فارابی و عطار در لیست گرامی داشت یونسكو قرار گرفتند

فارابی و عطار در لیست گرامی داشت یونسكو قرار گرفتند

سفرگو: دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران، از قرار گرفتن ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در لیست گرامی داشت كمیسیون ملی یونسكو آگاهی داد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، حجت الله ایوبی با اشاره به بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی و گرامی داشت ۱۷۵۰امین سالروز تاسیس دانشگاه جندی شاپور از طرف كمیسیون ملی یونسكو در سالی كه گذشت عنوان كرد: هر دوسال یك دفعه كشورها می توانند دو شخصیت برجسته خودرا كه تولد و وفات آنان در مضربی از ۵۰ است به یونسكو معرفی كنند و بزرگداشت این شخصیت ها اجرا شود.
وی اظهار داشت: بعد از بررسی گروه های كارشناسی در نهایت دو شخصیت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری برای معرفی به یونسكو به منظور درج در لیست گرامی داشت انتخاب شدند. ابونصر فارابی از مفاخر ایران در علوم زبان و ریاضیات و كیمیا و هیات و موسیقی و طبیعیات و الهیات و علوم مدنی و فقه و منطق بوده است. بزرگداشت این نابغه اندیشمند كه در سراسر عمر در امتداد پیوند و تلفیق دین و فلسفه در تاریخ اندیشه اسلامی كوشش كرد اتفاقی بزرگ است و خرسندیم نام معلم ثانی در لیست گرامی داشت یونسكو قرار گرفت.
ایوبی در ادامه با اشاره به جایگاه رفیع عطار نیشابوری و قرار گرفتن این عارف و شاعر نامی ایران در لیست گرامی داشت یونسكو عنوان كرد: جای خرسندی است كه نام عطار كه عمر خودرا در سده شش و هفت قمری در راه سیر سلوك گذاشت در این لیست قرار گرفته و شاهد برگزاری بزرگداشت این عارف و شاعر نام آور ایران هستیم.
وی با اشاره به اینكه هریك از مشاهیر می توانند برای هر منطقه و كشور هویت بسازند اشاره كرد: برنامه های متنوعی در بزرگداشت ابونصر فارابی و عطار نیشابوری در دست خواهد بود كه بزودی اعلام می شود.


منبع:

1398/09/11
22:37:55
5.0 / 5
1883
تگهای خبر: یونسكو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد