گزارش مهر

كتیبه گورستان دارالسلام شیراز غیب شد

كتیبه گورستان دارالسلام شیراز غیب شد

سفرگو: كتیبه سقاخانه گورستان تاریخی دارالسلام شیراز مربوط به سال 1284 هجری قمری غیب شده و شهرداری بعنوان متولی این گورستان پاسخی به این مساله نداده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: برمبنای اسناد و پژوهش های موجود، در شیراز سابقا گورستان های وسیع و مهم وجود داشته است كه در آنها دانشمندان و عرفای بسیاری مدفون بودند.
گورستان های مهم شیراز در كتاب «شدالازار» تالیف «ملین الدین ابوالقاسم جنید شیرازی»، قبرستان شیخ كبیر، قبرستان باهلیه، قبرستان دارالسلام، قبرستان ام كلثوم و شیرویه، قبرستان باغ نو، قبرستان جامع عتیق و قبرستان مصلی هستند.
گورستان دارالسلام افزون بر اهمیت تاریخی، فرهنگی و مذهبی، انبوهی از نقش و نگاره و خوشنویسی های ممتاز از سده های اول هجری تا عصر حاضر را به مانند موزه ای بزرگ در دل خود جای داده است.
این گورستان بعنوان یكی از قدیمی ترین آرامستان های جهان به شمار می رود؛ این قبرستان با قرار گرفتن در میانه بلوار سیبویه حالا در وسط شهر شیراز واقع شده و محل دفن خیلی از بزرگان، عرفا، علما، پژوهشگران و تاثیرگذاران فرهنگی، مذهبی و اجتماعی شیراز و استان فارس است.
یكی از معروف ترین آثار باقیمانده در گورستان دارالسلام شیراز اثری معروف به چهارطاقی دارالسلام است كه به شماره ۴۵۱۷ در تاریخ ۱۳۸۰/۱۰/۱۱ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است؛ خلق چنین اثر زیبایی درست در مركز گورستان جالب توجه می كند؛ این چهارطاقی یك آرامگاه خانوادگی است.
گورستانی كه دستخوش لطمه های جدی است
در سال های اخیر این گورستان تاریخی دستخوش لطمه های جدی شده است و در مواردی افزون بر تخریب، گرفتار آتش سوزی شده است و اینك در تازه ترین رویداد یكی از كتیبه های این مكان مفقود گردید.

درپی این رویداد مدیركل میراث فرهنگی فارس در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه این گورستان تاریخی ثبت ملی است، در عین حال مسئولیت حفظ و مرمت آنرا متوجه شهرداری شیراز دانست.
مصیب امیری با اشاره به اینكه مرمت و بازسازی دارالسلام طی تفاهم نامه ای به شهرداری شیراز و سازمان آرامستان ها مربوط می شود، اضافه كرد: مسئولیت های این گورستان تاریخی با میراث فرهنگی نیست.
در این رابطه یك منبع مطلع كه خبر مفقود شدن كتیبه فوق را كه متعلق به دوره قاجار است به خبرنگار مهر داد، اظهار داشت: معمولا مسئولیت حفظ و امنیت اماكن تاریخی با یگان حفاظت میراث فرهنگی است و چنانچه سرقتی روی داده باشد یگان حفاظت باید پاسخگو باشد.
مسئولیت گورستان تاریخی دارالسلام متوجه شهرداری است
وی درعین حال با اشاره به اینكه با عنایت به اینكه مسئولیت گورستان تاریخی دارالسلام متوجه شهرداری است، اعلام نمود: از آنجائیكه این گورستان ثبت ملی شده است، بنابر این یگان حفاظت میراث فرهنگی نیز مسئول حفظ و امنیت این مكان تاریخی است.
این منبع مطلع در ادامه پیرامون حفظ و نگهداری این گورستان، اظهار داشت: تنها راه حفظ این مكان تاریخی، احیا آن است و چنانچه زندگی در دارالسلام بازآفرینی نشود و در چرخه مردمی شدن قرار نگیرد در جذب توریست موفق نخواهد بود.
تماس های بی پاسخ مدیر آرامستان های شیراز
در پی تماسهای مكرر خبرنگار مهر با مدیر آرامستان های شیراز، علیرضا چراغی از پاسخگویی در این رابطه سر باز زد.
این درحالیست كه ظهر پنجشنبه ۲۸ شهریورماه، جلسه ای با سوژه بررسی احیای آرامستان دارالسلام در دفتر معاون عمرانی استاندار فارس تشكیل شده است كه در این نشست افزون بر معاونین و مشاورین استاندار، چراغی و گشتاسبی راد مدیران سازمان آرامستان ها و سازمان فرهنگی شهرداری شیراز و همین طور امیری مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری و نماینده اداره اوقاف حضور داشتند.
مدیر عامل سازمان آرامستانها هدف از این نشست را رفع مشكلات عمده و اساسی دارالسلام عنوان نمود و از استانداری بعنوان مرجع ذیصلاح نظارتی خواست تا اولویت بندی مسائل را در حل این موانع لحاظ كرده و طرفین را ملزم به رعایت توافق كنند.
شهرداری شیراز خواهان حق انتفاع از گورستان دارالسلام
چراغی با بیان مقدمه ای درباب این آرامستان، برگترین مانع در پیشرفت پروژه را عدم واگذاری زمین دارالسلام و عدم صدور مجوز بهره برداری و حق انتفاع به شهرداری عنوان نمود. جای خالی كتیبه
بر اساس این گزارش، چراغی اظهار داشت: مابه طور واضح و كامل اعلام كردیم كه چه از لحاظ فنی و تخصصی و چه از نظر مالی و اعتباری، توانایی انجام كار را داریم و درخواست ما از استانداری، كمك به حل موضوع، با رعایت اولویت های عنوان شده می باشد.
یگان حفاظت: مسئولیت با شهرداری است
در پی مفقود شدن كتیبه سقاخانه گورستان تاریخی دارالسلام شیراز، فرمانده یگان حفاظت اداره كل میراث فرهنگی فارس به خبرنگار مهر، اظهار داشت: چنانچه این كتیبه به سرقت رفته باشد با عنایت به اینكه حفاظت دارالسلام با شهرداری است، مسئولیت آن هم با مسئولان این نهاد است.
سرهنگ محمدرضا بهمنی نژاد با اشاره به اینكه حفاظت باغ ارم كه ثبت جهانی است برعهده دانشگاه شیراز است، اضافه كرد: حفاظت بعضی از اماكن تاریخی كه در اختیار بخش خصوصی و دستگاه هایی غیر از میراث فرهنگی است برعهده این یگان نیست.
وی در عین حال با بیان اینكه قبل از آغاز بازسازی و مرمت گورستان دارالسلام توسط شهرداری یگان حفاظت نیروی مستقر در این مكان تاریخی داشت، اشاره كرد: با آغاز پروژه بازسازی توسط شهرداری شیراز كه به شكل شبانه روزی انجام گرفت مسئولیت حفاظت نیز بر عهده نیروهای شهرداری قرار گرفت.
سرهنگ بهمنی نژاد در ادامه اشاره كرد: از آنجائیكه مسئولیت مرمت و در عین حال حفاظت با شهرداری است، بنابر این چنانچه این كتیبه سرقت شده باشد، مسئولیت آن با این نهاد است.
وی، یادآوری كرد كه یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس با این وجود جهت در امتداد وظایف خود جهت سركشی و پی گیری ها به این مكان تاریخی سركشی می كند.
گورستان دارالسلم شیراز معروف به دارالسلام یكی از قدیمی ترین آرامستان های جهان است كه اولین قبری كه در آن قرار گرفته به سال ۲۴ هجری در زمان حیات پیامبراكرم(ص) باز می گردد.
براساس آمار موجود اولین قبری كه در دارالسلم شیراز قرار گرفته به سال ۲۴ هجری در زمان حیات پیامبراكرم(ص) باز می گردد و این قبرستان جزء سه قبرستان قدیمی جهان شمرده می شود حتی برخی بر این معتقدند كه سابقه این مكان به پیش از اسلام می رسد.


منبع:

1398/07/17
22:10:23
5.0 / 5
1644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد