كشف اولین شهر بریتانیا

كشف اولین شهر بریتانیا

سفرگو: باستان شناسان اولین شهر بریتانیا را در نزدیكی سازه مشهور «استون هنج» كشف كرده اند و معتقدند ساكنان همین شهر سازنده « استون هنج» بوده اند.


به گزارش سفرگو به نقل از تلگراف، باستان شناسان بقایای یك سكونتگاه عظیم را در منطقه دیرینه شناسی «بلیك مید» جایی كه تنها یك مایل با سازه «استون هنج» فاصله دارد، كشف كرده اند. قدمت منطقه دیرینه شناسی «بلیك مید» كه با نام « كمپ وسپاسیان» هم شناخته می شود به آخرین دوره از عصر یخ یعنی حدود شش هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد.
باستان شناسان تابحال بیشتر از ۷۰ هزار ابزار سنگی و شواهدی از سازه های مخصوص مراسم های تشریفاتی را در همین منطقه دیرینه شناسی كشف كرده اند كه این اكتشاف به اهمیت این منطقه دیرینه شناسی برای جامعه شكارچی گردآورنده ای كه ۱۰ هزار سال پیش در آن جا زندگی می كردند، اشاره دارد.
با این وجود طبق شواهد پیشین، جوامع شكارچی گردآورنده به ندرت در یك منطقه ساكن می شدند، اما «دیوید جكیز» استاد دانشگاه باكینگهام معتقد می باشد این مكان دست كم یك كمپ دائمی برای كودكان، سالمندان و افراد بیمار این جوامع بوده است.
این استاد دانشگاه بیان كرد: «وقتی به استون هنج نگاه می كنید به این پرسش می رسید كه مردم سازنده آن كجا زندگی می كردند. مسلما بهترین ایده برای پیدا كردن سازندگان آن، جست وجوی مكانی است كه در نزدیكی آن آب وجود داشته باشد.»


بگفته باستان شناسان، این اكتشاف به اهمیت و جذابیت استون هنج می افزاید چونكه با این وجود تاریخچه طولانی تری كه به مردمان دوران میان سنگی بازمی گردد، به این سازه تعلق پیدا می كند.
اما این روزها از «بلیك مید» تنها یك چشمه كوچك باقی مانده است. این مكان در دوران «میان سنگی» در مركز یك دشت سیلابی بزرگ قرار داشت كه رودخانه عظیمی از میان آن می گذشت و آب كافی را برای مصرف یك سال تامین می كرد. نوعی گیاه نادر نیز در این رودخانه می رویید كه سبب سرخ شدن رنگ سنگ ها و جادویی تر شدن ظاهر دریاچه می شد.


منطقه دیرینه شناسی «بلیك مید» به سبب برنامه ساخت یك بزرگراه و تونل در نزدیكی این منطقه در خطر نابودی قرار گرفته است. بنظر می رسد مراحل اولیه ساخت و ساز این بزرگراه آزار هایی به این منطقه وارد كرده است. شاید كشف این حقیقت كه این منطقه باستان شناسی، اولین شهر بریتانیا بوده است بتواند به روند نجات آن كمك نماید.
نتایج تحقیقات اخیر در برنامه مستندی به نام « شهرهای گمشده» شبكه نشنال جئوگرافیك پخش خواهد شد.
منبع:

1398/08/13
18:20:35
5.0 / 5
1400
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد