پیشنهاد نامگذاری روزی به نام جنگل های هیركانی در تقویم

پیشنهاد نامگذاری روزی به نام جنگل های هیركانی در تقویم

سفرگو: معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: در نظر داریم تا روزی به نام جنگل های هیركانی در تقویم ملی به ثبت برسد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور در نشست خبری مدیران كل میراث فرهنگی و استانداران استان های در رابطه با پرونده جنگل های هیركانی كه قبل از ظهر روز دوشنبه (۳۱ تیرماه) در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: همچون الزاماتی كه باید در پرونده ثبت جهانی جنگل های هیركانی پیگیری نماییم، سوژه جاده ترانزیت پارك ملی گلستان در ضلع شمالی آن است كه طرح مصوب دارد. با حمایت استاندار گلستان، باید این مساله بررسی شود.
وی افزود: در محدوده حریم در نظر گرفته شده برای جنگل های هیركانی، دامسراهایی وجود دارند كه مقرر است جابجا شوند. سوژه تجهیز پایگاه های جنگل هیركانی، یكی از مواردی است كه پس از ثبت جهانی بسیار اهمیت دارد. این پایگاه ها باید به دوربین پایش و دوربین های با خاصیت پهپاد، حسگرهای حساس به دود و آتش، مجهز شوند. باید منابع اعتباری لازم را از سازمان برنامه و بودجه برای كنترل قاچاق چوب و خروج دامسراها بگیریم. این اقدام با كمك استانداران برای اختصاص ردیف اعتباری خاص و مستقل، قابل انجام است.
طالبیان اضافه كرد: باید حذف بهره برداری چوب مدیریت شود. همین طور طرح كلی گردشگری برای ساماندهی و كنترل گردشگری انبوه در پرونده جنگل های هیركانی آمده است كه باید با دقت به اجرا برسد. مدیریت پسماند زباله بویژه سایت هایی كه در حریم جنگل قرار دارند، مسئله بسیار مهمی است كه با فناوری های نوین مشكل پسماند حل می شود.
معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: در نظر داریم تا یك روز از تقویم به نام روز جنگل های هیركانی نامگذاری شود. همین طور به استاندار گلستان پیشنهاد شده تا اسم قدیم گلستان، انتخاب گردد. حتی می توان نام گرگان را روی استان گذاشت. باید این مساله توسط پژوهشگران، مطالعه و برای تصویب به شورای فرهنگ عمومی اعلام گردد.


منبع:

1398/05/01
17:41:50
5.0 / 5
2092
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد