ایران در فهرست كشورهای دارای بقایای انسان نئاندرتال قرار گرفت

ایران در فهرست كشورهای دارای بقایای انسان نئاندرتال قرار گرفت

سفرگو: در ضمن انتشار مستندات جدید در ژورنال بین المللی تطور انسان، ایران نیز در فهرست كشورهایی قرار گرفت كه بقایای انسان نئاندرتال در آن كشف شده است.به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، نتایج پژوهش جدیدی توسط متخصصان این موزه، پژوهشگاه میراث فرهنگی، آزمایشگاه باستان سنجی دانشگاه تهران و چند دانشگاه فرانسوی همچون دانشگاه پواتیه و دانشگاه بوردو وجود انسان نئاندرتال در ایران را به اثبات رساند.
نتایج مطالعات یك دندان انسان كشف شده در غرب ایران كه این هفته در ژورنال بین المللی "تطور انسان" انتشار یافت، قطعا ثابت می كند انسان نئاندرتال در زاگرس می زیسته است. همین طور با عنایت به اهمیت نتایج این پژوهش دندان یافت شده بزودی در گالری پارینه سنگی موزه ملی ایران به نمایش در خواهد آمد.
همچنین فریدون بیگلری مسئول بخش پارینه سنگی موزه ملی و از نویسندگان مقاله اظهار داشت: این دندان آسیای كوچك مربوط به یك كودك نئاندرتال است كه در زمان مرگ بین شش تا ده سال سن داشته است.
وی اضافه كرد: این دندان در اواخر دهه ۱۳۷۰ طی پژوهش های دیرینه شناسی دشت اسلام آباد غرب كه به هدایت كامیار عبدی انجام می گرفت در غار وزمه كشف و از آن زمان تابحال چندین بار با استفاده از شیوه های مختلف بررسی و مطالعه شده است.
بیگلری در ادامه اظهار داشت: در مطالعه اخیر این نمونه با استفاده از دستگاه تصویربرداری سه بعدی میكرو سی تی بوسیله پرتو ایكس بُرش نگاری شد و از این طریق بخش های داخلی همچون محل اتصال عاج به مینای دندان بررسی و اندازه گیری شد. این تصویر برداری سه بعدی مینا و عاج دندان مشخص كرد كه نمونه وزمه دارای خاصیتهای دندان انسان نئاندرتال است و از طرف دیگر تاج دندان در این نمونه از لحاظ ابعاد از بزرگترین نمونه های دندانی انسانهای اواخر پلیستوسن است.
بیگلری اضافه كرد: با عنایت به اینكه انسان نئاندرتال پیش از چهل هزار سال پیش منقرض شده، نمونه غار وزمه بایستی بیشتر از چهل هزار سال و كمتر از هفتاد هزار سال قدمت داشته باشد.
وی اظهار داشت: اهمیت این یافته در این است كه برمبنای انتشارات آكادمیك موجود تابحال تنها یك استخوان انسان دوره پارینه سنگی میانی در ایران یافت شده كه مربوط به كاوش غار بیستون در سال ۱۳۲۸ است. در سال قبل نیز خبر كشف یك دندان نیش یك كودك نئاندرتال در پناهگاهی نزدیك كرمانشاه در رسانه های جمعی عنوان شد، اما چون هنوز نتایج بررسی آن در سطح آكادمیك منتشر نشده، نمی توان درباره آن اظهار نظر قطعی كرد.
بیگلری بیان كرد: در كاوش غار بیستون قسمتی از استخوان ساعد انسان كشف شد كه با عنایت به لایه ای كه از آن به دست آمده قدمتی بیشتر از ۴۰ هزار سال دارد. این یافته مهم در موزه دانشگاهی پنسیلوانیا آمریكا نگهداری می شود. مقایسه اندازه های این نمونه با زند پیشین (راست) انسان نئاندرتال و دیگر نمونه های موجود نشان داده كه این استخوان در گروه نئاندرتال و انسان مدرن دوره پارینه سنگی جدید جای می گیرد.
بیگلری اظهار داشت: از آنجائیكه شماری از پژوهشگران در انتساب استخوان بیستون به انسان نئاندرتال یقین كامل ندارند، دندان یافت شده در وزمه به این تردیدها تمام كرد و با انتشار مستندات جدید در ژورنال بین المللی تطور انسان، ایران نیز در فهرست كشورهایی قرار گرفت كه بقایای انسان نئاندرتال در آن كشف شده است.
مرجان مشكور متخصص باستان جانورشناسی و پژوهشگر وابسته موزه ملی ایران و موزه تاریخ طبیعی پاریس نیز در این رابطه اظهار داشت: علاوه بر این دندان، مجموعه ای از سنگواره حیوانات منقرض شده همچون شیر، كفتار خالدار، كرگدن و گاو وحشی و همین طور گونه های دیگر مانند پلنگ، گرگ، روباه، اسب وحشی، گورخر، گراز و گوزن در غار وزمه یافت شده كه با عنایت به سالیابی های انجام شده مربوط به فاصله زمانی بین ۷۰ هزار سال تا حدود ۱۱ هزار سال پیش هستند.
وی اضافه كرد: این غار طی مدت زمان یاد شده كُنام درندگانی بوده كه لاشه حیوانات را به درون غار حمل می كردند. طبق گفته مشكور مطالعات انجام شده بر روی این مجموعه اطلاعات جدیدی درباره پوشش جانوری غرب ایران در اواخر عصر یخبندان ارائه كرده كه تابحال بخش هایی از آنها در شش مقاله در سطح بین المللی انتشار یافته است. وی افزود دیگر نتایج به دست آمده از این پژوهش ها در حال آماده سازی برای انتشار است.
غار وزمه در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۷۸۴۳ بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


منبع:

1398/05/26
22:57:14
5.0 / 5
1767
تگهای خبر: آزمایش , فرهنگی , متخصص , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد