رییس حج پاسخ داد:

چرا گوشت های قربانی حج به ایران برگردانده نشد؟

چرا گوشت های قربانی حج به ایران برگردانده نشد؟

به گزارش سفرگو رئیس سازمان حج و زیارت علت برنگردادن گوشت های قربانی حج به ایران را توضیح داد و اظهار داشت: انتقال گوشت های قربانی به كشور، مقرون به صرفه نبود.به گزارش ایسنا، از بین ۸۸ هزار ایرانی كه امسال به حج اعزام شدند، حدود ۸۶ هزار زائر ایرانی مناسك حج را به جا آوردند. رئیس سازمان حج اظهار داشت كه ۸۶ هزار و ۵۰۰ رأس دام از سوی این زائران در حج قربانی شد. قبل از آغاز حج نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج گفته بود كه با عربستان رایزنی می كنند تا این گوشت ها امسال به ایران بازگردانده شود. گوشت های قربانی حج هر سال زیر نظر بانك توسعه اسلامی بین كشورهای محروم توزیع می شود.

رییس سازمان حج و زیارت همزمان با اجرای مراسم قربانی و ذبح دام در سرزمین منا و بعد از دیدار با رئیس بانك توسعه اسلامی اطلاع داد كه گوشت قربانی حجاج ایرانی به همراه سایر گوشت های قربانی حجاج كشورهای اسلامی به ۲۷ كشور محروم ارسال می شود.

با عربستان مذاكره كردیم كه گوشت های قربانی حج را به ایران برگردانیم. عده ای مخالفت كردند كه این گوشت ها صدقه است و آیا ملت ایران آن قدر فقیر شده كه می خواهید گوشت صدقه به آنها بدهید؟!علی رضا رشیدیان حالا با آخر اعمال اصلی حج و بازگشت حجاج از منا به مكه با اشاره به این كه ذبح گوسفندهای قربانی زائران ایرانی توسط ۶۴ ذابح ایرانی در كشتارگاه صنعتی «المعیصم» در مكه مكرمه با نظارت دقیق ناظران بعثه مقام معظم رهبری در ایام دهم و یازدهم ذی الحجه (۲۰ و ۲۱ مردادماه) صورت گرفت، درباره علت برگرداندن گوشت های قربانی حج به ایران توضیح داد: همان ابتدای پیگیری مباحث حج امسال، نظرمان را برای انتقال گوشت های قربانی به داخل كشور طرح كردیم و حین مذاكرات مربوط به حج قصد مذاكره در ارتباط با انتقال گوشت های قربانی به كشور را هم داشتیم اما عده ای كه كم هم نبودند و سایت های مربوط با این قضیه مخالفت كردند با این عنوان كه "این گوشت ها صدقه است و آیا ملت ما آنقدر فقیر شده می خواهید گوشت صدقه به آنها بدهید".

وی اضافه كرد: به آنها توضیح دادیم كه این گوشت ها با پول حجاح ایرانی خریداری و در بهترین و مقدس ترین سرزمین ها قربانی می شود و گوشتی خوب بوده و از بُعد بركت و تبرك به كشور منتقل و در اختیار بخشی از خانواده ها قرار می گیرد اما زمانی كه پیگیر مباحث اجرایی این قضیه بودیم، دامپزشكی تاكید داشت كه این گوشت ها باید استانداردهای مربوط به این سازمان را داشته باشد و باید همه گوسفندها را پیش از ذبح معاینه و تایید كنند و پس از آن هم بر مراحل ذبح و آماده كردن و فریز كردن و مراحل بعدی انتقال كاملا نظارت داشته باشند تا اجازه ورود آنرا به داخل مرزهای جمهوری اسلامی بدهد.

رییس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: بخشی از این كار را دنبال كردیم و با دامپزشكی به توافق هایی رسیدیم اما در بخش دوم كه به سردخانه ها، تدارك كشتی سردخانه دار و اجاره آن برای انتقال گوشت از بندر جده به بندرعباس مربوط بود با مشكلاتی مواجه شدیم.

تدارك كشتی سردخانه دار برای انتقال گوشت ها مشكل بود. انتقال با هواپیما هم مقرون به صرفه نبود. برای همین با بانك توسعه اسلامی توافق كردیم امسال هم گوشت ها به كشورهای محروم اسلامی فرستاد شود وی اضافه كرد: مبحث كشتی سردخانه دار حل نشد و انتقال این گوشت ها با هواپیما هم به هیج وجه مقرون به صرفه نبود. با عنایت به این شرایط وقتی دیدیم امكان انتقال گوشت های قربانی امسال به كشور میسر نیست، به ناچار در نشستی با رئیس بانك توسعه اسلامی به وی اعلام كردیم طبق روال سنوات گذشته، گوشت را با هماهنگی جمهوری اسلامی ایران به كشورهای محروم اسلامی بفرستند.

رشیدیان با بیان این كه از مدافعان انتقال گوشت های قربانی زائران ایرانی به داخل كشور است، اظهار نمود: حجاج همه كشورها امسال در مجموع دو میلیون و ۵۰۰ هزار رأس گوسفند قربانی كردند كه یك ثروت بیكران برای مسلمانان است و حیف است چنین ثروت بزرگی هدر برود. باید تلاش نماییم از این ثروت عظیم استفاده درست و مناسبی شود.1398/05/23
14:58:21
5.0 / 5
1745
تگهای خبر: پزشك , خرید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد