گفت وگوی سفرگو با سفیر هند در تهران؛

خبر خوب هند برای گردشگران ایرانی، طراحی مكانیسم ریال-روپیه برای كالاهای غیر تحریمی

خبر خوب هند برای گردشگران ایرانی، طراحی مكانیسم ریال-روپیه برای كالاهای غیر تحریمی

سفرگو: سفیر هند در تهران اقتصاد ایران و هند را دارای پتانسیل خوب برای توسعه روابط می داند و ابراز امیدواری می كند كه میزان مبادلات تجاری دو كشور به ۲۰ میلیارد دلار برسد.


دیپلمات كار كشته هندی، دولتش را نخستین كشوری عنوان می كند كه مبادرت به راه اندازی مكانیسم مالی برای تبادل تجاری با ایران كرده است. وی همینطور درباره تشكیل ائتلاف های منطقه ای، تصریح كرد كه هند عضو هیچ ائتلافی نیست و برایش صلح و ثبات در منطقه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.
سفیر هند خبر خوبی هم برای گردشگران ایرانی داشت و آن اینكه صدور ویزا در بدو ورود در فرودگاه انجام می شود و گردشگران می توانند بعد از تاییدیه در خواست خود، در فرودگاه ویزای خویش را دریافت نمایند.
گدام دارمندرا سفیر هند در تهران در گفتگو با ایسنا، درباره سطح روابط اقتصادی دو كشور ایران و هند با عنایت به همكاریهای نزدیكی كه در این زمینه با یكدیگر دارند، اظهار داشت: اقتصادهای ایران و هند هر دو بزرگ هستند، دو كشور از جمعیت جوانی برخوردار می باشند، تولید ناخالص ملی ایران حدود ۴۰۰ میلیارد دلار و هند هم حدود ۳ تریلیون دلار است، این دو اقتصاد دارای پتانسیل خوبی برای توسعه روابط هستند و بنیان های اقتصادی محكمی دارند.
وی درباره این كه آیا تحریم های یك جانبه ای كه ضد ایران اعمال شده بر روابط اقتصادی دو كشور اثرگذار بوده است یا خیر؟ اظهار نمود: روابط تجاری هند و ایران در حال گسترش است، ما به دنبال این هستیم كه این روابط فراتر از نفت و انرژی برود و همینطور به دنبال اضافه نمودن سایر كالاها به سبد روابط تجاری دو كشور هستیم.


این دیپلمات هندی در ادامه خاطرنشان كرد: هم اكنون حجم صادرات و تجارت دو كشور ۱۷ میلیارد دلار است كه ۲۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش دارد و كالاهای وارداتی ایران از هند شامل برنج، چای و دانه سویا می شود، البته چالش هایی برای افزایش تجارت دو جانبه وجود دارد اما تعهد ما این است كه تجارت میان دو كشور افزایش یابد، امیدواریم این چالش ها و موقعیت فعلی، موقتی و گذرا باشد.
سفیر هند در تهران تصریح كرد: ازاین رو باید نگاهمان به آینده باشد و روابط تاریخی بین دو كشور را استقامت بخشیم هدف ما هم رساندن تجارت میان ایران و هند به ۲۰ میلیارد دلار است.

ما نخستین كشوری بودیم كه SPV را با ایران راه اندازی كردیم. هم اكنون صادركنندگان و وارد كنندگان هر دو كشور از آن بهره برداری كرده و از منافع آن بهره مند هستند.
گدام دارمندرا در ادامه درباره آخرین وضعیت راه اندازی مكانیسم ریال-روپیه هم تصریح كرد: این مكانیسم به صورت كامل و در قالب توافق بین بانكهای مركزی دو كشور اجرایی شده و به خوبی در حال فعالیت است كه به آن SPV می گوییم. در واقع ما نخستین كشوری بودیم كه SPV را با ایران راه اندازی كردیم. هم اكنون صادركنندگان و وارد كنندگان هر دو كشور از مزایای آن بهره مند شده اند.
وی درباره این كه آیا مكانیسم ریال-روپیه شامل كالاهای غیر تحریمی است؟ اظهار داشت: اصولا این مكانیسم برای كالاهای غیر تحریمی طراحی شده و الان این كالاها كه شامل چای، برنج، سویا و... است، مبادله می شوند.
این دیپلمات هندی درباره این كه گفته شده بود برپایه این مكانیسم قرار بوده خرید نفت از این طریق صورت گیرد و آیا این اتفاق افتاده است؟ اظهاركرد: همان گونه كه گفتم مختص كالاهای غیرتحریمی است و فقط این كالاها مبادله می شود.
سفیر هندوستان در تهران همینطور درباره این كه آیا دولت هند برنامه ای برای افزایش واردات نفتی خود از ایران دارد یا خیر؟ اظهار داشت: باید صبر نماییم و منتظر باشیم.
گدام دارمندرا در ادامه این گفتگو در پاسخ به این سؤال كه تابحال چه میزان سرمایه گذاری برپایه توافق نامه چابهار انجام شده است؟ ابراز كرد: این قرارداد سه جانبه و با حضور كشورهای ایران، هندوستان و افغانستان است كه از دسامبر ۲۰۱۸ فعال و اجرایی شده است و شركت IPGL هند به همراه سازمان بنادر و دریانوردی ایران در قالب این قرارداد در حال فعالیت هستند.

راه اندازی خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری برای توسعه بندر چابهار توسط دولت هند


وی درباره حجم مبادلات انجام شده هم اظهار داشت: دولت هند یك خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری برای توسعه بندر چابهار و ۸۵ میلیون دلار برای تهیه تجهیزات مورد نیاز این بندر مختص كرده است، این تعهدات هم اكنون در روند اجرا شدن قرار دارد و حجم ترافیك بار رضایت بخش است. از ژوئیه ۲۰۱۹، بیشتر از ۳ هزار واحد كانتینر از راه بندر شهید بهشتی جا به جا شده است.
این دیپلمات هندی همینطور بیان كرد: بخش عمده كالاهای مبادله شده دانه های خوراكی و موارد ضروری دیگر همچون شكر است، امیدواریم این میزان تبادلات در آینده افزایش یابد. ایران و هند هر دو متعهد به توسعه افغانستان هستند و نسبت به تسهیل این قرارداد برای توسعه افغانستان تعهد دارند. معتقدم لازم است كه ما بازاریابی بهتری را برای مزایای بندر چابهار از راه انتشار اطلاعات، به كاربران شامل فرستندگان كالا با كشتی و تجار انجام دهیم.
گدام دارمندرا در ادامه درباره سرمایه گذاری ها در بندر گوادر پاكستان بعنوان نقطه تقابل بندر چابهار هم تصریح كرد: ایران طرح های بسیار خوبی در زمینه توسعه چابهار، فراتر از تجهیزات بندری، دارد. این طرح ها شامل ایجاد منطقه آزاد، ایجاد مناطق مسكونی و ایجاد صنایع پتروشیمی می شود و ما می خواهیم كه بخشی از برنامه توسعه چابهار توسط ایران باشیم.
وی تصریح كرد: هند و ایران می خواهند ببیند چگونه می توانند در چابهار جذب سرمایه كنند و ایران با عنایت به منابع گازی خود چگونه می تواند از توسعه منطقه صنعتی و منطقه آزاد چابهار بهره مند شود. با عنایت به این كه هند یكی از سریع ترین اقتصادهای در حال رشد جهان است، ما اهداف مشتركی برای چابهار داریم اما این كه دیگر كشورها چه برنامه ای برای توسعه خود دارند مد نظر ایران و هند نیست.
سفیر هند در تهران با تاكید بر این كه چشم انداز ایران برای توسعه صنعتی و اقتصادی با نیازهای انرژی و توسعه پرشتاب صنعتی هند همخوانی دارد، اظهار داشت: بنده از چابهار بازدید كردم و برنامه های بلندپروازانه ایران برای توسعه چابهار دیدنی است و ما خوشحالیم كه بخشی از این برنامه ها هستیم.
این دیپلمات هندی تصریح كرد: بین برنامه های ایران و رشد هند همگرایی فراوانی وجود دارد و این توافق در بالاترین سطح میان نارندرا مودی نخست وزیر هند و حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به انجام رسیده است، كه نباید از این نكته غافل شد.


دارمندرا همینطور درباره موضع دولت هند در خصوص این كه بعضی از كشورهای فرامنطقه ای به بهانه تامین امنیت خلیج فارس به دنبال ائتلاف منطقه ای هستند، با عنایت به این كه هند عموما موضع گیری خاصی نسبت به ائتلاف های منطقه ای ندارد، اظهار نمود: فكر می كنم خلیج فارس و كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس شركای مهم هند هستند، بیشتر از ۸ میلیون تبعه هندی در این كشورها زندگی و كار می كنند. امنیت آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، ضمن این كه ایران و كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس منبع حیاتی تامین نیازهای ما در بخش انرژی هستند و ازاین رو امنیت، صلح و ثبات منطقه برای ما مهم می باشد.

وی با بیان این كه دولت هند عضو هیچ ائتلافی نیست، تصریح كرد: ما روابط خوبی با همه كشورها داریم. سیاست كلی هند این است كه بی طرف بوده و طرفدار منافع خود می باشد و به دنبال ارتقاء منافع خود روابط با شركایش است و این سیاست اصولی هند می باشد.

صلح و ثبات در منطقه-خلیج فارس- برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است

دولت هند عضو هیچ ائتلافی نیست، صلح و ثبات در این منطقه-خلیج فارس- برای ما از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. سیاست كلی هند در این گونه موارد بی طرفی است.
وی تصریح كرد: هم ایران و هم كشورهای شورای همكاری خلیج فارس برای تامین انرژی هند بسیار مهم هستند، صلح و ثبات در این منطقه برای ما از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. روابط خوبی با همه كشورها داریم. اما سیاست كلی هند این است كه در این گونه موارد بی طرف بوده و منافع ملی خویش را مد نظر دارد.
سفیر هند در تهران درباره این كه به تازگی مالك نفت كش استناایمپرو انگلیسی كه در ۱۹ جولای با ۲۳ خدمه در تنگه هرمز متوقف گردید، از مودی نخست وزیر هند در خواست كرده كه شخصا برای آزادی این نفت كش مداخله كند با عنایت به این كه ۱۸ تن از خدمه هندی هستند، اظهار داشت: من از این گزارش ها آگاه هستم، خدمه از كشورهای مختلفی شامل هند، روسیه، لتونی و فیلیپین هستند، امنیت خدمه برای ما مهم می باشد.
این دیپلمات هندی تصریح كرد: از دولت ایران به خاطر دسترسی كنسولی كه به ما اعطا كردند سپاسگزاریم. در ملاقاتی كه با خدمه داشتیم از سلامت آنها مطمئن شدیم. همینطور از ایران درخواست كردیم كه از آنها مراقبت كرده و هر چه سریعتر آنها را آزاد كند.
وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره توسعه و تسهیلات گردشگری میان دو كشور هم اظهار داشت: گردشگری موضوعی است كه جنبه مهمی از روابط ما را تشكیل می دهد و اغلب امكان دارد مورد غفلت واقع شود. ایران و هند روابط چند هزار ساله دارند، مردم دو كشور همواره در آمد و شد و مسافرت بوده اند كه اسناد آن به صورت مبسوط موجود است و امروز هم این تعاملات ادامه دارد.
دارمندرا خاطرنشان كرد: علاوه بر گردشگران، زائران زیادی از هند برای بازدید و زیارت مكان های مذهبی به مشهد و قم سفر می كنند و از آن جا هم به نجف و كربلا می روند. همینطور در زمینه صدور روادید تسهیلاتی در نظر گرفته شده و هم اكنون ویزا به صورت الكترونیك برای اتباع دو كشور صادر می شود. همینطور متعهد هستیم سفر تجار و بازرگانان را تسهیل نماییم.

صدور روادید در بدو ورود در فرودگاه برای گردشگران انجام می شود
سفیر هند در تهران همینطور درباره لغو روادید میان دو كشور هم اظهار داشت: حالا بحث صدور روادید در بدو ورود در حال انجام می باشد، در واقع ویزا در فرودگاه صادر می شود كه پیش از آن اشخاص به صورت آنلاین فرم در خواست را پر كرده و بعد از دریافت تاییدیه می توانند به هند سفر كرده و در آن جا روادید خویش را در بدو ورود دریافت كنندد.
وی همینطور در انتها درمورد مراودات آموزشی و دانشجویی میان ایران و هند تصریح كرد: روابط علمی، روابط تاریخی دو كشور را مستحكم می كند. دانشجویان زیادی از هند در ایران و در شهرهای قم و مشهد ساكن بوده و در حال فراگیری علوم دینی هستند، همینطور دانشجویان ایرانی برای تحصیلات عالی به هند سفر می كنند.
سفیر هند در انتها خاطرنشان كرد: در حال كار با مقامات ایران به منظور تشویق دانشجویان بیشتر برای تحصیل در هند هستیم. همینطور در حال مذاكره هستیم تا هم سطح سازی مدارك تحصیلی علمی هند با مدارك ایران صورت گیرد. یكی دیگر از برنامه ها تسهیل دوره های آموزشی فنی به منظور تقویت مهارت و بدست آوردن فناوری ها و اطلاعات به روز است كه این موضوض هم از جانب طرف هندی تحت برنامه همكاری فنی و اقتصادی هند (ITEC) در حال انجام می باشد.1398/05/24
09:15:38
5.0 / 5
1545
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , تاریخی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد