ثبت نام فارابی و عطار نیشابوری در لیست گرامی داشت یونسكو

ثبت نام فارابی و عطار نیشابوری در لیست گرامی داشت یونسكو

سفرگو: دبیركل كمیسیون ملی یونسكو- ایران، از قرار گرفتن نام ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در لیست گرامی داشت كمیسیون ملی یونسكو آگاهی داد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، حجت الله ایوبی با اشاره به بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی و گرامی داشت هزار و هفتصد و پنجاهمین سالروز تاسیس دانشگاه جندی شاپور از طرف كمیسیون ملی یونسكو در سالی كه گذشت؛ اظهار داشت: هر دوسال یك دفعه كشورها می توانند دو شخصیت برجسته خودرا كه تولد و وفات آنان در مضربی از ۵۰ است به یونسكو معرفی كنند و بزرگداشت این شخصیت ها اجرا شود.
وی با بیان این كه پس از بررسی گروه های كارشناسی در نهایت دو شخصیت «ابونصر فارابی (معلم ثانی)» و «عطار نیشابوری» برای معرفی به یونسكو به منظور ثبت در «فهرست گرامی داشت یونسكو» انتخاب شدند، افزود: ابونصر فارابی از مفاخر ایران در علوم زبان و ریاضیات و كیمیا و هیات و موسیقی و طبیعیات و الهیات و علوم مدنی و فقه و منطق بوده است، بدین سبب بزرگداشت این نابغه اندیشمند كه در همه ی عمر در امتداد پیوند و تلفیق دین و فلسفه در تاریخ اندیشه اسلامی كوشش كرد اتفاقی بزرگ است.
وی در ادامه با اشاره به جایگاه «عطار نیشابوری» و قرار گرفتن نامِ این عارف و شاعر نامی كشور در لیست «گرامی داشت یونسكو»، اظهار نمود: نام عطار كه عمر خودرا در سده شش و هفت قمری در راه سیر سلوك گذاشت نیز در این لیست قرار گرفته و شاهد برگزاری بزرگداشت این عارف و شاعر نام آور ایران هستیم.
ایوبی با اشاره به اینكه هریك از مشاهیر می توانند برای هر منطقه و كشور هویت بسازند، افزود: برنامه های متنوعی در بزرگداشت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری برنامه ریزی می شود كه بزودی اعلام می شوند.
منبع:

1398/09/10
20:51:45
5.0 / 5
1966
تگهای خبر: یونسكو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد