مشاور صنایع دستی میراث فرهنگی:

برای زیلوی ایران نشان تجاری تعریف شود

برای زیلوی ایران نشان تجاری تعریف شود

سفرگو: مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، زیلوی میبد را یك محصول منحصر به فرد و بی ‎ نظیر و بی‎رقیب در دنیا خواند.


ویدا توحدی در حاشیه سفر به شهرستان میبد در گفت‏ وگو با خبرنگار ایسنا‬ اضافه كرد: برگزیده شدن شهرستان میبد بعنوان شهر جهانی زیلو یك اتفاق بزرگ برای استان یزد و كشور بود چونكه زیلوی میبد یك محصول بی نظیر و منحصر به فرد است كه در میان كشورهای دیگر رقیب ندارد.
وی با بیان این كه ثبت جهانی زیلو باید دارای فرآیند و فعالیت های متعددی باشد، اضافه كرد: پس از جهانی شدن زیلو باید فعالیت هایی صورت گیرد تا این رشته هنری و صنعتی به دنیا معرفی شود ولی این معروفیت نیازمند زیرساخت هایی است كه موجب رشد و توسعه شاخه زیلو شود.
توحدی، احداث یك دبیر خانه در شهرستان میبد را لازم دانست و اظهار نمود: این دبیرخانه باید پیگیر تمام برنامه ها و طرح های در رابطه با رشد و توسعه زیلو باشد.
به گفته وی، طراحی لوگو با یك نام و نشان تجاری مناسب، طراحی و بسته‬ ‏بندی محصول با نشانه جغرافیایی ثبت شده روی آن موجب می شود تا دانش سنتی و نحوه تولید این محصول در دنیا به سرقت نرود و بعنوان یك حقوق معنوی برای زیلوبافان میبدی حفظ شود.
مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، یك شعار مناسب برای این شهر بعنوان شهر جهانی زیلو را یكی از اقدامات دبیرخانه خواند و اظهار داشت: مسئولان، هنرمندان و صنعتگران باید بدانند زیلو با چه مشخصه های مأنوس شده است تا بتوانند یك شعار یا یك جمله روان و كوتاه برای محصول مورد نظر بیابند.
وی با بیان این كه بازدیدهای فصلی باید برای رونق زیلو پیش بینی شود، اضافه كرد: اعضای شورای دبیرخانه باید برای توریستهای داخلی و خارجی بازدیدهای فصلی را رونق دهند و با ارسال گزارش آن به دبیرخانه مركزی در تهران، پیشرفت های حاصله را اطلاع رسانی كنند.
توحدی، احداث تشكل های غیردولتی و مردم نهاد را باز حائز اهمیت دانست و بیان كرد: تشكل های غیردولتی برای رشد و توسعه شاخه زیلو مؤثر هستند و اگر این تشكل ها وجود دارد باید تقویت شوند و اگر وجود ندارد، باید شكل بگیرد چون ما معتقدیم رشته زیلو یك رشته مردمی و در حقیقت همه گیر در این منطقه است و زنان و جوانان ما با روی آوردن به بافت و تولید زیلو می توانند بسیار تأثیرگذار باشند.
این مشاور میراث قرهنگی كشور اشاره كرد: ارسال آمار و اطلاعات برای برنامه ریزی های گوناگون در این رشته باید مستند به دست شورای برنامه ریزی برسد و نقش، بافت و تكنیك خاص زیلو باید ثبت میراث ناملموس شود.
ویدا توحدی ‬ خاطرنشان‬ كرد: ‬ همین طور تهیه بروشور و كاتالوگ مناسب برای معرفی محصول زیلوی میبد به دو زبان انگلیسی و فارسی، احداث دهكده یا شهرك مناسب بعنوان یك مركز نمونه تولید، احداث فضای استراحتگاه برای گردشگر های داخلی و خارجی داخل دهكده، بهره گیری از علم و تكنولوژی نوین در طراحی نقش و بافت زیلو درج كردن قیمت دلار بر روی محصول زیلو، خلاقیت و نوآوری در زیلو برای مصارف مختلف، احداث ویترین هایی در دستگاه های دولتی برای نمایش دادن زیلو، مفروش كردن اتاق رؤسا و مسئولان شهرستان با زیلو، آموزش رشته زیلو در دانشگاه ها و مراكز آموزشی نظیر فنی و حرفه‬ ‏‏ای، دیگر مباحثی است كه توجه به آن برای رشد و توسعه زیلو و معرفی این محصول بی نظیر در سطح دنیا مؤثر است.1397/11/19
14:07:10
5.0 / 5
1576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد