معاون میراث فرهنگی استان سمنان:

۴ اثر میراث ناملموس سرخه ثبت ملی شد

۴ اثر میراث ناملموس سرخه ثبت ملی شد

به گزارش سفرگو معاون میراث فرهنگی استان سمنان اظهار داشت: چهار اثر میراث ناملموس سرخه شامل نان فتیر روستای ایج، عزاداری قاتل آو، عزاداری آق علی چال و عزاداری عرب در لیست آثار ملی ثبت شدند.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، مصطفی یغمائیان در نشست بامداد پنج شنبه خود در جمع خبرنگاران به میزبانی میراث فرهنگی سمنان ضمن بیان اینكه شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس این هفته در اردیبل تشكیل جلسه داد و چهار اثر ناملموس فرهنگی از شهرستان سرخه در آن به ثبت رسید، تصریح كرد: نان فتیر روستای ایج، عزاداری قاتل آو، عزاداری آق علی چال و عزاداری عرب سرخه این آثار را می سازند.
وی اضافه كرد: شیوه سنتی نان فتیر روستای ایج سرخه در دو رسته شامل «سیریشین فتیر» و «یوزین فتیر» منحصر به فرد بوده و در جای دیگر كشور وجود ندارد و بنابراین ثبت آثار ملی شد.
معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان، اظهار داشت: در نوع «سریشین فتیر» نان با استفاده از گیاه دارویی خودرو تحت عنوان «سیریشین» و درنوع «یوزین فتیر» نان با استفاده از گردوی پخته شده تهیه می شود.
یغمائیان اظهار داشت: مراسم عزاداری قاتل آو هم پس از ظهر روز تاسوعا تا پس از ظهر روز عاشورا برگزار و كشاورزان و افرادی كه دارای حق آبه هستند به مدت ۲۴ ساعت، آب را آزاد كرده و به نشان از تشنگی و بسته شدن آب به روی امام حسین (ع) و یاران گرانقدر آن امام، آب را در جوی های شهر سرخه رها و در راه آب آغاز به عزاداری و حركت به سمت شهر می كنند.
وی درباره مراسم عزاداری عرب سرخه نیز، اظهار داشت: این مراسم در روز عاشورا، در شهر سرخه برگزار می گردد و مردان با پوشیدن لباس های عربی و به سبك دوران صدر اسلام اقدام به برگزاری خیمه و حركت دسته جمعی به منظور عزاداری می كنند.
معاون میراث فرهنگی سمنان اظهار داشت: عزاداری حیدر حیدر تكیه آق علی چال سرخه هم در روزهای ماه محرم و به خصوص تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار و عزاداران با چرخیدن دور علم در میانه تكیه و سر دادن نوای حیدر حیدر عزاداری می كنند.
یغمیائیان اظهار داشت: ۱۸ پرونده میراث ناملموس استان سمنان در انتظار ثبت ملی است و همینطور تا كنون ۱۰۳ اثر ناملموس استان در لیست میراث ملی به ثبت رسیده است.

1398/04/11
13:49:23
5.0 / 5
1691
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد