مدیر موزه ملی ایران در نشست خبری نمایشگاه مطرح كرد

نمایش ۳۰۰ اثر از موزه اسپانیا در ایران تا فروردین سال آینده

نمایش ۳۰۰ اثر از موزه اسپانیا در ایران تا فروردین سال آینده

به گزارش سفرگو مدیر موزه ملی ایران اظهار داشت: 300 اثر از 350 هزار سال پیش تا قرن بیستم از اسپانیا در موزه ملی ایران تا فروردین سال آینده به نمایش درآمده است.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، نشست خبری میراث دیرینه شناسی اسپانیا و نمایشگاه گزیده ای از موزه دیرینه شناسی آلیكانته ظهر روز یكشنبه ۳۱ شهریورماه در موزه ملی ایران اجرا شد. امروز عصر نیز مقرر است این نمایشگاه با حضور وزیر میراث فرهنگی، سفیر اسپانیا در ایران و كارشناسان موزه های ایران و آلیكانته در سالن نمایشگاههای موزه ملی افتتاح شود. نمایشگاه تا ۲۶ فروردین سال ۹۹ در ایران برپا خواهد بود.
در این نشست خبری جبرئل نوكنده مدیر موزه ملی ایران اظهار داشت: مدتها بود كه قصد داشتیم تا نمایشگاهی از اسپانیا در ایران اجرا شود. چون نمایشگاهی از ایران نیز در اسپانیا برگزار شده بود. ۳۰۰ اثر از ۳۵۰ هزار سال پیش تا قرن بیستم در این نمایشگاه وجود دارد. این نمایشگاه نخستین تصویر ما از حوزه دیرینه شناسی دریای مدیترانه است. همانطور كه با نمایشگاه دیرینه شناسی هلند با شمال اروپا آشنا شدیم با این نمایشگاه نیز آثار جنوب اروپا را خواهیم شناخت. همین طور كاتالوگی با بیشتر از ۳۰۰ صفحه انتشار یافته كه در واقع كتابی درباره تاریخ دیرینه شناسی اسپانیا است.
نوكنده بیان كرد: روزهای دوشنبه، این نمایشگاه تعطیل بوده و ورودی آن نیز ۵ هزار تومان خواهد بود. ما در چند وقت گذشته بسیار روزهای شلوغی را پشت سر گذاشتیم. ۱۹۶ اثر ایران به كشور برگشت. ۳۰۰ اثر از اسپانیا وارد ایران شد و در همان روز آثار هلند را پس فرستادیم. آن هم در روزهای تعطیلات. همه نیروهای موزه ملی مشغول كار بودند.
وی در ادامه در پاسخ به پرسش یكی از خبرنگاران رسانه های خارجی كه با هیئت اسپانیایی به ایران آمده بودند، بیان كرد: ما در موزه ملی برای نمایشگاه اسپانیا سه گالری را در نظر گرفته ایم. نخستین آثار مربوط به ۳۵۰ هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی است. هر كسی امكان دارد یك قسمتی از این آثار را بپسندد. خود من دوره مس و سنگ را بیشتر دوست دارم. پس نمی توان گفت كدامیك از این آثار شاخص تر هستند.
در ادامه «مانوئل اولسینا دومنیك» دبیر فنی موزه دیرینه شناسی آلیكانته اظهار داشت: بهترین آثار موزه را انتخاب نموده ایم. برخی از این آثار نتایج حفاری های اكیپ موزه بوده است. كمتر از ۵ هزار سال پیش بعضی از این آثار كشف شده اند.
وی اظهار داشت: سالانه بین ۱۰ تا ۸ كاوش زیر آب انجام می دهیم كه بیشتر در سواحل خودمان صورت می گیرد. آن هم توسط اكیپ متخصص میراث فرهنگی زیر آب. بودجه قابل توجهی نیز برای جستجوهای زیر دریایی در نظر گرفته شده است.


منبع:

1398/07/01
13:23:55
5.0 / 5
1741
تگهای خبر: تعطیلات , فرهنگی , متخصص , موزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد