تنها بافت جهانی كشور محصور در بین سیم های برق

تنها بافت جهانی كشور محصور در بین سیم های برق

به گزارش سفرگو مسئولان، مشكلات بصری و سیمای بافت تاریخی كه ناشی از سیستم برق رسانی سنتی آن است را در آینده ای نه چندان دور و به شرط تأمین اعتبارات لازم برطرف خواهند كرد.


یكی از اشكالات بافت تاریخی شهر یزد و بخصوص عرصه جهانی آن، سیم ها و تیر برق هایی است كه در گذشته برای توزیع برق ایجاد شده‎ اند چون كه علاوه بر مستعد حادثه و خطرآفرین بودن، منظر و سیمای نامطلوبی به بافت داده است.
البته این مشكل هم اكنون توجه مسئولان شهر و متولیان بافت تاریخی را برانگیخته و آنها را به رفع این مشكل واداشته است، مشكلی كه بازه زمانی طولانی مدت و اعتبارات مكفی را می طلبد.
علیرضا پورسلمان، جانشین پایگاه میراث جهانی شهر تاریخی یزد در گفتگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به رفع مشكلات سیما و منظر بافت تاریخی بخصوص در عرصه جهانی آن، اظهار می كند: یكی از اشكالات بافت تاریخی شهر یزد موقعیت بصری نامطلوب آن است كه ناشی از تجمع تأسیسات شهری بخصوص سیم ها و تیرهای برق در این بافت تاریخی است.
وی اضافه می كند: در همین راستا بر طبق برنامه ریزی پایگاه میراث فرهنگی، بازدیدی با حضور مسئولان مربوطه از بافت تاریخی انجام و نمونه های موفق و ناموفق و همینطور راهكارهای اولیه به منظور رفع این نقصها شناسایی شدند.
این مسئول تاكید می كند: این برنامه هر چند به صورت دراز مدت است اما در نهایت به ساماندهی بصری بافت تاریخی منجر خواهد شد به صورتی كه تلاش می شود تا خیلی از كابل ها و حتی جعبه های توزیع برق، در درون دیوارها و زمین تعبیه می شوند.
علی ابویی، قائم مقام مدیر شركت توزیع برق شهرستان یزد هم با اشاره به جهانی شدن بافت تاریخی یزد و برنامه ریزی این شركت برای ساماندهی تأسیسات شهری این بافت جهانی، در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار می كند: ساماندهی ۲۹۰ هكتار بافت تاریخی جهان شهر یزد در چارچوب طرحی جامع و در بازه ی زمانی پنج ساله باید اجرا می گردد.
وی، برآورد اولیه هزینه های طرح ساماندهی و اصلاح تأسیسات شهری حوزه برق در بافت تاریخی یزد را بیشتر از ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام می كند و می گوید: طرح در صورت تخصیص اعتبار مورد نیاز قابل اجراست البته طرح در چندین فاز صورت خواهد گرفت و هر فاز بدون در نظر گرفتن ضریب افزایش نرخ، حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
ابویی با بیان این كه طرح اصلاح و بهبود شبكه های برق از سوی شركت توزیع برق تهیه و به صورت مكتوب به استانداری اعلام شده است، می گوید: شركت توزیع برق یزد به محض نخستین تخصیص اعتبار و آماده بودن كامل طرح نسبت به اجرای آن اقدام می كند.
1398/02/25
12:51:56
5.0 / 5
1528
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد