نگاهی به اكتشاف های مهم حوزه دیرینه شناسی دهه اخیر

نگاهی به اكتشاف های مهم حوزه دیرینه شناسی دهه اخیر

سفرگو: سال قبل شاهد اكتشاف قدیمی ترین كشتی غرق شده متعلق به یونان باستان و قدیمی ترین هنر تجسمی جهان یعنی نقاشی های 40 هزار ساله روی دیواره های یك غار بودیم، اما این ها تنها قسمتی از اكتشافات بزرگ دهه اخیر هستند.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا و به نقل از آرت نت، با اینكه اكتشافات شگفت آور تاریخی همچون كشف مقبره «توت عنخ آمون» در سال ۱۹۲۲ یا اكتشاف شهر افسانه ای «تروا» در سال ۱۸۷۰ را نمی توان انكار كرد، اما در دهه گذشته نیز شاهد اكتشافات بزرگی در حوزه دیرینه شناسی بودیم كه در این گزارش به بعضی از مهم ترین اكتشافات ۱۰ سال اخیر می پردازیم.


شهر گمشده «Tenea»


پاییز سال گذشته، «النی كوركا» یكی از باستان شناسان سرشناس یونان بالاخره موفق شد شهر گمشده «Tenea» را كشف كند. این اكتشاف در شبه جزیره «پلوپونز» واقع در جنوب یونان صورت گرفت. در یك سال قبل بیشتر از ۲۰۰ سكه باستانی در این شهر باستانی كشف شده است كه این میزان بالا سكه ی كشف شده نشان دهنده غنی بودن شهر باستانی «Tenea» است. بگفته باستان شناسان، این شهر باستانی زمانی خانه بیشتر از ۱۰ هزار نفر بوده است. باستان شناسان امیدوارند، با ادامه یافتن روند تحقیقات در این منطقه، خانه ها و معابد بیشتری در این مكان كشف شود.

استون هنج اسپانیایی


استون هنج اسپانیایی همان ساز سنگی ۷۰۰۰ ساله ای است كه با عنوان «Dolmen of Guadalperal» نیز شناخته می شود. این سازه سنگی با كاهش سطح آب در مخزن « Valdecañas»، بعد از ۵۰ سال سر از آب بیرون آورد. در حقیقت یك حلقه بزرگ متشكل از ۱۵۰ تخته سنگ است كه طول هركدام به ۱.۸ متر می رسد. باستان شناسان معتقدند قدمت این سازه به هزاره چهارم یا پنجم قبل از میلاد بازمی گردد و از آن بعنوان مكانب برای انجام مراسم مذهبی یا مكانی برای تجارت استفاده می شده است.

مقبره مخفی «رامسس دوم »


در ماه مارس، یك تیم دیرینه شناسی از دانشگاه نیویورك از اكتشاف یك قصر در كنار معبد «رامسس دوم» واقع در شهر باستانی «ابیدوس» آگاهی داد. باستان شناسان قبل از كشف یك مسیر سنگ فرش شده به سمت ساختمان مجاور معبد رامسس دوم كه در حقیقت یك قصر سلطنتی مخفی با الواحی به نام « رامسس دوم» بود، فكر می كردند تمام بخش های معبد « رامسس دوم» را ۱۶۰ سال پیش كشف كرده اند.
یكی از فرضیه هایی كه در گذشته مطرح می شد آن بود كه شهر باستانی «ابیدوس» در گذشته برای مراسم تشریفاتی، ساخت معبد و گورستان مورد استفاده قرار می گرفته است.

گنجینه دفن شده در مقبره باستانی یونانی


یك زوج عتیقه شناس از دانشگاه «سینسینتی» حین كاوش در نزدیكی قصر «نستور» واقع در جنوب غربی یونان به گنجینه ای از آثار باستانی مدفون رسیدند. انباری از سلاح های برنزی، فنجان های طلایی و نقره ای، صدها مهره یاقوت، عقیق، كهربا و طلا همچون آثاری هستند كه در شهر «پیلوس» كشف شدند.
از آثار باستانی كشف شده كه بگذریم، این مقبره باستانی نگرش جدیدی از سرچشمه فرهنگ اروپایی ها و پیوند میان « میسنی ها» و«مینوسی ها» ارائه می دهد. ارتباط میان این دو فرهنگ، درنهایت منجر به ایجاد تمدنی كه ما از آن بعنوان تمدن غربی یاد می نماییم شده است.
قدیمی ترین استخوان فك انسان كه در منطقه ای خارج از آفریقا كشف شده است
با كشف یك استخوان فك انسان حدودا ۲۰۰۰ ساله در فلسطین اشغالی، نظریه مهاجرت انسان ها از آفریقا به دیگر مناطق بطور كامل دگرگون شد. این استخوان برای نخستین بار در سال ۲۰۰۲ كشف شد، اما خبر رسمی اكتشاف آن در سال ۲۰۱۸ منتشر گردید. اكتشاف این استخوان فك نشان می دهد، انسان های خردمند دست كم ۵۰ هزار سال زودتر از آنچه كه قبل تر تصور می شد از آفریقا مهاجرت كرده اند.
دندان ۱۰ میلیون ساله آلمانی
در سال ۲۰۱۶، باستان شناسان در شهر «اپلسهایم» واقع در كشور آلمان دو دندان ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار ساله كشف كردند. اگرچه بطور دقیق نمی توان اظهار داشت كه این دندان ها به یك انسان تعلق دارند، اما شباهت زیادی با دندان های « لوسی» (فسیل مشهور نیاكان انسان های خردمند) دارند.
دندان هایی كه در آلمان كشف شدند حدود ۴ میلیون سال از دندان های «لوسی» قدیمی تر هستند.

فسیل دایناسور چند میلیون ساله


یك كارگر در حال حفاری در یكی از معادن كانادا در سال ۲۰۱۱، به سنگواره ۱۱۰ میلیون ساله یك گونه دایناسور برخورد. بعد از ۷، ۰۰۰ ساعت تلاش دیرینه شناسان، این اثر ۲، ۵۰۰ پوندی و ۵ متری در سال ۲۰۱۷ در موزه باستان شناسی «آلبرتا» واقع در كانادا رونمایی گردید.
منبع:

1398/07/05
19:50:21
5.0 / 5
1839
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد