در چهل و سومین نشست ستاد سفر مطرح شد

از اطلاعیه های تعطیل كننده سفر تا حرف های قابل تأمل هواشناسی

از اطلاعیه های تعطیل كننده سفر تا حرف های قابل تأمل هواشناسی

سفرگو: چهل وسومین نشست ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر با حضور نمایندگان دستگاه های عضو و نمایندگان بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری به میزبانی سازمان هواشناسی كشور اجرا شد.


به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری ـ معاون گردشگری و رئیس ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر ـ در این جلسه كه امروز دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸ برگزار شد، با بیان همدردی با هموطنان لطمه دیده و داغدیده در زلزله آذربایجان شرقی، اظهار داشت: سازمان هواشناسی همواره یكی از دستگاه هایی بوده كه حضورش در ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر، فرصت مغتنمی بوده است به این علت كه سفر با سوژه آب و هوا و اقلیم عجین شده است.

موازی كاری ها و اتفاقات ناخوشایند در سفر
رئیس ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر بیان كرد: با عنایت به این كه سفرها برنامه ریزی شده تر می شود، توجه به سوژه هواشناسی هم بیشتر از پیش مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.
معاون گردشگری تصریح كرد: ورود موازی سایر دستگاه ها به حوزه هواشناسی در نوروز امسال به اتفاقات ناخوشایندی در حوزه سفر منجر گردید، ما از سازمان هواشناسی می خواهیم این موضوعات را مورد پیگیری قرار دهد.
تیموری افزود: ما اعتقاد داریم سفر یك سوژه فرابخشی است و یك دستگاه نمی تواند پاسخگوی نیازهای گردشگران باشد. با عنایت به این مهم، ستاد تشكیل شده است و جلسات آن در طول سال به میزبانی دستگاه های مختلف برگزار می گردد.
معاون گردشگری اضافه كرد: هدف همه ما این است كه مردم با خیالی راحت و آسوده به سفر بروند و برگزاری این جلسات تخصصی، بررسی موضوعات در سطح كلان و حل و فصل مواردی است كه مطرح می شود.
رئیس ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر اظهار داشت: تاكید ما این بود كه مرجعیت تخصصی دستگاه ها باید مورد قبول واقع شود و اطلاع رسانی هایی كه صورت می گیرد بر طبق مرجعیت دستگاه تخصصی باشد.
او اشاره كرد: تا جایی كه ممكنست نشست های تخصصی بین اعضای ستاد باید افزایش پیدا كند تا گردشگران و مردم آسایش و آرامش لازم را در سفرهای خود داشته باشند.
تیموری اظهار داشت: سفارش ستاد این است كه در حوزه آمار و اطلاعات، هر دستگاه ساز و كار خودرا طراحی كند تا در روزهای تعطیلات مشكلی پیش نیاید.

پیش بینی هواشناسی تا ۶۵ درصد صحت دارد/ درخواست دهید تا اطلاعات سفارشی هواشناسی بدهیم
سحر تاجبخش ـ معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی كشور ـ در این جلسه اظهار داشت: نقش هواشناسی در صنعت گردشگری بسیار موثر است. هواشناسی یك دانش میان رشته ای است كه به جایی خاص محدود نمی گردد. اطلاعات هواشناسی و مسائل اقلیمی در زندگی همه افراد موثر است، شرایط اقلیم دنیا امروز به سمتی رفته كه مسأله تغییر اقلیم پررنگ شده است. این مساله مخاطراتی را در وضعیت هوا و گرمای زمین به وجود آورده است.
تاجبخش افزود: تعدد طوفان ها و سیلاب ها هم متاثر از این مساله است. امروز شرایط كشور ما و حتی منطقه ما به سمت خشكسالی حركت می كند. تابستان امسال گرمترین سال تابستان كره زمین بوده و این به مدلول كم شدن آب در كل دنیاست.
رئیس سازمان هواشناسی اظهار نمود: سال قبل ایران ترسالی را پشت سر گذاشت اما این تداوم نخواهد داشت. كم آبی ما سال قبل تامین نشده است و آب های زیرزمینی كه در ۱۰ سال خشك شده اند با یك سال بارش به شكل قبل بازنگشته اند. منابع آب كشور به شدت كم است.
او اضافه كرد: ما باید این شرایط را پشت سر بگذاریم، سازگاری با كم آبی و آموزش آن به افراد جامعه باید در دستور كار قرار گیرد. حوزه گردشگری می تواند در بخش آموزش هواشناسی و سازگاری با كم آبی نقش تاثیرگذاری داشته باشد.
تاجبخش افزود: سازمان هواشناسی در حوزه گردشگری دو اقدام مهم دارد؛ پیش بینی هوا و پایش هوا، اما پیش بینی هوا یك امر قطعی نیست و امكان ندارد ما پیش بینی یقینی داشته باشیم. باید به یاد داشت باشیم كه پیش بینی ها تا ۶۵ درصد می تواند صحت داشته باشد.
رئیس سازمان هواشناسی افزود: عدم قطعیت در پیش بینی هوا در همه جای دنیا وجود دارد. پدیده های حدی مثل سیلاب های فروردین ۹۷ در بلندمدت دیده نمی گردد. این پدیده ها را حداكثر تا ۱۵ روز می توان پیش بینی نمود.
او اظهار داشت: پیش بینی سفر هم سوژه مهمی است و سازمان هواشناسی همیشه روابط و تعامل خوبی با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داشته است، این آمادگی وجود دارد كه برای شرایط خاص و موردنظر این وزارتخانه، سازمان هواشناسی پیش بینی های سفارشی داشته باشد.
تاجبخش اظهار داشت: پیش بینی برای زمستان امسال، بارش های زیر حد عادی است، اما امیدواریم پیش بینی های ما درست نباشد و امسال سال پربارشی را شاهد باشیم.
او اظهار نمود: برای ما خوشایند است كه بتوانیم بهترین پیش بینی را به مردم ارائه دهیم، اما سوژه این است كه در پیش بینی ها بازه زمانی بسیار اهمیت دارد. همین طور بازه مكانی در ارائه پیش بینی شرایط اقلیمی بسیار موثر است، پیش بینی های ما در دو فاز ملی و استانی ارائه می شود.
تاجبخش اضافه كرد: در فاز استانی همكاران ما دیدگاه بهتری دارند. استفاده از این پیش بینی ها باید مورد توجه قرار بگیرد. ما خطاهای خودمان را می پذیریم. می توانیم برای دو ماه پیش بینی داشته باشیم اما كاربر باید بداند كه اطلاعات خودرا به روز كند.
رئیس سازمان هواشناسی افزود: كاربران و خصوصاً گردشگران باید برای دریافت اطلاعات تكمیلی به سایت سازمان هواشناسی بازگشت كنند. اگر در حوزه گردشگری به اطلاعات سفارشی نیاز دارید باید این درخواست داده شود.
تاجبخش اضافه كرد: در بعضی موارد اطلاعات خروجی در مورد آب و هوا آن چیزی نیست كه از سازمان هواشناسی اعلام شده است.
او اظهار داشت: وظیفه ما حفظ جان و مال مردم است، وقتی سازمان هواشناسی در جایی احساس خطر كند این مساله به طور قطع اعلام می شود هرچند ممكنست در این پیش بینی ۲۰ تا ۳۰ درصد احتمال خطا داشته باشیم.
تاجبخش افزود: سازمان هواشناسی بعد از سیلاب های اخیر روند اعلام اطلاعیه و اخطاریه ها را تغییر داده و آگهی دادن در دستور كار قرار گرفته است، باید این مساله در نظر گرفته شود كه پیش بینی ممكنست خطا داشته باشد.
رئیس سازمان هواشناسی اضافه كرد: منابع ما برای پیش بینی نقطه ای در كشور بسیار محدود است، تامین این منابع نیازمند بودجه و هزینه است.
او تصریح كرد: برای ما ایده آل این است كه در نقاط گردشگری ایستگاه هواشناسی داشته باشیم، اما اولویت ها در برنامه ششم توسعه مشخص شده است.
او همینطور اظهار داشت: این سازمان آماده همكاری با تمام نهادها و دستگاه ها برای ارتقای مباحث آموزشی حوزه هواشناسی است.

اطلاعیه های هواشناسی سفرهای نوروزی را كنسل كرد
حسن انصاری ـ رئیس جامعه گردشگری الكترونیك ـ نیز در این جلسه با اشاره به اطلاعیه های سازمان هواشناسی اظهار داشت: اگر قرار باشد در كشور رونق گردشگری اتفاق بیفتد باید نگاه ما پذیرش میهمان باشد و این نگاه باید از طرف تمام دستگاه ها مورد پذیرش قرار گیرد.
او تصریح كرد: در نوروز ۹۷ خیلی از اطلاعیه های هواشناسی منجر به كنسل شدن سفرها در بیشتر استان های كشور شد. این موضوعات به بدنه گردشگری كشور لطمه وارد میكند.
فریدون محمدی ـ دبیر ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر ـ در این نشست موضوعات در رابطه با سازمان هواشناسی در استان ها و ارتباط ادارات این سازمان با اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان های مختلف را بیان كرد.
نمایندگان دستگاه های مختلف نیز موضوعات و مباحث خودرا در ارتباط با سازمان هواشناسی در این جلسه مطرح نمودند و در پایان، دستورالعمل ارتقا و ساماندهی ارائه خدمات در نوروز ۹۹ در اختیار اعضای ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر قرار گرفت. سازمان بنادر و كشتیرانی بعنوان میزبان چهل وچهارمین نشست ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر برگزیده شد.
منبع:

1398/08/21
22:21:25
5.0 / 5
1452
تگهای خبر: آموزش , تعطیلات , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد