نامه ایران به دبیركل یونسكو پیرامون تهدید اخیر رئیس جمهوری آمریكا

نامه ایران به دبیركل یونسكو پیرامون تهدید اخیر رئیس جمهوری آمریكا

سفرگو: بعد از تهدید رئیس جمهوری آمریكا به تخریب مراكز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دبیركل كمیسیون ملی یونسكو-ایران در این زمینه به دبیركل این نهاد جهانی نامه ای اعتراضی نوشت.


به گزارش سفرگو به نقل از روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو-ایران، در متن نامه حجت الله ایوبی آمده است:
سركار خانم اودری ازوله
مدیركل محترم سازمان علمی فرهنگی و آموزشی یونسكو
با سلام و تقدیم احترام و تبریك سال نو مسیحی
همان طور كه مستحضرید رئیس جمهور ایالات متحده آمریكا در اقدامی شگفت آور و غیرمتمدنانه در توییت مورخ ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸ مكان های مهم فرهنگیِ تمدن چندین هزار ساله ایرانی را تهدید به تخریب و نابودی كرده است. به خوبی می دانید كه بر طبق مصوبه سازمان ملل متحد این اقدام ناقض هنجارهای بنیادین جامعه جهانی بشمار می رود.
متاسفانه در دهه گذشته جهان شاهد ظهور گروه های افراطی مانند داعش می باشد كه با چنین اندیشه های خطرناكی ضربه هایی كاری و جبران ناپذیر به میراث فرهنگی بشری در كشورهای منطقه ما وارد آوردند. آنها با تخریب بناهای تاریخی و كهن، فرهنگ و تمدن بشری را مورد هدف قرار دادند. اینك كه به بركت فداكاری و جانفشانی مردم منطقه و رشادت های سردار شهید قاسم سلیمانی ریشه داعش در منطقه خشكانده شد، تفكر و اندیشه خطرناك داعش به زبان رئیس جمهور آمریكا بازتولید می شود.
توییت اخیر رهبر یكی از بزرگ ترین كشورهای جهان به وضوح نماد حمایت همه جانبه از گروه های افراطی در تخریب میراث فرهنگی كشورهاست و مجوزی است برای ادامه این كار در آینده.
با توجه به نقش كلیدی یونسكو در حفظ میراث فرهنگی و با تاكید ویژه بر كنوانسیون ۱۹۵۴ حفظ میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همین طور در امتداد رسالت اصلی یونسكو كه استقرار صلح و ترویج همزیستی مسالمت آمیز میان ملت ها است، از سركارعالی خواستارم، ضمن محكوم كردن این اقدام افكار عمومی را از خطرات چنین رفتارهایی آگاه نمایید. بی شك جامعه فرهنگی، نخبگان و دوستداران تاریخ و فرهنگ جهان، منتظر اعلام موضع مناسب سازمان علمی و آموزشی یونسكو بعنوان مهم ترین سازمان فرهنگی جهان هستند


منبع:

1398/10/16
22:49:44
5.0 / 5
1642
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تولید , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد