بنظر می رسد تهدیدات مقابل این اثر جهانی از زمین و آسمان ادامه دارد!


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، علاوه بر محدوده ای كه با هدف راه اندازی فضایی برای استقرار سرویس بهداشتی، در باغ ارم دستخوش ساخت و ساز شده بود، در نقطه ای دیگر از این باغ با ارزش و ثبت شده جهانی نیز، حفاری و بتن ریزی برای احداث مخزن ذخیره آب انجام شده است.
شواهد نشان از آن دارد كه محدوده مورد نظر برای استقرار مخزن آب در محوطه باغ ارم در محدوده ای مشجر قرار گرفته است.
از طرفی با وجود ممنوعیت راه اندازی هرگونه ساختمان مرتفع در محدوده بصری آثار تاریخی و ثبت شده، هم اینك شاهد راه اندازی ساختمانی مرتفع در جنوب محوطه باغ ارم شیراز هستیم.
این ساختمان كه هنوز مراحل راه اندازی را طی می كند، تداعی كننده ساخت هتل آسمان در محدوده حریم قانونی ارگ كریمخان شیراز است.

تاریخچه باغ ارم
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، باغ ارم شیراز، یكی از ۹ باغ ایرانی است كه نامش در لیست میراث جهانی یونسكو قرار دارد؛ این باغ با فضای بسیار زیبا و دلنواز و امكاناتی مناسب، در گوشه ای از شمال شیراز قرار گرفته و شاهد سرد و گرم روزگار بوده است.
این باغ یكی از زیباترین باغ های استان فارس و حتی كل كشور است كه توریستهای داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود جلب كرده و به واسطه درختان سر به فلك كشیده و گل های زیبا با طنازی هر نظری را پر از نیاز می كند.
با وجود مطالعات فراوان، هنوز تاریخ دقیق راه اندازی و بنیانگذار اصلی آن معین نمی باشد اما وجود نام این باغ در سفرنامه های مربوط به قرن دهم و یازدهم هجری، حاكی از ریشه تاریخی آن است.
بررسی متون مختلف خصوصاً سفرنامه های جهانگردان نشان از این دارد كه باغ ارم، از زمان صفویه به بعد، آباد بوده و در دوران زندیه، بهسازی و آبادتر شده است.
از اواخر دوره زندیه به مدت بیشتر از هفتاد و پنج سال باغ ارم در تصاحب سران ایل قشقایی قرار داشت. خاندانی به نام جانی خانِ قشقایی از دوره فتحعلی شاه قاجار با سمت ایلخانی و ایل بیگی بر ایل قشقایی فرمانروایی می كردند و ارم را بعنوان مقر فرمانروایی خود در شهر شیراز برگزیده بودند.
جانی خان، اولین ایلخان این خاندان، و پسرش محمد قلی خان، عمارتی را در این باغ بنا نهادند و در نهایت شكوه ساخت آنرا به اختتام رساندند. در اوایل دوره قاجاریه، مالكین سابق باغ ارم كه برخی از سران ایل قشقایی بودند در گوشه ای از این باغ به خاك سپرده شدند اما تا به امروز اثری از قبور آنها به دست نیامده است.
شواهد نشان می دهند كه ساختمان عمارت این باغ تا دوره ناصرالدین شاه قاجار پابرجا بوده اما حاج نصیرالملك شیرازی باغ را از خاندان ایلخانی خریداری نموده و احتمالاً با حفظ اساس ساختمان، عمارت فعلی موجود در باغ را بنا نهاده است. سپس درگذشت وی در حدود سال ۱۲۷۲ هجری شمسی، تزئینات بنا و بعضی قسمت های نیمه كاره توسط ابوالقاسم خان نصیرالملك، داماد و خواهرزاده او، تكمیل می شود.
بعد از فوت ابوالقاسم خان نصیرالملك، باغ به فرزند وی می رسد و سپس به یكی از سران ایل قشقایی فروخته می شود.
بعد از سال ها، باغ ارم توسط پهلوی دوم تصاحب (خریداری) شد و در اختیار دانشگاه شیراز قرار گرفت و از آن پس تابحال در اختیار این دانشگاه قرار دارد.
البته عمارت باغ كه به دلیلهای مختلف گرفتار تخریب شده بود، در سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۰، مرمت شد.
هم اینك مدیریت این مجموعه جهانی كه شمار زیادی از گردشگران هر ساله برای بازدید به آن بازگشت می كنند، در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد.


دبیر: زهرا حبیب پور


1397/11/15
21:42:53
5.0 / 5
2811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد