حواسشان به باغ فرمانفرما هست؟

حواسشان به باغ فرمانفرما هست؟

سفرگو: می گفتند دیوارهای ضلع جنوبی «انستیتو فرمانفرما» را خراب كرده اند تا ساختمان تجاری شان حتی با چند میلی متر وسعت بیشتر، در فضای بهتری بالا برود!


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، صد قدم مانده به میدان قدس در خیابان شریعتی تهران، نبش كوچه «كاشف» قدیم و «سلیمان زاده» كنونی، و چند متر پایین تر در حیاطی كه به سردر تاریخی انستیتو فرمانفرما می رسد، اسكلت ساختمانی در حال تكمیل شدن است كه كاربری اش را اداری تجاری ثبت كرده اند و مقرر است علاوه بر هشت طبقه روی زمین، ۱۱ طبقه نیز زیر زمین ادامه داشته باشد!
مجتمعی كه دو سال قبل و در زمانی كه اولین قدم ها برای آغاز كارهایش برداشته می شد، هشدارها درباره آن عنوان شد، حتی مسئولان وقت میراث فرهنگی استان تهران نامه هایی را رو كردند كه ادامه دار بودن این پروژه را ممنوع می كرد، اما بنظر می رسد قدم های بعدی برای به سرانجام رساندن مجتمع نوزده طبقه در حریم درجه یك باغ فرمانفرما، نه برای انجام درست وصیت واقف باغ كه برای راه اندازی مجتمعی تجاری بار دیگر در حال آغاز شدن است.


شاید بتوان اولین تعرض ها به این باغ تاریخی – ایرانی را كه امروز دیگر كمترین نشانی از این خصوصیات را در خود دارد، به زمان ظهور مترو در این منطقه از شهر تهران مرتبط دانست. در اواخر دهه ۸۰ سردر این بنای تاریخی بین مصالح و ابزارآلات كارگاه مترو، پشت حصار ایمنی آبی رنگی گم شد، و هرچند به مرور سردر مرمت شد، اما تعرض هایی كه به باغ و فضای باز آن انجام می شود، این گمان را به وجود می آورد كه گویا قصد دارند همه باغ فرمانفرما را از بین ببرند!
این محوطه در همان سال ها به جز سردر ورودی، اسكلت ساختمانی پشت آن و چند درخت در انتهایش، نشان دیگری از «باغ فرمانفرما» نداشت، اما حالا وضعیت نه تنها بهتر نیست، بلكه بدتر از گذشته شده است. درخت ها هم به مرور از فضای باغ در حال كم شدن هستند و اسكلتی زرد و آبی رنگ هرچند بیشتر از دو سال است در این محوطه قد علم كرده و تا امروز تفاوت چندانی با یكی دو سال قبلش در عملكرد نداشته، اما به واسطه برقرار بودن كارگاه عملیاتی اش بنظر می رسد كه مقرر است نه تنها حدود ۳۰ متر دل زمین را بشكافد و ۱۱ طبقه را در زیرزمین بسازد، بلكه تا هشت طبقه هم در حریم این بنای تاریخی بالا می رود.


اما بین این همه شلوغی، بالا آمدن مجتمعی دیگر در چند متری انستیتو و سردر تاریخی اش كار خودرا به راحتی و بدون هیچ دردسری انجام می دهد.
ساخت و ساز در چندمتری انستیتو فرمانفرما در خیابان شریعتی


منبع:

1398/08/08
15:07:36
5.0 / 5
1403
تگهای خبر: تاریخی , ساختمان , فرهنگی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد