مهر از یك مصوبه گزارش داد

به نام شهرك گردشگری ویلای خصوصی می سازند!

به نام شهرك گردشگری ویلای خصوصی می سازند!

به گزارش سفرگو وزارت راه به دنبال ایجاد شهرك های گردشگری می باشد اقدامی كه وزارت گردشگری مخالف آن است به این علت كه اگر قرار باشد به نام این شهرك ها واژه گردشگری اضافه شود، باید جزو مصادیق این وزارت خانه باشد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، در شهریور ماه سال ۹۶ هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت جهاد كشاورزی تصویب كرد كه وزارت راه با تصویب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران نسبت به شناسایی تصویب و اعلان عمومی اراضی ملی و دولتی مستعد راه اندازی دهكده ها یا شهرك های گردشگری در كل كشور با همكاری وزارت جهاد كشاورزی اقدام نماید.
از زمان تصویب این مصوبه در هیأت تا اواخر شهریور ماه ۹۷ فرایند شناسایی نقاط مستعد در ۸ استان برای راه اندازی «دهكده های تفریحی، گردشگری و مسكونی» كلید خورد. مسؤولان وزارت راه و شهرسازی به دنبال برنامه ریزی های صورت گرفته برای اجرای این مصوبه بنا داشتند ویلاهای تفریحی و گردشگری كه در این دهكده ها راه اندازی خواهند شد در چهار شكل «مالكیت زمانی»(time sharing)، «مالكیت شخصی»، «اجاره ویلاها» و «احداث كمپ های ارزان قیمت برای سكونت موقت گردشگران»، در اختیار متقاضیان و گردشگران قرار بگیرد.
هدف از تصویب این مصوبه احتیاج به اماكن تفریحی و اقامتی در مناطق توریستی و گردشگری كشور با اولویت سه استان شمالی و مقابله با جنگل خواری و ساخت و سازهای غیرقانونی در اراضی سبز اعلام گردید. در این میان سازمان میراث فرهنگی كه هنوز به وزارت خانه تبدیل نشده بود، بعنوان متولی گردشگری هیچ جایگاه مشورتی نداشت.
آذر ماه سال ۹۷ محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در هفدهمین جلسه شورایعالی شهرسازی و معماری امسال با اشاره به مصوبه هیأت دولت برای ایجاد شهرك های گردشگری در كشور اظهار داشت: ایجاد شهرك های گردشگری به پیشنهاد وزیر جهاد كشاورزی عرضه شده كه هدف از عرضه این پیشنهاد، پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز بوده است. مقرر است در این حوزه، سیاست و روالی پایه گذاری شود تا علاوه بر كاستن از دست اندازی به اراضی مرغوب، تقاضاهایی كه برای خانه دوم یا اقامتی - تفریحی وجود دارد، هم مدیریت شود.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: متأسفانه شاهد افزایش تخریب در منابع طبیعی و اراضی مرغوب كشاورزی هستیم كه این مصوبه هیأت وزیران می تواند جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرد.
اسلامی بدون در نظر گرفتن سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت كه شناسایی مناطق مستعد برای شهرك سازی باید مسیر قانونی خویش را بپیماید كه شامل شناسایی در استان ها و در كارگروه زیربنایی، شهرسازی و محیط زیست، سپس بررسی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و ارجاع آن به دبیرخانه شورایعالی شهرسازی و معماری است.
مطالعه بر روی این طرح هم به یك شركت داده شده بود كه زهره داود پور عضو هیأت مدیره شركت عمران شهرهای جدید گزارشی از آنرا اعلام نمود و از امضای قرارداد مطالعات امكان سنجی راه اندازی شهرك های گردشگری در نوار شمالی كشور اطلاع داد و اظهار داشت: مسئولیت شهرك سازی در كشور بر عهده شركت عمران شهرهای جدید بوده و الان دستورالعمل راه اندازی آنها در این شركت در حال بازبینی و عرضه به شورای عالی شهر سازی و معماری است.
برخی از استان ها هم خبر دادند كه مناطق مستعد شناسایی شده است و آنرا اعلام عمومی كردند. تیر ماه سال ۹۷ حبیب الله طاهر خانی معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه گلستان نخستین استان در محدوده شمالی كشور است كه مصوبه هیئت وزیران برای راه اندازی شهرك های گردشگری در آن اجرا خواهد شد اظهار داشت: بنا بر بررسی های انجام شده تصمیم داریم تا ۸ مكان را برای راه اندازی این شهرك ها نهایی كرده و عملیات اجرایی را بعد از تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی آغاز نماییم.
بهمن سال ۹۷، فرزانه صادق مالواجرد دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران طی نامه ای به استانداران استان های سراسر كشور، مصوبه شورایعالی را در ارتباط با شناسایی محدوده های مستعد راه اندازی شهرك های گردشگری ابلاغ نمود و در آن اعلام گردید كه در شناسایی اراضی مستعد راه اندازی شهرك های گردشگری بعضی از موارد رعایت شود همچون عدم قرار گیری این شهرك ها در مناطق چهارگانه حفاظتی محیط زیست، عرصه ها و ذخیره گاه های جنگلی و مراتعی كه واگذاری آنها از لحاظ قانونی ممنوع می باشد.
این طرح زمین خواری را به دنبال دارد
تازه اسفند ماه سال ۹۷ بود كه علی اصغر مونسان در مقام رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی از او خواست تا بخشنامه، صادر شده در مورد راه اندازی شهرك های گردشگری متوقف شود.
در نامه مونسان خطاب به محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی آمده است: «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بعنوان متولی اصلی صنعت توریسم كشور وظیفه هدایت، سیاستگذاری، اداره امور و صدور مجوز فعالیت كلیه واحدهای گردشگری را بر عهده دارد بنابراین انتظار می رود هر گونه اقدام و برنامه ریزی در مورد موضوعات و مسائل در رابطه با بحث گردشگری با هماهنگی و محوریت این سازمان صورت پذیرد. با این وجود به رغم مخالفت این سازمان بخشنامه ای به شماره ۱۶۶۷۴/ ۳۰۰ با مبحث شناسایی محدوده های مستعد راه اندازی شهرك های گردشگری در تاریخ ۲۹/‏۱۱/‏۹۷‬ از راه شورایعالی شهرسازی و معماری به استانداران ابلاغ گردیده است كه با مقررات و قوانین حاكم بر صنعت توریسم انطباق ندارد.
شهرك های گردشگری، در لیست مصادیق گردشگری مبحث ماده یك آیین نامه ایجاد، اصلاح، تكمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آنها مصوب ۱۱/۶/۱۳۹۴ هیئت محترم وزیران درج نشده و اساساً ماهیت و تعریف آن برای این سازمان بعنوان این متولی امر گردشگری كشور نا مشخص است و به علت نداشتن ضوابط اجرایی لازم بطور حتم با سو استفاده از نام گردشگری اقداماتی نظیر ساخت ویلای شخصی و رواج پدیده زمین خواری را به دنبال داشته و با هدف منطق راه اندازی و ایجاد تأسیسات گردشگری كه همانا استفاده و انتفاع عموم مردم است مغایرت آشكار دارد. با عنایت به این كه عنوان شهرك گردشگری در لیست مصادیق گردشگری آیین نامه مذكور قرار ندارد و در بند الف ماده یك تصویب نامه شماره ۷۲۵۰۰ / ت ۸۷۶ – ۵ ۰ مورخ ۱۴/۶/ ۹۶ هیئت محترم وزیران و همكاری بیشتر دستگاه های ذی ربط اشاره دارد. این مورد نیازمند بررسی ها و كار كارشناسی دقیق تر است. بنابراین دستور فرمائید نسبت به توقف و ابطال بخشنامه فوق الذكر اقدام عاجل به عمل آورده و از نتیجه این سازمان را آگاه كنید.»
مونسان در جمع خبرنگاران هم اظهار داشته بود: چون تمهیدات لازم دیده نشده ما با این طرح و اجرای آن مخالفت كردیم و نگران این هستیم كه خدای نكرده از نام گردشگری سو استفاده گردد و شهرك های گردشگری به شهرك های ویلاسازی و زمین خواری تبدیل شوند و گردشگری را بدنام كنند. از وزیر راه هم خواستیم كه ابلاغیه را برگرداند تا كارهای كارشناسی بیشتری روی آن صورت گیرد.
ارجاع به كمیسیون زیربنایی
حالا ولی تیموری معاون گردشگری از ارسال این طرح به كمیسیون زیربنایی دولت اطلاع داد و به خبرنگار مهر اظهار داشت: بحث ما این بود كه احتمالاً اشتباهی رخ داد است نامه زدیم كه اینها شهرك گردشگری نیستند بعد دیدیم ماجرای دیگری پشت آن است. وزارت راه و شهرسازی شهرك های غیرصنعتی دارد ستادی هم برای آن در داخل وزارت راه تشكیل داده شده است و شهرك های موضوعی را بوجود آورده اند.
وی اضافه كرد: شهرك گردشگری جزو مصادیق و تأسیسات گردشگری تعریف نشده است. درحالی كه هم ستاد برای آن تشكیل داده اند و هم كارهای اجرایی آن انجام گرفته است. این اقدام با واكنش سازمان میراث فرهنگی رو به رو شد و توانستیم جلوی آنرا بگیریم. حالا این طرح به كمیسیون زیر بنایی دولت برگشت داده شده تا مشكل آن رفع گردد.
تیموری افزود: اگر موضوعی به گردشگری مربوط می شود، ما بعنوان متولی باید در آن هم نقش داشته باشیم. در غیر این صورت نام آن به شهرك ویلایی تغییر كند. طبیعتاً مورد نظر ما نیست كه به اسم گردشگری ویلاهای خصوصی ساخته شود. چون در معرفی مصادیق تأسیسات گردشگری، آمده است كه این تأسیسات در واقع واحدهایی هستند كه به قصد انتفاع عمومی بوجود آمده و به بهره برداری می رسند. وقتی مقرر است استفاده خصوصی شود پس نمی تواند جزو مصادیق گردشگری قرار گیرد.
جدا از اینكه قرار بود چه اتفاقی با راه اندازی این شهرك های گردشگری رخ دهد نكته قابل تأمل این بود كه چرا باید طرحی با اسم گردشگری مصوب شود كه در آن سازمان میراث فرهنگی سابق و وزارت گردشگری فعلی هیچ نقشی حتی در حد مشورتی در آن نداشته باشد آیا هنوز این نهاد نتوانسته جایگاه خویش را در دولت پیدا كند و یا رئیس آن؟

1398/10/09
13:31:42
5.0 / 5
2325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد