مازندران دیدنی است

عبور از سه خط طلا به مقصد كوچك ترین كلیسای جهان بعلاوه تصاویر

عبور از سه خط طلا به مقصد كوچك ترین كلیسای جهان بعلاوه تصاویر

سفرگو: از جاده 79 كه وارد مازندران بشوید، بعد دیگری از این استان هزار نقش و رنگ را خواهید دید، از پیاده روی در تنگه های هیجان انگیز تا لذت مسافرت با قطار در دل جنگل های مازندران و دیدن كوچك ترین كلیسای جهان می تواند روزهای خوشی را در تعطیلات برای شما رقم بزند.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، در ابتدای جاده فیروزكوه آبشاری روان است كه جز شگفتی های بی بدیل مازندران شمرده می شود. برای رسیدن به این آبشار باید از تنگه ای عبور كرد كه نام آن شما را به یاد فیلم های ژاپنی می اندازد.
"تنگه واشی" در فاصله 120 كیلومتری تهران و در دل جاده فیروزكوه قرار دارد. برای رفتن به این تنگه و رسیدن به آبشار ساواشی باید دو كیلومتری جاده فیروزكوه –تهران به یك جاده فرعی وارد شوید، سپس طی حدود 9 كیلومتر به روستای "جلیزجند" می رسید.
از روستا عبور كنید، 4 كیلومتر دورتر باید از خودروها پیاده شوید و از اینجا پیاده روی آغاز می شود. یادتان باشد برای سفر به تنگه واشی كفش مناسب با خود به همراه داشته باشید.
سپس یك پیاده روی كوتاه در سربالایی كوه به ابتدای تنگه می رسید از اینجا به بعد باید راهپیمایی در آب خنك رود را تجربه كنید. در این تنگه یك سورپرایز جالب برایتان وجود دارد چونكه كتیبه های 185 ساله قاجاری شما را متحیر خواهدنمود.

*كاروانسرای شاه عباسی
در 17 كیلومتری جاده فیروزكوه به سوادكوه در 185متری جنوب جاده، شاهكار معماری عصر صفوی خودنمایی می كند. ورودی این بنا در قسمت شمال غربی آن است كه شبیه دالان بزرگی بوده و در دو طرف آن ایوان های گوناگون وجود دارد.
هنوز صدای همه همه كاروان ها از پس قرن ها در اینجا شنیده می شود. یكی از جذاب ترین تفریحات در جاده فیروزكوه شاید سپس بازدید از این كاروانسرای تاریخی خوردن آش محلی در گردنه گدوك باشد، آشی كه با دوغ ارگانیك و سبزیجات كوهی این منطقه در سرمای گدوك، گرما را میهمان وجودتان می كند.

*شاهكار ریلی جهان را در سوادكوه می بینید
سپس عبور از گردنه گدوك، وارد منطقه سوادكوه می شوید. اینجا از لحاظ طنازی های طبیعت دست كمی از كشورهای اروپایی ندارد. یكی از جذاب ترین جاذبه های سوادكوه، وجود راه آهن و قطارهایی با سبك و سیاق قدیمی است.
اگر از سفرهای معمولی با خودروهای شخصی و هواپیما خسته شده اید، حتما سفر با قطار را در سوادكوه تجربه كنید، لذت عبور از جنگل های مخملگون و كوه های سر به فلك كشیده اینجا با قطارهای قدیمی می تواند سال ها خاطره ای به یادماندنی در ذهنتان به جا بگذارد.
اینجا بزرگترین پل سراسری شمال به جنوب ایران در درون صخره های خارا قدعلم كرده است، "پل ورسك" شاهكار مهندسی دوره پهلوی در ۸۵ كیلومتری جاده قائمشهر و۱۸۰ كیلومتری تهران در محور فیروزكوه قرار گرفته است.
این پل داستان های زیادی در دل دارد. اگر با قطار از این پل تاریخی عبور كردید، كمی شجاع باشید و سر خودرا از پنجره قطار خارج كنید، چشم اندازهای بسیار زیبایی را می توانید از بلندای این پل مشاهده كنید. در این راه از دیدن پل ورسك كه به "سه خط طلا" معروف شده غافل نشوید. سه خط طلا اصطلاحی است كه به خاطر خاصیت های ساخت پل ورسك به آن داده شده است.


*قرار گرفتن كوچك ترین كلیسای جهان در راه جاده فیروزكوه
شاید حتی فكرش را نكنید كه كوچك ترین كلیسای جهان همین جا در چند قدمیتان وجود دارد. در جاده فیروزكوه در پشت رستورانی روبروی ایستگاه راه آهن "سرخ آباد" كنار جاده اصلی با فاصله دو كیلومتر از ورسك، كوچك ترین كلیسای جهان در غربت و انزوا روزگار می گذراند. این كلیسا در اوایل دوره پهلوی برای انجام مراسم مذهبی كاركنان راه آهن توسط مهندسین مسیحی ایتالیایی كه برای ساخت خطوط ریلی به سوادكوه امده بودند، راه اندازی شده بود.

*سفر به بلندترین طاق طبیعی دنیا
سپس عبور از ورسك در ارتفاعات كوه البرز و تلاقی رود "دوآب" به فاصله یك و نیم كیلومتر از جاده سوادكوه-تهران بر سینه ستبر خطیركوه، غار تاریخی"اسپهبد خورشید" دیده می شود.
سفر به غار اسپهبد خورشید آمیزه ای از طبیعت گردی و گردشگری تاریخی است. این غار آدمی را به عمق تاریخ می برد و توامان به طبیعت پیوند می زند. اسپهبد خورشید به صورت تالار ساده و حدودا دایره به ارتفاع 19.75 متر و پهنای 14.35 متر و بطور تخمینی دارای 15 متر ارتفاع است.
جلوی دهانه غار با دیوار سنگ و ساروجی ضخیم به ارتفاع 11 متر از پایین چیده شده و تا جلوی مدخل غار آمده است. این بنا از بلندترین طاق های طبیعی دنیا بوده كه حدود 100 متر طول دهانه و 85 متر عرض آن است كه در دنیا بی نظیر به نظر می آید. در متون تاریخی قلعه اسپهبد خورشید به نام دژ یا طاق معرفی شده، در گذشته این غار بعنوان دژی طبیعی، همواره مورد استفاده اسپهبدان طبرستان بوده است.
1397/12/20
14:47:59
5.0 / 5
1717
تگهای خبر: تاریخی , تعطیلات , روستا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد