تقویت صنعت توریسم نیازمند نگاه تخصصی، علمی و حرفه ای است

تقویت صنعت توریسم نیازمند نگاه تخصصی، علمی و حرفه ای است

به گزارش سفرگو ایسنا/مركزی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی اظهار داشت: تقویت صنعت توریسم نیازمند نگاه تخصصی، علمی و حرفه ای است.


علیرضا ایزدی در آئین افتتاح مجتمع پذیرائی اقامتی ملل در شهر صنعتی كاوه شهرستان ساوه اظهار نمود: امروزه شاه بیت حوزه خدمات كه یكی از اضلاع مثلث توسعه پایدار در كنار صنعت و كشاورزی به حساب می آید، صنعت توریسم و صنایع وابسته به آن همچون صنعت هتلداری است كه در دنیا با عنایت به گردش مالی بالا می تواند خیلی از مشكلات جوامع را در حوزه اقتصادی و اجتماعی برطرف كند.
وی با تاكید بر اینكه صنعت توریسم گوی سبقت را از بسیاری صنایع بخصوص صنایع روز دنیا نظیر خودروسازی و پتروشیمی ربوده است، اظهار نمود: صنعت توریسم و توریسم با یك اختلاف فاحش و چشم گیر با سایر صنایع مسیر توسعه را شتابان طی می كند.
ایزدی با اشاره به پتانسیل پرارزش ایران در حوزه های گوناگون خاطرنشان كرد: ایران از ظرفیت بالایی بعنوان یكی از محورهای گردشگری دنیا برخوردار می باشد و قریب به ۸۰ سال است كه این كشور در حوزه گردشگری فعال است، اما به علت اینكه نتوانسته ایم نگاه تخصصی و علمی را وارد صنعت توریسم نماییم، كمافی السابق در رتبه های پائین قرار داریم.
وی به رتبه هفتم ایران در حوزه برخورداری از آثار تاریخی و طبیعی اظهار داشت: بخش عمده ای از این داشته ها نظیر جاذبه های طبیعی موهبتی الهی است و بخشی دیگر به بركت تمدن پرارزش كهن برای نسل های باقی مانده است.
وی از شهرستان تاریخی و كهن ساوه بعنوان یكی از خاستگاه های تمدنی نام برد و اضافه كرد: برخورداری ساوه از آثار و ابنیه تاریخی در ادوار گوناگون و هم وجود بقاع متبركه در ساوه می تواند در حوزه گردشگری و جذب توریست جهشی ایجاد كند.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مركزی خاطرنشان كرد: ساوه باوجود برخورداری از ترافیك مناسب ترددی متاثر از قرار گرفتن در شاهراه مواصلاتی كشور و برخورداری از ابنیه و آثار تاریخی مختلف نظیر مسجد جامع هزار ساله و كهن، متاسفانه سهم موثری در میزان جذب توریست نداشته است.
وی تامین زیرساخت های گردشگری نظیر راه اندازی مجتمع های پذیرایی و اقامتی را همچون لزوم های جذب توریست دانست و اضافه كرد: راه اندازی دفاتر خدمات مسافری و هتل ها و پشتیبانی از بخش خصوصی برای راه اندازی زیرساخت های گردشگری می تواند جهشی را در توسعه صنعت توریسم و رسیدن به افق ترسیم شده در چشم انداز سال ۱۴۰۴ ایجاد كند.
ایزدی با اشاره به سند چشم انداز ۲۰ ساله كشور اظهار داشت: بر طبق این سند تا سال ۱۴۰۴ باید بتوانیم ۲۰ میلیون توریست جذب نماییم. با تلاشهای صورت گرفته جذب توریست از ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سالجاری عبور كرد ولی تا رسیدن به ۲۰ میلیون نفر اختلاف فاحشی وجود دارد و امیدواریم با تامین زیرساخت ها و تاسیسات بتوانیم به این چشم انداز دست یابیم.
وی ادامه داد: ساوه به لحاظ مزیت تاریخی، صنعتی، كشاورزی و سایر جاذبه های اقتصادی می تواند نقش قدرتمندی را در توسعه صنعت توریسم به شرط پشتیبانی از سرمایه گذاران و بخش خصوصی ایفا كند.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه هم افتتاح مجتمع های گردشگری را زمینه ساز آرامش و رفاه گردشگران و مسافران دانست و اضافه كرد: راه اندازی مجتمع های پذیرایی و اقامتی از زیرساخت های مهم توسعه صنعت توریسم است.
رضا ایاز از صنعت توریسم بعنوان صنعت فاخر و فرهنگی نام برد و اضافه كرد: توسعه پایدار هر جامعه ای وابسته به توسعه صنعت توریسم است و معرفی جوامع گامی در جهت تقویت سرمایه گذاری در حوزه های گوناگون خواهد شد.
در ادامه جابر رضایی مدیر مجتمع پذیرایی اقامتی ملل شهر صنعتی كاوه اظهار داشت: این مجتمع با صرف اعتباری معادل ۳.۵ میلیارد تومان برای راه اندازی و ۱.۵ میلیارد تومان برای تجهیز و با ایجاد اشتغال مستقیم برای ۲۵ نفر و غیرمستقیم برای ۶۰ نفر راه اندازی شده است.
وی ظرفیت پذیرایی این مجتمع را ۸۰۰ نفر و اقامتی را ۷۰ نفر بیان كرد و اضافه كرد: برای راه اندازی این مجتمع یك میلیارد تومان تسهیلات گردشگری تخصیص یافته است.1398/09/19
14:27:17
5.0 / 5
1367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد