سیل زرانگوش دو خمره آذوقه از دوره اسلامی رو كرد

سیل زرانگوش دو خمره آذوقه از دوره اسلامی رو كرد

سفرگو: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان خبر كشف دو خمره از دوره اسلامی اظهار داشت: به دنبال سیلابی شدن رودخانه زرانگوش در ایلام، دو خمره ذخیره آذوقه از دوره اسلامی به دست آمد.


محمد حسن طالبیان در گفت و گو با ایسنا با بیان این كه در جداره های رودخانه زرانگوش در شهرستان بدره استان ایلام كه بر اثر سیل شسته شده، قسمتی از دو خمره ی ذخیره آذوقه كه قسمتی از آن باز به سبب فشار آب شكسته، بیرون زده است.
وی ادامه داد: انجمن های میراث فرهنگی با اطلاع از این اتفاق، در تماس با یگان حفاظت میراث فرهنگی استان ایلام آنها را در جریان این اتفاق قرار می دهند و یگان حفاظت با هماهنگی نیروی انتظامی در منطقه مستقر می شوند.
او با اشاره به حضور سه عتیقه شناس در منطقه و آغاز بررسی روی این خمره ها، بیان كرد: تا ساعتی قبل و قبل از شدت بارش باران، باستان شناسان برای انتقال خمره ها به موزه تلاش كردند، اما به سبب طغیان رودخانه، انتقال آثار به موزه نا تمام ماند.
وی با تاكید بر حضور یگان حفاظت میراث فرهنگی استان ایلام در منطقه و در ارتباط با نیروی انتظامی، اظهار نمود: مقرر است بامداد فردا (دوشنبه ۱۲ فروردین)، كار انتقال خمره ها به موزه صورت گیرد.
او قدمت خمره های ذخیره ی آذوقه را دوره اسلامی بیان كرد و از تكرار این اتفاق پارسال و در همین منطقه آگاهی داد كه با به دست آمدن یك خمره با همین مشخصات در سال گذشته، باستان شناسان استان، موفق شده اند، آنرا سالم به موزه منتقل كنند.

تا كنون پنج بنای باستانی ایلام لطمه دیده اند
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی همین طور درباره ی لطمه های وارد شده به بناهای تاریخی استان ایلام باز توضیح داد: بر طبق اعلام اداره كل میراث فرهنگی استان ایلام، تابحال «امامزاده سید ابراهیم» تنها بنای باقی مانده از دوره ی سلجوقی در دهلران لطمه دیده است.
او قلعه «پوراشرف» باقی مانده از دوره قاجار و در دره شهرِ ایلام، «امامزاده مهدی صالح» باقی مانده از دوره ایلخانی در روستای ماژین در دره شهر، قلعه «شاخ» ِ دهلران و قلعه «سام» شهرستان چرداول باقی مانده از دوره ساسانی را از آثار تاریخی دانست كه در بررسی های انجام شده در سطح استان، لطمه های وارد شده به آنها مشخص شده است.
طالبیان می گوید: پایش آثار تاریخی بالقطع در ایام آینده باز ادامه خواهد داشت، سپس نتیجه ی كامل، وضعیت به ستاد مدیریت بحران اعلام گردد.1398/01/12
16:04:39
5.0 / 5
1714
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد