دستمزد راهنمایان گردشگری 20 درصد افزایش یافت

دستمزد راهنمایان گردشگری 20 درصد افزایش یافت

به گزارش سفرگو رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی از افزایش دستمزد راهنمایان گردشگری به ۲۰ درصد اطلاع داد.


علی صدرنیا به ایسنا اظهار داشت: این افزایش دستمزد به دنبال تفاهم با هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران صورت گرفته است. این دو تشكل در ۲۵ تیرماه سال ۹۶ تفاهم نامه پنج ساله ای را امضا كرده بودند كه بر آن اساس دستمزد راهنمایان تورهای گردشگری سالانه ۱۰ درصد افزایش یابد، اما با عنایت به شرایط اقتصادی حاكم در گردشگری و به منظور ترغیب راهنمایان ایرانگردی به هر چه پربارتر كردن تورهای ورودی به ایران، مقرر شد دستمزدها ۲۰ درصد افزایش یابد.
او با اشاره به مفاد تفاهم نامه هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران كه در ۱۹ خردادماه بسته شد، اضافه كرد: توافق شد كه تاریخ عقد و یا تمدید این تفاهمنامه به اول اسفندماه هر سال موكول گردد. در تصمیمی دیگر مقرر شد كمیته مشترك دو جامعه با هدف رفع مشكلات و پیگیری تخلفات احتمالی ما بین راهنمایان وتورگردانان فعال شود.
صدرنیا خاطرنشان كرد: بیشتر تورهای ورودی به ایران توسط جامعه تورگردانان ایران به كشور وارد می شود كه اعضای جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی هم بیشتر آنها را اجرا می كنند. همكاری گسترده بین این دو جامعه سبب گسترش و رشد صنعت گردشگری كشور شده و موجبات مطرح شدن ایران بعنوان مقصدی نمونه را فراهم خواهد نمود.
جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی، تشكلی است كه زیرنظر و با مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تشكیل شده است و درحال حاضر نزدیك به ۹۰۰ عضو دارد و بعنوان بزرگترین مجموعه راهنمایان تورهای ورودی به كشور شناخته می شود.
این جامعه در تفاهم نامه سال ۱۳۹۶ اعضای جامعه تورگردانان و آژانس های تورآور به كشور را به عقد تفاهم نامه كاری با راهنمایان گردشگری ملزم كرد، اما بیشتر آژانس های مسافرتی همچنان متعهد به بستن این قرارداد نیستند.
تشكل دیگر راهنمایان گردشگری با عنوان «كانون انجمن های صنفی كارگری راهنمایان گردشگری سراسر كشور» كه در سال ۱۳۹۱ با مجوز وزارت كار تشكیل شده است هم اوایل خردادماه امسال نرخ نامه دستمزد روزانه راهنمایان گردشگری را برای سال ۹۸ مطابق نرخ پایه اعلامی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای اعضای خود اعلام نمود كه ملاك تعیین آنرا تنوع برنامه ها، ساعت كاری روزانه، سختی كار و كمبود راهنمای مسلط به برخی زبان های خاص، تعیین نرخ، توافق بین راهنما و كارفرما اعلام نمود.
این كانون صنفی نرخ دستمزد راهنمایان فرهنگی بدون بیمه را حداقل ۳۶۰ هزار تومان، راهنمایان طبیعت گردی را حداقل ۴۵۰ هزار تومان و راهنمای با تجربه اجرای بیشتر از ۳۰ تور را با ۱۰ درصد اضافه به مبلغ كف نرخ دستمزد با عنوان سابقه كار و نرخ حداقل دستمزد روزانه راهنمایانی كه تحت پوشش بیمه توسط كارفرما قرار دارند هم بین ۳۰۵ هزار تومان تا ۴۵۵ هزار تومان تعیین كرد.1398/03/21
14:21:37
5.0 / 5
1777
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد