گزارش مهر از خانه موزه مقدم

گران ترین خانه جهان در تهران، اشیاء این خانه قیمت ندارند

گران ترین خانه جهان در تهران، اشیاء این خانه قیمت ندارند

سفرگو: اشیای باستانی و منحصر به فرد گردآوری شده در خانه موزه مقدم موجب شد این بنای تاریخی در دهه ۴۰ بعنوان گران ترین خانه جهان معرفی شود.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، یكی از گران ترین خانه های جهان در ایران و شهر تهران قرار دارد. خانه ای كه نه خیلی بزرگ است و نه امكانات خاصی دارد. بلكه به خاطر اشیای باستانی كه در معماری خانه به كار رفته، پروفسوری به نام پوپ در دهه ۴۰ در مقاله ای كه به بررسی هنرهای ایران پرداخته بود این خانه را ارزشمندترین خانه جهان نامیده است. این خانه در اختیار یك استاد با ذوق دانشگاه تهران به نام استاد محسن مقدم پسر احتساب الملك، شهردار دوره ناصرالدین شاه بوده است و چون به حوزه دیرینه شناسی و آثار تاریخی علاقه زیادی داشته، آثار باستانی كه به غارت می رفته و یا فروخته می شده و در آستانه تخریب بوده، را جمع آوری می كرده و در خانه اش از آنها نگهداری می كرده است و قصد داشته با حفظ آنها قسمتی از میراث فرهنگی در حال تخریب را برای همیشه حفظ كند. استاد مقدم جز نخستین باستان شناسان ایرانی بود كه به همراه اساتید دیرینه شناسی در محوطه های تاریخی فعالیت می كرد. او و همسرش سال ها خانه ای را ساختند كه از همه نظر منحصر به فرد بود. چون در جای جای خانه یك اثر باستانی و یك هنر می بینید. از هنر باغ های ایرانی و ژاپنی گرفته تا معماری فرنگی و قاجاری. از كنار هم گذاشتن كاشی ها تا جمع كردن آثار باستانی.
تا وقتی صاحبخانه در قید حیات بود، اگر كسی حلقه بر در می زد، غلام حسن، سرایدار پیر و وفادار خانه، در را به رویش باز می كرد وی در این خانه باغبانی و آشپزی می كرد پس از فوت اهالی خانه او این خانه را به رسم امانت نگه داشت و سپس به دانشگاه تهران سپرد تا از آن به بعد آنها از خانه و وسایلش نگهداری كنند. حالا درهای این خانه به روی همه مردم باز است خانه ای كه باید برای رسیدن به آن از صحن سرایدار گذشت. آب زلال جاری شده در حوض و جوی ها بازدیدكنندگان را به سمت حیاط می كشاند حیاطی كه در ایام بهار گل های زیادی دارد و همه را متعجب می كند كه چنین خانه ای در خیابان شلوغ امام خمینی قرار دارد. چون وقتی وارد خانه می شوی دیگر سر و صدای خیابان را نمی شنوی بلكه حیاطی را می بینی كه ساكت است و می شود یك جای دنج در گوشه ای به تماشا نشست. قسمتی از این خانه را استاد مقدم با صدف های دریایی تزئین كرده. بخشی دیگر را از كاشی هایی كه از گوشه و كنار پیدا كرده چنان نقش داده كه در نگاه اول فكر می كنید اینجا باید یك عمارت باشد. اما خانه استاد مقدم از نظر زیبایی كم از یك عمارت ندارد.
این را وقتی به در و دیوار خانه و ویترین اشیا نگاه كنید هم متوجه می شوید. اگر به حوضخانه رفتید كاشی زرین فام را هم كه استاد مقدم روی دیوار نصب كرده ببینید. اصلاً به خاطر همین كاشی است كه به اینجا گران ترین خانه می گویند. چون اشیای باستانی این خانه مثل همین كاشی آنقدر با ارزش است كه قیمت ندارد. مثل هدایایی كه استاد از افراد مختلف گرفته است و یا مجموعه پارچه ها و قلمدان ها. خانه موزه مقدم به تنهایی یك موزه دیرینه شناسی مهم می باشد موزه ای كه هنوز هم خیلی از دانشجویان را برای تحقیق به سمت خود می كشاند. برای دیدن این خانه به خیابان امام خمینی بروید. پس از میدان حسن آباد و خیابان شیخ هادی راهنمایان موزه در انتظارتان هستند یادتان باشد در این ایام تا ساعت ۱۶ وقت دارید با پرداخت ۵ هزار تومان از آن دیدن كنید.

1398/01/27
16:57:39
5.0 / 5
2322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد