هزاران پوند برای یك مهره شطرنج

هزاران پوند برای یك مهره شطرنج

سفرگو: یك مهره شطرنج قرون وسطایی بعد از آن كه برای دهه های متوالی در قفسه خانه یك فرد اسكاتلندی نگهداری می شد، به قیمت 735 هزار پوند به فروش رسید.


به گزارش سفرگو به نقل از تلگراف، بعد از كشمكش بزرگ مجموعه داران در حراجی شب گذشته « ساتبیز»، یك خریدار ناشناس هزاران پوند برای خرید این اثر پرداخت كرد و ركوردی جدید برای فروش یك مهره قرون وسطایی به ثبت رساند.
مبلغ پرداخت شده ۱۴۷هزار برابر مبلغی است كه مالك پیشین این مهره برای خریداری آن پرداخت كرده بود. مالك پیشین این اثر یك عتیقه فروش اسكاتلندی بود كه در سال ۱۹۶۴ آنرا با پرداخت تنها پنج پوند خریداری نموده بود.
او هیچ اطلاعی از پیشینه این مهره هشت سانتی متری ساخته شده از عاج نداشت و آنرا در دفتر آثار خریداری شده اش بعنوان یك «مهره شطرنج جنگجوی عاجی» ثبت كرده بود. این مهره شطرنج قرون وسطایی بعدها به خانوداه این مرد به ارث رسید.
این مهره متعلق به قرن سیزدهم، «جنگجو» نخستین مهره از مجموعه مهره های شطرنج «لوئیس» است كه به مزایده گذاشته شد. پیش بینی شده بود این اثر ۶۰۰ هزار تا یك میلیون پوند به فروش برسد.
مهره های شطرنج «لوئیس» كه بعنوان مشهورترین مهره های شطرنج جهان شناخته می شوند، از قرن سیزدهم در جزیره «لوئیس» در نزدیكی مجمع الجزایز «هبرید» مدفون شده بودند تا این كه در نهایت در سال ۱۸۳۱ كشف شدند.
این مهره های شطرنج كه احیانا در « نروژ» ساخته شده اند، بعنوان یكی از مهم ترین نمادهای تمدن اروپایی شناخته می شوند و یكی از بزرگ ترین جاذبه های موزه ملی اسكاتلند واقع در «ادینبورگ» محسوب می شوند.



« الكساندر كادار» سرپرست مجسمه ها و آثار هنری سراسر جهان «ساتبیز» می گوید، زمانی كه باخبر شدم این خانوده چنین اثر باارزشی را در اختیار دارد انگشت به دهان ماندم.
«كادار» كه یك سال به بررسی این مهره پرداخته است، بیان می كند: «این یكی از هیجان انگیزترین كشفیات تمام دوران حرفه ای من شمرده می شود.»




منبع:

1398/04/13
13:08:45
5.0 / 5
1623
تگهای خبر: موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد