بالأخره ورق برای هگمتانه برگشت؟!

بالأخره ورق برای هگمتانه برگشت؟!

سفرگو: حدود 20 ماه از آسفالت كردنِ قسمتی از محوطه تاریخی هگمتانه می گذرد؛ اقدامی كه با طرحِ تبدیل شش رینگِ تاریخی همدان به مركزیت میدان امام(ره) به پیاده راه شروع شد و یكی از نتایجش ایجاد راه ورودی با آسفالت از وسط محوطه هگمتانه برای وسایل نقلیه آهنگرهایی بود كه بازارشان در پشت هگمتانه قرار دارد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، این پروژه هرچند از همان ابتدا دادِ فعالان میراث فرهنگی و هنرمندان را درآورد، اما بی توجهی مسوولانِ شهری و میراثی به انجام آن كمك كرد. همچون محمودرضا عراقی - معاون عمرانی استاندار همدان - در آن زمان بیشترین توجهش به «همدان ۲۰۱۸» بود و تمایل داشت تا توجه ها به سمت پیاده راه تاریخی همدان باشد نه آسفالت كردن قسمتی از عرصه تپه هگمتانه؛ بنا بر این هم در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر (برای نوروز ۹۷) از همه استانداران و مسافران دعوت كرد تا این مسیر را كه آنرا پروژه ای باارزش می دانست از نزدیك ببینند.
او اما در آن زمان خطاب به خبرنگارانی كه آینده هگمتانه را به چشم می دیدند و نگرانِ سرنوشتِ پرونده ای بودند كه از چند سال قبل در لیست موقت یونسكو برای تایید و بررسی در اجلاس سالانه یونسكو جا خوش كرده، در پاسخ به این پرسش كه «خیابان آسفالت شده چطور مقرر است جمع شود و آن منطقه چگونه به حالت اولیه خود برمی گردد»، گفت: «حالا یك آسفالت شده، مگر چه شده، زمین به آسمان رفته است؟! آن جا قبلا پاركینگ بود.»
و سرانجام كارگران شهرداری همدان با حكم شورای تامین استان، از بامداد روز سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ دست به كار شدند و از شروع جنوب غربی محوطه تاریخی هگمتانه، یعنی نقطه ای كه ورودیِ گردشگرانِ این محوطه باارزش است، بخشی از هگمتانه را آسفالت كردند تا راه را برای ماشینِ آهن فروش های شهر همدان باز كنند!پس از آن اما همچنان صحبت هایی هرچند اندك برای جهانی كردن هگمتانه از طرف مسئولان شهری مطرح می شد.
امیر خجسته - نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس - بیستم آبان ماه سال قبل از مذاكره و مكاتبه با سازمان گردشگری كشور در زمینه ثبت جهانی هگمتانه خبر داد و اظهار داشت: متاسفانه با وجود پیگیری ها و مكاتبات گوناگون هنوز هیچ تغییری و جدیتی برای ثبت جهانی آثار استان همدان وجود ندارد.
چند ماه بعد یعنی نهم اسفند سال گذشته، عراقی - معاون استانداری همدان - صحبت های متفاوتی را نسبت به حرف های سال قبلش مطرح كرد؛ «ثبت جهانی تپه باستانی هگمتانه باید در اولویت میراث فرهنگی قرار گیرد، برای اینكه انجام این طرح، گردشگری همدان را ۲۰ سال جلو می برد». او با مطرح كردن این جملات نشان داد كه گویا حرف های یك سال قبل خودرا فراموش كرده است. شاید هم در زمان بیان صحبت های اعتراضی اش در واكنش به نارضایتی ها از آسفالت كردن هگمتانه به معیارهای ثبت جهانی محوطه های مهم و باارزش كشور توجه نداشت.
حالا پس از گذشت این مدت زمان بنظر می رسد بالاخره ورق برای هگمتانه برگشته كه با ایجاد ستاد سامان دهی و آماده سازی هگمتانه برای ثبت جهانی جلساتی با این هدف در استانداری همدان می سازند تا راهی را كه یك سال و نیم قبل بدون توجه به درخواست ها و هشدارهای فعالان میراث فرهنگی در ورودی هگمتانه كشیدند و هگمتانه را قربانی طرحِ پیاده راه شان كردند، حذف كنند؛ راهی كه هرچند آنرا «موقتی» می دانستند و با هزینه كردن و لطمه زدن به بخش هایی از محوطه كه هنوز باستان شناسان آنها را بررسی نكرده بودند، مسیری ماشین رو برای ماشین ها و بارهای سنگین آهنگرها ایجاد كردند با این ایده كه «به محض رسیدن اعتبار برای اجرای طرح تفصیلی و ایجاد مسیر اصلی خیابان جمع می شود.»
هرچند جلسات كنونی با هدف بررسی راهكارها برای ثبت جهانی هگمتانه برگزار می شود، اما هنوز دقیقا هیچ كدام از مسئولان شهری یا میراثی حرفی از حذفِ بخشِ آسفالت شده هگمتانه به زبان نیاورده اند.


منبع:

1398/09/09
22:59:32
5.0 / 5
2425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد