خانه مستوفی الممالك را ابزار نبینید

مستوفی الممالك را در چشم می كنند، شاید زنده بماند

مستوفی الممالك را در چشم می كنند، شاید زنده بماند

به گزارش سفرگو یك سال از سر و صدای یكی دو ماه وزارت ارتباطات برای گرفتن تصمیمی درست و مرمتی مناسب و در خور یكی از ارزشمندترین خانه های تاریخی درست در قلب تهران می گذرد، هر چند آن سروصداها چند ماه بعد خوابید، اما این دفعه و پس از گذشت یك سال، بازهم نوبت به «عمارت مستوفی» رسید، ولی این دفعه فراكسیون پاسخگوی مجلس پا جلو گذاشته تا شاید خانه را به نوایی برساند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، خیابان ۱۵ خرداد - گلوبندك-، كوچه بادامچی، پس از چاله حصار كوچه «مستوفی»، تنها عمارت باقی مانده با سقف شیروانی و دیوارهای سفید و سرستون هایی كه امروز این خانه را نام «مستوفی الممالك» زنده نگه داشته اند. هیچ چیز از خانه تغییر نكرده، به جز جارویی كه انگار تازه كف حیاط خورده تا تمیزی اش بیشتر به چشم بیاید، حتی وقتی پایه های چوبی محافظت كننده از بنا در فضای زیرزمین خانه و اتاق شاه نشین آن تلاش می كنند تا سقف ها را نگه دارند.


البته تفاوتِ دیگری كه به چشم می تواند این خانه را نونوار نشان دهد، دست كاری هایی است كه گروه های فیلم بردار برای تبدیل فضای خانه به لوكیشن مورد نظرشان در بخش هایی از آن انجام داده اند، از سینمایی «خوب، بد، جلف» گرفته تا مجموعه تلویزیونی «از یادها رفته» كه یكی از اتاق های كناری را قرمز كرده اند. حالا خانه سرپاست درست مانند زمان هایی كه مسئولان مختلف در دستگاه های مختلف قصد بازدید از خانه را داشته اند و جارو و آب، نقش مؤثری در تمیزی اش داشته است.


هر چند در طول یكی دو سال قبل و به خصوص پس از پیگیری های اندك وزیر ارتباطات تصمیم هایی برای كاربری خانه پس از احیا گرفته شد، اما مسئله این است كه قدم اول را برای حفاظت خانه برنداشتند تا كارهای بعدی اش را به سرانجام برسانند.
تزئینات اتاق پروانه كه احیانا در زمان تبدیل خانه به لوكیشن پوشانده شده اند

1398/06/15
23:24:48
5.0 / 5
1508
تگهای خبر: تاریخی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد