واكنش نرگس آبیار به تخریب بنای تاریخی در یزد؛

ظاهرا میراث فرهنگی زورش به ویرانگران در یزد نمی رسد

ظاهرا میراث فرهنگی زورش به ویرانگران در یزد نمی رسد

سفرگو: نرگس آبیار كارگردان سینما بار دیگر نسبت به تخریب یك بنای تاریخی در روستای ابرندآباد یزد با روش آب انداختن در خانه آگهی داد. مدیركل میراث فرهنگی یزد هم اعلام نمود تخریبی انجام نشده است.


به گزارش سفرگو به نقل از مهر، نرگس آبیار كارگردان فیلم های سینمایی باز هم نسبت به تخریب بناها و بافت های تاریخی شهر جهانی شده یزد واكنش نشان داد و در صفحه شخصی خود نوشت: «هنوز هم بعد از آن كه شهر یزد بعنوان میراث جهانی در یونسكو ثبت گردید، شاهد ویران شدن بافت تاریخی در این شهر و شهرهای دیگر استان یزد هستیم و ظاهرا میراث فرهنگی زورش به ویرانگران نمی رسد.
اخیرا در شهر شاهدیه یزد و روستای ابرند آباد كه قدمتی بیشتر از هزار سال (دوران ساسانیان ) دارد، خانه تاریخی دیگری خراب شده است. این خانه ها به پاركینگ و سرویس بهداشتی تبدیل می شوند و یا قسمتی از خیابان های پهنی كه شهرداری شاهدیه آرزوی آنرا دارد. بیشتر تپه های باستانی بخش ابرند آباد خاكبرداری و نابود و اخیرا یكی از آنها به پارك بانوان تبدیل گشته است. روش جدید آن است كه ویرانگران نیمه شب آب زیر خانه ها می اندازند و خانه خود به خود خراب می شود بارها تاكید كرده ام كه بافت تاریخی در این روستا در حال نابودی است و متاسفانه كسی توجه نكرده است.
وی با انتشار عكس دیگری از خانه ای كه اخیرا تخریب شده نوشت: « این خانه ای است كه خراب شده و آب زیر آن انداخته اند تصاویر دیگر متعلق به خانه ای در مجاورت آن كه اگر میراث فرهنگی به داد آن نرسد، تبدبل به خیابانی صاف می شود و یا پاركینگ برای ماشین ها و سرویس بهداشتی برای آدم ها. قسمتی از ابرندآباد در فیلم سینمایی نفس بعنوان لوكیشن استفاده شده است. بزودی تصاویر دیگری از این ویرانگری فرهنگی و سكوت شهرداری و میراث فرهنگی منتشر می كنم.» در واكنش به این موضوع، مصطفی فاطمی مدیركل میراث فرهنگی استان یزد نیز نوشت: « خبر تخریب مربوط به روز گذشته است كه به سبب شستن دیگ در كنار یك خانه تاریخی آب جمع شده بود كه با بازگشت یگان حفاظت میراث فرهنگی كار متوقف گردید.» وی عكس دیگری منتشر نمود و نوشت كه «این عكس هم از محلی در ابرند آباد است كه روز گذشته متوقف گردید اینكه مردم و هنرمندان به اهمیت خانه ها و بافت های تاریخی واقف شده اند و به كوچكترین اتفاقی واكنش نشان می دهند از رشد فرهنگی جامعه میراث دوست است كه جای تقدیر دارد. »
بعضی از فعالان فضای مجازی در استان یزد واكنش های مختلفی نسبت به این اتفاق داشتند عده ای نوشتند كه مدیركل میراث فرهنگی شستن دیگ را عامل تخریب دانسته و عده ای دیگر نوشتند كه چرا از نظر میراث فرهنگی تخریب یك خانه كوچكترین اتفاق است. كه در این زمینه هم فاطمی پاسخ داد: « تخریبی انجام نشده حتی یك خشت هم در شستشوی روز گذشته تخریب نشده روی آب هم خاك ریخته اند تا به بنا لطمه نرسد. محلی كه آب ریخته شده باغچه خانه بوده و صدمه ای به خانه نخواهد رسید. اما متاسفانه در سالهای قبل كسی نبود كه مقابل تخریب و ساخت این ساختمان بدقواره در مجاور همین خانه بایستد.» در سال ۹۴ نرگس آبیار در گفتگویی با خبرنگار مهر از تخریب خانه های قدیمی و از بین بردن بافت تاریخی روستا و خشك كردن باغات انتقاد نمود و اظهار داشت: روستای ابرند آباد در ۱۲ كیلومتری شهر یزد قرار دارد. این روستا باستانی و هنوز بافت تاریخی آن طبقاتی است. بخش هایی از این بافت ثبت ملی شده است. حتی این روستا حسینیه ۷۰۰ ساله نیز دارد اما متاسفانه وقتی برای فیلمبرداری پروژه «نفس» به این روستا رفتم متوجه شدم كه مردم به جان خانه ها و باغ ها افتاده اند و آنها را خشك می كنند تا خانه جدید بسازند. وی با اشاره به اینكه اخیرا سه باغ را خشك كرده و یك خانه قدیمی را نیز تخریب كرده اند اظهار داشت: حدود یك چهارم پروژه فیلم نفس را در آنجا كار كرده ام و متوجه شدم كه قیمت زمین در روستا بالا رفته و سود نگهداری از باغ به اندازه سود فروش زمین نیست بنا بر این باغ ها را خشك می كنند. وی در زمان دیگری نیز آگاهی داده بود كه خانه قدیمی و اعیانی فقیهی در بافت تاریخی ابرندآباد یزد كه متعلق به دوره قاجار است، بزودی تخریب شده و به سرویس بهداشتی تبدیل می شود.


منبع:

1398/07/30
09:53:45
5.0 / 5
1752
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد