مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان:

نگاه به توسعه باید مبتنی بر میراث فرهنگی هر منطقه باشد

نگاه به توسعه باید مبتنی بر میراث فرهنگی هر منطقه باشد

به گزارش سفرگو مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار داشت: نگاه به توسعه باید مبتنی بر میراث فرهنگی هر منطقه باشد. توسعه كه مبتنی بر پیشینه تاریخ و تمدن نباشد توسعه پایداری نیست، بلكه تظاهر به توسعه است كه بارها در تاریخ تجربه شده و ابعاد عمیقی پیدا نمی نماید.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، فریدون الهیاری در آئین روز نوش آباد، اظهار نمود: مهمترین سرمایه كشور ایران، هویتی است كه از سیستان و افغانستان در شرق كشور تا بین النهرین در غرب را شامل می شود و حیات را تداوم داده و به رشد و اعتلا رسانده است.
وی ادامه داد: هویت ایرانی، آداب و سنت ها و میراث فرهنگی، سرمایه مهم فرهنگی و هویتی است كه همه باید برای حفظ آن مشاركت نماییم و تلاش مستمر تشكل های مردمی در این زمینه پرارزش است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح كرد: مدیران شهری در هر منطقه برای توسعه باید به گذشته، تجربه تاریخی، واقعیت اجتماعی و میراث فرهنگی هر منطقه توجه كرده و بر مبنای آن شرایط برنامه ریزی كرد كه نگاهی امید بخش است.
وی اظهار نمود: با ساخت سازه های بزرگ و مدرن نمی توانیم با دنیا رقابت نماییم در حالیكه یك اثر تاریخی كوچك می تواند سبب تفاخر ما در دنیا شود و برنامه ریزان شهری باید به آن توجه كند.
الهیاری اضافه كرد: حضور و مشاركت مردم در بعضی شهرستان ها بسیار جدی است به صورتی كه مردم عاشقانه و با علاقه مسائل میراث فرهنگی را پیگیری می كنند كه نشان دهنده ریشه های فرهنگی و تاریخی و توجه به ارزش های میراثی است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار داشت: هر چند نوش آباد، شهری در شمال استان اصفهان است، اما جایگاه آن به لحاظ میراث فرهنگی در نقش جهان است و مسائل آن برای ما بسیار مهم می باشد.
وی تصریح كرد: با اینكه نوش آباد از لحاظ مقیاس جغرافیایی و جمعیتی شهری كوچك است، اما از لحاظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی و پیشینه تمدنی، شهری بزرگ و مهم می باشد كه به اندازه شش شهرستان اثر تاریخی و میراث فرهنگی دارد، به صورتی كه ۲۵ اثر آن در لیست میراث ملی و معنوی كشور ثبت شده است.
وی با اشاره به پیشینه تاریخی شهر ایلخانی نوش آباد اظهار داشت: مردم با این پیشینه تمدنی كه در تلاطم اتفاقات توانسته اند ادامه حیات بدهند، مردمی سخت كوش، مقاوم، خلاق، اندیشمند و پركار هستند كه با وجود هجوم مهاجمان مغول یك رویش دوباره تمدنی پس از نابودی داشته اند و در این سرزمین، انسجام، وحدت و هویت ملی دیده می شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار داشت: امروز یكی از مسائل جدی كشور توجه به هویت و فرهنگ این سرزمین است كه رگه هایی از آن در میراث فرهنگی، آداب و سنن نوروز و مناسبت های است كه شور و نشاط در مردم شكل می گیرد و عامل تداوم هویت كشور است.
الهیاری با تقدیر از خدمات سمیع اله حسینی مكارم معاون پیشین سازمان میراث فرهنگی اضافه كرد: حسینی مكارم، حق بزرگی بر گردن استان اصفهان دارد و سرمایه بزرگی برای استان اصفهان بود كه با پشتیبانی و حمایت او، حركت های بزرگی در این استان انجام شد.
به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، آئین روز نوش آباد، دومین جمعه فروردین هر سال، با هدف سیاسگذاری و برنامه ریزی توسعه این شهر با حضور كارشناسان بومی برگزار می گردد.1398/01/10
23:18:13
5.0 / 5
1586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد