آخرین خبر از وضعیت خانه نیما یوشیج

آخرین خبر از وضعیت خانه نیما یوشیج

سفرگو: دو نفر از اعضای شورای شهر تهران به همراه شهردار منطقه یك از «خانه نیما یوشیج» و «خانه موزه سیمین و جلال» بازدید نمودند. در حاشیه این بازدید از آغاز مرمت خانه نیما و احتمال آماده شدن آن برای سال آینده آگاهی داده شد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، حسن خلیل آبادی - عضو شورای شهر تهران- در حاشیه بازدید از «خانه نیما یوشیج» و «خانه موزه سیمین و جلال» به مناسبت روز «شعر و ادب فارسی» كه با همراهی محمدجواد حق شناس - دیگر عضو شورای شهر تهران - انجام شد درباره وضعیت «خانه نیما یوشیج» اظهار نمود: سال ۹۶ كه ابتدای كار شورای پنجم بود، خبری به دست مان رسید كه خانه نیما از ثبت ملی خارج شده و در حال تبدیل به ساختمانی معمولی است. در بازدیدی كه در ۲۶ دی ماه ۹۶ داشتیم، این خانه وضع اسفباری داشت. آن زمان خارج كردن این خانه از ثبت را منتفی كردند و دوستان ما در شهرداری توانستند با مالك ملك كنار بیایند. خانه نیما خریداری و برای بازسازی و مرمت در اختیار سازمان نوسازی قرار داده شد. ان شاءالله این خانه یك پاتوغ فرهنگی و یكی از خانه موزه های فاخر تهران خواهد شد.


او درباره زمان اجرایی شدن این پروژه نیز اضافه كرد: زمان را باید زیباسازی قول بدهد و ما مجری طرح نیستیم. ان شاءالله در یك سال آینده بازسازی شروع شود و به مراحل پایانی برسد. امیدواریم اواسط ۹۹ به بهره برداری برسد.
خلیل آبادی همین طور درباره «خانه موزه سیمین و جلال» كه قرار بود پاتوغ فرهنگی شود، اظهار نمود: چند مراسم این جا برگزار شده كه در حوزه شعر و فرهنگ بوده است. اما ما توقع داریم اصحاب فرهنگ خود این جا را محل گفت و گو و مراسم و بزرگداشت ها قرار بدهند.
او درباره نظر گرفتن از خانواده های این نویسنده ها برای بازسازی خانه های شان نیز اظهار داشت: فرزند آقای نیما در ایران نیست و ما به او دسترسی نداریم. آقای جلال و خانم سیمین هم فرزندی نداشتند. اگر كسی از بستگان آنها باشد حتما از آنها استفاده می نماییم. بعضی از خانه موزه ها به دست خانواده های شان اداره می گردند، مانند خانه شهید بهشتی یا سحابی. در اداره و طراحی، خانواده ها در اولویت ما هستند.


سیدحمید موسوی - شهردار منطقه یك - هم درباره «خانه نیما» اظهار داشت: ما امسال اردیبهشت ماه بعد از چند سال موفق شدیم این جا را تملك نماییم. برج دو قرارداد را منعقد كردیم و برج سه خانه را تحویل گرفته و به سازمان زیباسازی دادیم. ملك ۵۵۸ مترمربع است و ۱۴۰ متر زیربنا دارد. ۱۳ و نیم میلیارد تومان ثمن معامله بوده كه پرداخت شده است.
او اشاره كرد: برای ما مهم می باشد كه هویت و معماری اثر حفظ شود و كمترین تغییرات در معماری اش اتفاق بیفتد. در عین حال ایستایی و مقاوم سازی بنا هم مهم می باشد، بنا بر این طراحی ساختمان را به سازمان زیباسازی سپرده ایم تا با عنایت به حافظه تاریخی مراجعان این خانه كه در خاطرات خود آنرا بیان كرده اند و همچنن وسایلی كه احیانا از این خانواده باقی مانده این جا را تجهیز و مرمت كنند.
به گفته شهردار منطقه یك، سازمان زیباسازی اهتمام دارد این خانه تا آخر سال ۹۸ مرمت و بازسازی شود و در سال ۹۹ امكان بازدید از آن وجود داشته باشد.
منبع:

1398/06/28
12:37:52
5.0 / 5
1625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد