میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

غاز بودن سیمرغ همسایه، احیای نخستین آسیاب موزه تهران

غاز بودن سیمرغ همسایه، احیای نخستین آسیاب موزه تهران

به گزارش سفرگو حاشیه های تندیس جشنواره فیلم فجر، احیای نخستین آسیاب موزه تهران و شروع به كار نمایشگاه گردشگری همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در این هفته رئیس سازمان میراث فرهنگی پیرو حاشیه های ساخت تندیس جشنواره فیلم فجر در كشور امارات بیان كرد: مقرر است به بهترین فیلم این جشنواره امسال تندیس صنایع دستی هم اهدا كنند. اینكه تندیس مهمترین جشنواره فیلم در ایران توسط اماراتی ها ایجاد می شود جای تاسف دارد. ما هنرمندانی داریم كه می توان از هنر آنها برای ساخت این تندیس بهره برد.
رئیس سازمان میراث فرهنگی همینطور در گفتگویی با صدا و سیما در این هفته اعلام نمود بیشتر از شش میلیون توریست خارجی در ۹ ماهه امسال به ایران آمده اند اما چون حساب های اقماری در صنعت گردشگری وجود ندارد هنوز معلوم نیست كه آورده این تعداد توریست چقدر بوده است. ما در نظر داریم تا با همكاری بانك مركزی و مركز آمار ایران، كمیته ای برای این بخش تشكیل دهیم.
در این هفته همینطور خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی از كاووش های دیرینه شناسی شهر ری دیدن كردند. چندی قبل خبر رسیده بود كه كوزه هایی در بخشی از شهر ری پیدا شده كه درون آن سكه و طلا بوده است اما كاووش های باستانی شناسی نشان داد كه در این دو كوزه كه به صورت اتفاقی به دنبال عملیات ساخت این منزل مسكونی پیدا شده چیزی جز خاك و خرده شیشه نبوده است. خبرنگاران همینطور به نخستین آسیاب موزه تهران رفتند و از احیای این بنای تاریخی قاجاری دیدن كردند. مقرر است این آسیاب قدیمی كه در محله یوسف آباد قرار گرفته و توسط مالكان آن احیا شده باكمك سازمان میراث فرهنگی در سال آینده به موزه تبدیل گردد. در كنار آن یك نانوایی متعلق به ۵۰ سال پیش هنوز در حال فعالیت است و مالكان در نظر دارند این آسیاب و نانوایی را برای همیشه حفظ نموده و روند تهیه نان را برای نسل آینده حفظ كنند و نشان دهند.
ابراهیم حقیقی طراح تندیس جشنواره فیلم فجر اظهار داشت: هنر ریخته گری و شیشه گری یكپارچه در ایران وجود نداشته بنابراین ما از هنرمندان كشورهای دیگر خواستیم كه این تندیس را بسازند.
در همین هفته همینطور از سازمان میراث فرهنگی خبر رسید كه مقرر است در ایام ۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته برپا شود. در این نمایشگاه جاذبه های گردشگری و ظرفیت های استانها بیشتر از تهران نمایش داده خواهد شد. همینطور مردم می توانند در این نمایشگاه برای سفرهای نوروزی خود برنامه ریزی كنند.
این نمایشگاه گردشگری در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران از بامداد تا بعدازظهر برپا خواهد بود. مراسم افتتاحیه آن هم ۲۳ بهمن ماه با حضور سفرای كشورهای خارجی و رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزار می گردد.
در نشست خبری این نمایشگاه فرهاد امینیان مسئول نمایشگاههای تهران اظهار داشت: بعضی از شركت های خارجی به جهت اینكه هزینه یورو برای حضورشان در این نمایشگاه نپردازند با پارتنتر ایرانی خود غرفه می زنند.
آرش نورآقایی كارشناس و پژوهشگر گردشگری این هفته در گفتگویی باخبرنگار مهر درباره صنعت گردشگری شهر تهران سخت گفت و بیان كرد: تهران شهر ضد توریست است چون كه برخی آلودگی های صوتی و رفتاری باعث می شود كه این شهر در بین شهرهای گردشگری ایران قرار نگیرد. این در شرایطی است كه پایتخت كشورها همیشه یكی از مقاصد مهم گردشگری آن كشور به حساب می آیند اما در ایران این اتفاق نیفتاده است و حتی در پیاده رو ها ما احترامی برای گردشگران قائل نیستیم چه برسد به آلودگی های رفتاری.

1397/11/24
16:24:29
5.0 / 5
1762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد