یاركشی ایران و چین در زمین پكن

یاركشی ایران و چین در زمین پكن

به گزارش سفرگو سال ۲۰۱۱ توافق شد ایران مقصد چینی ها شود. هشت سال بعد درحالی كه بعضی كشورها وارد رقابت نفس گیری برای جذب گردشگران بیشتر از چین شده بودند، ایران تصمیم گرفت روادیدش را برای ولخرج ترین گردشگران دنیا لغو كند و حالا هیاتی به پكن اعزام شده تا بزرگترین نشست تخصصی گردشگری دو كشور طی چند روز آینده برگزار گردد.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به چین، در این جلسه كه با حضور ۵۷ نماینده از ۳۶ شركت گردشگری ایران برگزار می شود، تا كنون ۱۵۰ شركت چینی برای دیدار و مذاكره دوجانبه اعلام آمادگی كرده اند. نشست دوجانبه ایران و چین روز پنجشنبه (هفتم آذرماه) در شهر پكن برگزار می گردد. هیات ایرانی متشكل از نمایندگان آژانس های تورگردان، هتلداران، جامعه راهنمایان، موسسه های آموزشی و هنرمندان صنایع دستی است. علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - كه برای حضور در اجلاس تمدن های كهن مقرر است به چین سفری داشته باشد، در نشست دوجانبه آژانس های دو كشور هم شركت خواهد نمود.
ابراهیم پورفرج - رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران - كه مدیریت این نشست را به عهده دارد، از استقبال بی سابقه آژانس های چینی جهت شركت در این نشست دوجانبه (B2B) به ایسنا اطلاع داد و اظهار داشت: قرار بود این نشست نخست با ۶۱ شركت چینی برگزار گردد كه همزمان با ورود هیات ایران به پكن، شمار تقاضاها به ۱۵۰ شركت رسید و همچنان درحال افزایش است. برای همین امكان دارد نشست تا روز دوم، یعنی جمعه ادامه داشته باشد.
به گفته او، جامعه تخصصی گردشگری ایران و چین تا كنون در این سطح و حجم متقاضی با یكدیگر دیدار و مذاكره نداشته اند.
با آن كه ایران از اواخر تابستان گذشته ویزا را برای اتباع چینی لغو كرده و بنا به داده های معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سفر اتباع چینی به ایران بعد از آن تصمیم روندی رو به رشد پیدا كرده اما گفته شده است حضور یك مقام دولتی ایران در دیدار دوجانبه آژانس های ایرانی و چینی به شكلی رسمیت بخشیدن به اقدام ایران و اعلام عمومی لغو روادید در خاك چین است.
رییس جامعه تورگردانان اما تصریح كرد كه این هیات برای اعلام عمومی خبر لغو روادید به چین سفر نكرده، چون اطلاع رسانی و تبلیغات در این زمینه در وظایف دولت می باشد. هدف اصلی جامعه تورگردانان، رایزنی كردن و به نتیجه رساندن مذاكرات با طرف چینی است تا ورود گردشگران چینی به ایران سامان دهی شود.
با آن كه آمارهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حاكی از این است كه بعد از لغو روادید، ورود گردشگران چینی به ایران با رشد مثبت همراه بوده اما آژانس های گردشگری ایران به نحوه ورود این گردشگران به كشور معترض اند؛ با آن كه چینی ها به سفر دسته جمعی یا گروهی عادت دارند اما معمولا بدون واسطه و مستقیم عمل می كنند، خودشان هتل و وسیله نقلیه رزرو می كنند و ترجیح می دهند از چینی هایی كه به فارسی صحبت می كنند بعنوان راهنمای تور استفاده كنند. حتی برای طبخ غذا از كمك هموطنان خود بهره می گیرند.
به گفته جامعه گردشگری ایران، رشدی كه در آمار سفر گردشگران چینی اتفاق افتاده هنوز دامنه سوددهی و درآمدزایی گسترده ای در بازار ایران نداشته، ضمن این كه نگرانی هایی را درباره نفوذ چینی ها به بازار گردشگری پدید آورده است.1398/09/06
23:53:15
5.0 / 5
2203
تگهای خبر: آموزش , سفر , شركت , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد