كشاورزان برای تل یونجه تعهد كتبی داده اند

كشاورزان برای تل یونجه تعهد كتبی داده اند

سفرگو: مدیر اداره میراث فرهنگی شهر داراب معتقد است: هر چند محوطه ی تاریخی «تل یونجه» در داراب حریم مصوب ندارد، اما این طور نیست كه كشاورزان هر سال بطور دائم این محوطه را شخم بزنند، از آنها تعهد كتبی گرفته شده تا به این منطقه وارد نشوند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، در طول هفته گذشته، یكی از دوستدران میراث فرهنگی استان فارس، وضعیت محوطه ی تاریخی «تُل یونجه» را نامناسب ارزیابی كرده بود: «به یُمن حضور دو كشاورز كه یكی جو و گندم می كارد و دیگری امسال گُل برداشت می كند، تپه ی «تل یونجه» هر سال كوچك تر از قبل می شود و كسی نیست جواب آنرا بدهد، به جز كشاورزانی كه خاكش را بسیار مناسبِ كاشت و برداشت می دانند و میراثِ فرهنگی كه هنوز حتی جهت بررسی های اولیه وارد محوطه نشده اند.
از طرف دیگر زمانِ برداشت محصولات، ماشین آلات سنگین كشاورزی در این تپه رفت وآمد می كنند و در این میان بطور قطع لطمه زیادی به لایه های باستانیِ باقی مانده در این محوطه تاریخی وارد می شود.

قبل از هر نوع تمهید حفاظتی، محوطه های تاریخی راثبت ملی می كنیم
این در شرایطی است كه داوود مرادی - مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب - در گفت و گو با ایسنا می گوید: می توان تصاویر این محوطه تاریخی را را بوسیله تصاویر هوایی گوگل نیز بررسی كرد و وضعیت محوطه را در طول سال های گذشته مستندسازی كرد.
او ثبت آثار تاریخی در لیست میراث ملی را اقدامی پیش از آغاز هر نوع تمهیدی برای محافظت از آثار تاریخی می داند و ادامه می دهد: «تُل یونجه» داراب نیز از این اصل مستثنی نبوده است، آن یك محوطه ۶ – ۷ هزار ساله و با ارزش است، اما هنوز حریم مصوب ندارد، آن هم در صورتیكه بارها نامه نگاری شده و میراث استان نیز قول داده تا تعیینِ حریم این محوطه ی باستانی مصوب شود، هر چند حتی هنوز فنس كشی برای این محوطه نیز انجام نشده است.
وی با این وجود با اشاره به این كه تپه ی تاریخی «تُل یونجه» در زمین شخصی یكی از كشاورزان اظهار می كند: این طور نیست كه كشاورزان بطور دائم آن منطقه را شخم بزنند، هر سال جلوی آنها را می گیریم، با مالكان آن زمین ها جلسه برگزار می نماییم تا ان ها را از انجام این كار منع نماییم، شاید نتوانیم كاری برای تعیین حریم این محوطه انجام دهیم، اما دست كم می توانیم برای آیندگان از آنها محفاظت نماییم.
تصاویرِ پاكسازی و در آوردن قلمه های گل محمدی اطراف تل یونجه
این تصویر را مدیر میراث فرهنگی داراب در اختیار ایسنا قرار داده استمنبع:

1398/04/06
11:14:02
5.0 / 5
1748
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد