تاریخ پستخانه چابهار را كف خیابان ببینید!

تاریخ پستخانه چابهار را كف خیابان ببینید!

به گزارش سفرگو یك استوری اینستاگرامی از مرمت پست خانه بیشتر از ۱۶۰ ساله چابهار ـ در حالیكه سفال های قاجاری آن در كف خیابان به حال خود رها شده و گاها شكسته اند ـ كافی است تا اولین حدس ها را درباره ی وضعیت این بنای تاریخی به رُخ بكشد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، ساختمان پست خانه چابهار این روزها یكی از بناهای مهم در حاشیه سواحل دریای مكران و از قدیمی ترین بناهای سنگی در شهرستان چابهار است كه كاربری اولیه اش در گذشته «تلگراف خانه» بوده و با گذشت زمان اداره پست در این بنا مستقر شده است، اما تصاویر انتشار یافته از این ساختمان تاریخی، نشان داده است كه طرحی برای ساماندهی این بنای تاریخی برنامه ریزی شده كه بیشتر شبیه به بازسازی است تا مرمت!


آن هم در حالیكه علاوه بر انجام اولین مرحله ی مرمت ساختمان در سال ۱۳۹۲ كه ساماندهی در و پنجره های چوبی، استقامت بخشی نقاط صدمه دیده برخی فضاها و رنگ آمیزی در و پنجره ها را در دستور كار داشته است، دی ماه سال ۱۳۹۶ هم عدنان حسینی - رئیس گروه حفاظت و مرمت بناهای تاریخی سیستان و بلوچستان - مهمترین اقدام مرمتی آن زمان را مرمت این ساختمانِ تاریخی با اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال اعلام نموده است.
وی در آن زمان گفته بود كه «در حال حاضر ساختمان پست قدیم چابهار در حال مرمت است و تابحال مرمت آن ۷۵ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است. مهمترین برنامه برای مرمت این بنا درسال جاری مرمت و ساماندهی فضاهای داخلی و بیرونی مطابق طرح است. اجرای تاسیسات برقی، ترمیم و تعویض درب و پنجره های چوبی مطابق فرم اولیه و آجرفرش پشت بام از دیگر برنامه های مرمت این اثر تاریخی است.»


اما با عنایت به تصاویری كه امروز (جمعه ۲۲ شهریور) از این پستخانه ثبت شده اند، به نظر می آید مرمت این بنای تاریخی پس از آن هزینه كردها، وارد فاز جدیدی شده و مقرر است بازسازی شود، پوشش های سفالی این بنا امروز در كنار این ساختمان ۱۶۰ ساله و در اطراف پراكنده شده اند و در فضای داخلی ساختمان مصالح ساختمانی جدیدی روهم دپو شده اند.ساختمان پستخانه چابهار، را از قدیمی ترین بناهای سنگی می دانند كه انگلیسی ها در زمان نفوذ پرتغالی ها به منظور رونق دریانوردی، تجارت و ایجاد ارتباط بین هند، گوادر، چابهار، جاسك و بندرعباس ساخته اند، كاربری ابتدایی این ساختمان برای امور تلگرافی و دریانوردی بود و بعنوان «تلگراف خانه» شناخته می شد.


باتوجه به كتیبه سنگی باقی مانده در قسمت جلوی ساختمان، زمان ساخت آن به سال ۱۸۶۹ میلادی یعنی ۱۲۴۸ شمسی است، تا چند سال پیش هم اداره پست شهرستان چابهار در این ساختمان كه بنای اصلی اش نبش خیابان و چهار ساختمانِ دیگر آن اطراف ساختمان اصلی است، مستقر بود كه آن در ۱۸ شهریور سال ۱۳۷۷ در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسید.


این بنا در دو طبقه اجرا شده و پوشش سایبان های آن سفالی است. طبقه همكف آن دو اتاق اصلی قدیمی و دو اتاق الحاقی (با سرویس های بهداشتی) دارد و پوشش سقف ها مسطح با تیرهای چوبی است، كف اتاق ها و راه پله و پاگرد در طبقه اول با الوارهای چوبی پوشش داده شده وهر كدام از اتاق ها در همكف دو در ورودی با قوس های هلالی دارند. در قسمت بالای درها دو دریچه وجود دارد كه به پشت بام رواق ها باز می شوند. این بنا خصوصیت مختص مناطق گرمسیری یعنی همان وجود رواق های هلالی دورتا دور را در خود دارد، استفاده از سنگ های رسوبی ماسه ای ساحلی در اندازه های مختلف از خصوصیت های دیگر این بناست.
این تصاویر دی ماه ۱۳۹۶ و در زمان انتشار خبر مرمت این ساختمان تاریخی منتشر شدند

1398/06/23
14:08:14
5.0 / 5
1877
تگهای خبر: تاریخی , ساختمان , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد