رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود خبر داد؛

شاهرود میزبان نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور

شاهرود میزبان نهمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور

به گزارش سفرگو رئیس اداره میراث فرهنگی شاهرود با اشاره به اینكه این شهرستان میزبان نهمین دوره جشنواره سفر به زیستگاه زاغبور می شود، اظهار داشت: این جشنواره نهم و دهم آبان ماه 98 انجام خواهد شد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، حمید رضا حسنی در نشستی با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران همزمان با بامداد یكشنبه، ضمن بیان اینكه جشنوراه زاغبور برای نهمین بار طی سال های اخیر برگزار می شود، ابراز كرد: این جشنواره گردشگری با هدف بازدید گردشگران از زاغ بور، پرنده بومی - انحصاری ایرانی كه زیستگاه اصلی آن زیستكره حیات وحش توران است، انجام می شود.
وی با اشاره به اینكه این جشنواره موسوم به سفر به زیستگاه زاغبور، نهم و دهم آبان ماه برگزار می شود، اضافه كرد: بازدید از بافت روستای هدف گردشگری قلعه بالا، محور گردشگری گیور- دزیان، و گونه های حیات وحش در زیستكره توران همراه با اجرای مراسم آیینی و موسیقی محلی در كنار عرضه صنایع دستی و سوغات همچون برنامه های این جشنواره است.
رئیس میراث فرهنگی شاهرود با اشاره به اینكه سال های گذشته استقبال بسیار خوبی از این جشنواره به عمل آمد، ابراز كرد: شناساندن ظرفیت های گردشگری و همین طور معرفی پرنده نادر و كم یاب زاغبور در زمره اهداف جانبی این همایش و جشنواره است.
حسنی درباره این پرنده توضیح داد: زاغ بور یا زاغ كویری، پرنده ای از خانواده كلاغیان است اما تفاوت های زیادی با دیگر كلاغ ها و زاغ ها دارد، همچون زمین زی بودن بطوریكه حتی در هنگام احساس خطر نیز دویدن را به پرواز ترجیح می دهد. از طرف دیگر باید گفت زاغ بور دارای صدای خوش و رنگ نخودی مایل به قهوه ای است از این پرنده بعنوان جواهر كمیاب و نادر كویر یاد می كنند و این پرنده با زیبایی خاص خود یكی از قابلیت های گردشگری طبیعت منطقه شمرده می شود.
وی اضافه كرد: زاغ بور تنها در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی شرق و جنوب شرق ایران زندگی می كند و تنها پرنده بومی انحصاری (اندمیك) ایران است كه در استان های یزد، خراسان جنوبی و به خصوص در جنوب شرقی استان سمنان در زیستكره حیات وحش توران زندگی می كند.
به گزارش سفرگو به نقل از مهر، این همایش در روستای قلعه بالا در بخش بیارجمند ۱۴۰ كیلومتری جنوب شاهرود و در زمره روستاهای هدف گردشگری استان سمنان انجام خواهد شد.


منبع:

1398/07/30
19:11:19
5.0 / 5
1518
تگهای خبر: روستا , زندگی , سفر , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد