وقف نامه حمام و مسجد علیقلی آقا رونمایی می شود

وقف نامه حمام و مسجد علیقلی آقا رونمایی می شود

سفرگو: مدیر موزه حمام علیقلی آقا از رونمایی كتاب ˮوقف نامه حمام و مسجد علیقلی آقاˮ در هفته فرهنگی اصفهان آگاهی داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا و به نقل از سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان، رضا منجمی، اظهار نمود: كتاب وقف نامه كه مربوط به مجموعه مسجد، حمام و بازارچه علیقلی آقا و سایر موقوفات مربوط به این مجموعه است، در هفته فرهنگی اصفهان رونمایی می شود.

او اضافه كرد: در این وقف نامه، پیشینه این مجموعه بازخوانی و درباره آن كار پژوهشی انجام شده و در چارچوب كتاب چاپ شده است.

مدیر موزه حمام علیقلی آقا با اشاره به اینكه این پژوهش برای اولین بار انجام شده است، افزود: این پژوهش توسط دكتر مسجدی و شایسته دوست و به سفارش موزه حمام علیقلی آقا وابسته به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان انجام شده است.

منجمی اظهار داشت: دكتر محمود جعفری دهقی دكترای فرهنگ و زبان های باستانی از دانشگاه لندن، استاد دانشگاه تهران و رئیس بخش ایران شناسی دایرةالمعارف بزرگ اسلامی سخنران این مراسم است.

حمام علیقلی آقا به همراه مجموعه بناهای عمومی دیگر شامل مسجد، بازارچه، چهارسو و سرا از دوره صفوی به یادگار باقی مانده است.

بانی این بناها علیقلی آقا از خواجگان حرم شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است. دو كتیبه مورخ 1122 هجری قمری در مسجد علیقلی آقا و نقل مؤلف تاریخ اصفهان از ساخت حمام در سال 1112 و بالاخره تاریخ 1125 هجری قمری در انتهای وقف نامه حمام نشان داده است كه این بنا از آثار نیمه اول قرن دوازدهم هجری قمری است.

در سال 1379 حمام علیقلی آقا توسط شهرداری منطقه یك خریداری و از سال 1381 تا 1383 توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان مرمت شده و الان بعنوان موزه در حال فعالیت است.

وقف در اصطلاح فقها از عقود اسلامی به معنای حبس كردن مال و جاری كردن منفعت یا ثمره آن، بدون دریافت عوض است.

وقف و اعمال نیك شبیه آن از مسائل اجتماعی است و از روزگاران دور، از زمانی كه بشر برای خود اجتماعی داشته، این اعمال با او همراه بوده است. عنوان وقف، قبل از اسلام بین پیروان همه ادیان در غرب و شرق متداول بوده است؛ به شكلی كه اداره معبدها، صومعه ها، آتشكده ها، موبدان و كاهنان از منافع موقوفات بوده است.

مراسم رونمایی از كتاب "وقف نامه حمام و مسجد علیقلی آقا و موقوفات آن" ساعت 17 روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت ماه در موزه گرمابه علیقلی آقا واقع در خیابان مسجدسید، خیابان آیت اله بیدآبادی برگزار می گردد.
گفتنی است، برنامه های هفته فرهنگی اصفهان از سوم تا نهم اردیبهشت ماه با محوریت فرهنگ عامه و با شعار "همدلی برای ایران" از طرف سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در حال برگزاری است.
1398/02/05
15:16:59
5.0 / 5
1537
تگهای خبر: باستانی , فرهنگی , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد