گزارش مهر از یك پروپاگاندا در حوزه گردشگری

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟

پشت پرده اصرار بر عدم گرانی نرخ هتلها در نوروز چیست؟

به گزارش سفرگو درحالی كه هتلداران نرخ اتاق های خویش را برای سال ۹۸ در مهر ماه سال ۹۷ تا ۲۰ درصد بالا برده اند، اما مسئولان سازمان میراث فرهنگی اصرار دارند، بگویند جامعه گردشگری افزایش نرخ نداشته است.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در ایام اخیر و با عنایت به گرانی های اجناس داخلی و خارجی در ایران علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی در مصاحبه ها و گفتگوهای تلویزیونی خود بارها و بارها اعلام نموده است كه جامعه گردشگری به خصوص هتلداران عید امسال هیچ گونه افزایش نرخی نداشته و نخواهند داشت. هتلداران همسو با مردم بوده اند و امسال عید، برخلاف صنوف دیگر، آنها هتل ها را گران نكرده اند این درحالی است كه هزینه های هتلداران افزایش داشته است. مونسان اخیرا هم در یك برنامه رادیویی اظهار داشت: تنها بخشی كه از شرایط حال حاضر، سواستفاده نكرده و با وجود گرانی ها و تحمیل برخی هزینه ها، هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته است خدمات سفر و گردشگری بوده كه به این خاطر باید از همكاری بخش خصوصی تشكر كرد. ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی هم در نشست ستاد تسهیلات سفر كه اخیراً با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف عضو این ستاد، برگزار شد، هم اعلام نمود كه هتلداران در یك اقدام اخلاقی (!) با وجود اینكه هزینه هایشان از هر جهتی افزایش داشته است اما برای نوروز افزایش نرخی نداشته اند. این تاكید در ایام اخیر بسیار زیاد مطرح گردیده است. اما به واقع آیا هتلداری كه سرمایه های میلیاردی خویش را برای این صنعت هزینه كرده است، در روزهای تعطیلات افزایش نرخ ندارد؟ این مورد از چند جهت قابل بررسی است. یكی اینكه هر سال هتلداران نرخ اجاره اتاق های خویش را مهر ماه بالا می برند. این یك رویه سالانه است و تقریباً هر سال آنها تا ۲۰ درصد اجازه دارند تا نرخ خویش را بالا برند این نرخ برای مهر ماه هر سال تا مهر ماه سال آینده اعلام می شود.
مبحث دوم اینكه هتلداران هیچ گاه نباید در نوروز نرخ را بالا برند چون یك مرتبه یعنی در مهر ماه این اقدام را انجام داده اند و حالا اگر چنین افزایشی را در شب عید داشته باشند، در واقع تخلف كرده اند. آیا توقع بر این بوده كه هتلداران سالی دو بار (یك بار مهر ماه و یك مرتبه در روزهای عید) نرخ را بالا برند كه حالا معاون گردشگری این عدم افزایش را اخلاقی می داند؟! آیا توقع بر این بوده كه هتلداران سالی دو بار (یك بار مهر ماه و یك مرتبه در روزهای عید) نرخ را افزایش دهند در سال ۹۷ به همه هتل ها این مجوز داده شد كه تا ۲۰ درصد نرخ خویش را بالا ببرند جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران مرداد سال ۹۷ با اشاره به اینكه پس از مهرماه بررسی ها جهت تغییر قیمت هتل های آغاز می شود، اظهار داشته بود: به صورت معمول هر سال یك مرتبه قیمت هتل ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزوده می شود. وی یك ماه بعد در مجمع هتل داران با اشاره به اینكه تورم در سال های گذشته حدود ۹ تا ۱۲ درصد بوده و امسال این میزان به ۵۰ درصد رسیده، اظهار داشت: امسال قیمت تخت های هتلی و اقامتی تا حدود ۲۰ درصد افزایش می یابد.
این اختیار بر عهده هتلداران گذاشته شد كه اگر مسافری ندارند؛ در جهت افزایش هزینه ها اقدامی نكنند. بعضی از هتلداران هم متوجه شدند كه اگر افزایش نرخ ۲۰ درصدی داشته باشند، مسافران خویش را از دست خواهند داد. با این وجود اما كم كم خیلی از آنها این افزایش نرخ قانونی را داشتند. برخی از هتلداران در شهرهای جنوبی كشور در روزهای تعطیلات ۲۲ بهمن سال ۹۷ تا جایی كه توانستند نرخ ها را بالا بردند مسئولان سازمان میراث فرهنگی و جامعه هتلداران در یك اقدام هماهنگ بر پروپاگاندای خود اصرار دارند تا اعلام كنند كه همراه با مردم جامعه گردشگری هستند این درحالی است كه اگر ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، بخش بازرسان از تأسیسات گردشگری را فعال می كرد، می توانست در یك ارزیابی متوجه شود كه چنین اقدامی در خیلی از هتل ها نقض می شود نمونه آن هم بعضی از هتلداران در شهرهای جنوبی كشور هستند كه در روزهای تعطیلات ۲۲ بهمن سال ۹۷ تا جایی كه توانستند نرخ ها را بالا بردند. آیا این دسته از هتلداران در عید سال ۹۸ جبران كمبود مسافر سال ۹۷ را نخواهند كرد؟ جالب اینجاست كه رئیس جامعه هتلداران كشور هم زمانی كه با مبحث گرانی نرخ هتل ها در روزهای پیك سال مواجه می شود، این طور پاسخ می دهد كه بیشتر هتل ها در طول سال تخفیف می دهند اما در روزهای پیك سال این تخفیف را اعمال نمی كنند و قیمت واقعی خودشان را از مسافر می گیرند بنابراین شما تصور می كنید آنها افزایش نرخ داشته اند! باید دید هتلداران بعد از ایام عید با عنایت به اینكه مسئولان سازمان میراث فرهنگی را به این باور رسیده اند كه هیچ گونه افزایش نرخی نداشته اند، از متولیان گردشگری چه انتظاری خواهند داشت؟

1398/01/03
14:57:24
5.0 / 5
1699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد