بیانیه اعتراضی موسسه های آموزش گردشگری

بیانیه اعتراضی موسسه های آموزش گردشگری

به گزارش سفرگو انجمن مؤسسات آموزش گردشگری ایران با انتشار اطلاعیه ای نسبت به برخوردهای صورت گرفته با حوزه آموزش گردشگری بخصوص در هفته گردشگری معترض شد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، در متن این بیانیه كه از جانب نیما آذری ـ دبیر انجمن مؤسسات آموزش گردشگری ایران ـ تهیه شده و در اختیار این خبرگزاری قرار گرفته، آمده است: «همان گونه كه همه فعالان و دست اندركاران حوزه گردشگری می دانیم، آموزش در گردشگری بعنوان اصل، پایه و زیرساختار گردشگری مطرح است و اساسا بدون آموزش، تصور توسعه پایدار گردشگری امكان پذیر نیست. همه دست اندركاران گردشگری، در همه سطوح نیاز به آموزش و توان افزایی دارند و نقش بی بدیل آموزش در رشد این صنعت چنان واضح و مشخص است كه در كمتر تریبونی است كه مسؤولی از ضرورت توجه به آموزش در این صنعت حرفی به میان نیاورد و تأكیدی بر نقش آموزش در تمام اركان گردشگری نداشته باشد.
با توجه به اهمیت آموزش در گردشگری، سازمان جهانی جهانگردی UNWTO هم شعار سال گردشگری را از سپتامبر ۲۰۱۹ به «گردشگری و اشتغال، آینده ای بهتر برای همه» تعیین كرد كه آموزش و توانمندسازی، مستتر در شعار اشتغال و ترجمان مسلم آن در همه مجامع داخلی و خارجی بوده است، اما دریغ و درد كه امسال و دقیقاً در سالی كه آموزش گردشگری بعنوان گل سرسبد تمام حوزه های این صنعت، در كلام مسؤولان جای گرفته بود، در عمل متأسفانه عكس این توجه كلامی دیده شد و در رفتارهای اخیر برخی ادارات كل همچون معاونت گردشگری استان تهران، بی توجهی آشكار به نقش منحصر به فرد آموزش و آموزشگران بعنوان معلمان این صنعت كه در عرف دینی ما هم شغل انبیاء به آنان منسوب است، شائبه گرایش به مادی محوری در مراسم تجلیل و تعیین برترین ها با مناسبات «اسپانسرینگ» و در نتیجه غالب شدن سرمایه به جای دانش و شخصیت علمی، در این صنعت نه چندان مترقی در عصر فعلی را تقویت كرد. چرا باید كاری كرد كه حتی اگر این گونه نیست، ذهن را به آن جهت متبادر كند؟
چگونه است كه مسؤولین گردشگری تهران، مكرراً و سلسله مراتبی در جلسه تنظیم شده با مدیران موسسات آموزش گردشگری تهران حضور نمی یابند و با ترك جلسه اعتراضی این صنف روبه رو می شوند، سپس به جای عذرخواهی به جدال كلامی می پردازند و در مرحله بعد با حذف آگاهانه این قشر علمی و به دور از مناسبات مادی گرایانه، در مراسم تجلیل، عملاً به تقابل با معلمان خود در این صنعت می پردازند؟ آیا غیر از «درس نیاموختگی» در این صنعت، نامی دیگر به رفتار مسؤول مربوطه می توان نهاد؟ و آیا تكرار چندباره این بی توجهی، فرضیه سهوی بودن رفتارها را منتفی نمی كند؟
انجمن موسسات آموزش گردشگردی ایران اعلام می دارد، معلمان و تلاشگران و مدیران این عرصه احتیاجی به تجلیل های این چنینی ندارند و رسالت خویش را در ارتقای بی ادعای این صنعت می دانند، مع هذا انجمن، تجلیل نكردن و حذف عمومی این قشر را حاوی پیغام و دارای بار ضدارزشی و تقابلی می داند و بعنوان حامی موسسات زحمتكش تهران و ایران، مراتب اعتراض خویش را به تمام اركان مدیریتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچون وزیر محترم گردشگری، معاون محترم گردشگری، مدیركل محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، مدیران محترم دفاتر نظارتی، حراستی و بازرسی و نهایتاً اصحاب محترم رسانه اعلام می دارد و خواهان پی گیری مبحث و اعلام نتیجه است.
در انتها ضمن تشكر از مدیركل محترم میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران، جناب آقای دكتر پرهام جانفشان، به سبب دعوت از انجمن برای مشاركت در برنامه های هفته گردشگری و تاكید بر انجام همكاری متقابل از جانب این انجمن با برگزاری كارگاه های آموزشی در استان و تقدیر از چهره های خدومی كه در آن اداره كل مشغول خدمت هستند و هم تبریك مجدد هفته گردشگری، امید است جایگاه آموزش، نه بعنوان زینت بخش تریبون ها، بلكه در عمل با پرداخت بهای لازم كه در رفتار و گفتار مسئولین قابل رصد باشد، تثبیت و ارتقا یابد. »1398/07/14
23:10:45
5.0 / 5
1652
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد