كاظمی خبر داد؛

راه اندازی سامانه جامع گردشگری تهران در نوروز 99

راه اندازی سامانه جامع گردشگری تهران در نوروز 99

به گزارش سفرگو رئیس ستاد گردشگری تهران برنامه های این ستاد و ویژه برنامه های نوروز۹۹ را  شرح داد و از طریق اندازی سامانه جامع گردشگری تهران در نوروز ۹۹ اطلاع داد.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، مهرشاد كاظمی رئیس جدید ستاد گردشگری شهرداری تهران در اولین جلسه خبری خود كه ظهر امروز شنبه ۵ بهمن در محل ستاد گردشگری شهرداری تهران برگزار گردید درباره برنامه های آتی و عید نوروز سخنرانی كرد و اظهار داشت: تهران شهر ناشناخته ای است. از ۱۰ سال پیش در تورهای تهران گردی آقای مسجد جامعی توانسته ایم ۱۷۰۰ نقطه شهر تهران را ببینیم اما متأسفانه خیلی از افراد از این جاذبه ها اطلاع زیادی ندارند.
وی اضافه كرد: ما برنامه های كوتاه مدت و بلندمدتی را داریم. می دانیم كه اطلاعات گردشگری زیادی درباره تهران وجود دارد ولی هیچ وقت آنها تجمیع نشده اند. بنابراین سامانه جامع گردشگری تهران را راه اندازی كرده ایم كه فاز اول آن عید نوروز افتتاح می شود. فاز بعدی هم در تابستان افتتاح می گردد.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران در ادامه اظهار داشت: این یك برنامه گسترده است كه اطلاعات مفصل تری را درباره گردشگری عرضه می كند. بنابراین ما، یك بانك اطلاعاتی دیگری هم درباره گردشگری داریم كه به صورت خلاصه جاذبه های تهران را برای كاربر شرح می دهد. این بانك اطلاعاتی گردشگری تهران در آینده به سامانه جامع ملحق خواهد شد. ما در این بانك حتی می خواهیم كتاب ها و رساله هایی با مبحث گردشگری را هم معرفی نماییم. می خواهیم در چارچوب تقویم گردشگری كه در بانك اطلاعاتی قرار می گیرد، رویدادهای تهران را هم معرفی نماییم. الان هم كتابخانه تخصصی گردشگری در ستاد بوجود آمده و علاقه مندان می توانند حضوری به اینجا مراجعه نموده و از آن استفاده كنند. تابحال حدود ۲۵۰ عنوان كتاب در اختیار داریم كه این آمار به ۶۰۰ جلد خواهد رسید.
كاظمی اظهار داشت: جایزه گردشگری تهران عنوان برنامه دیگر این ستاد است. سال آینده نخستین دوره آن برگزار می شود كه به رساله برتر، رسانه برتر، خبرنگار فعال، كتاب، شورایاری، مكان یا جاذبه، ناشر، ایده برتر، آژانس گردشگری و غیره جوایزی اهدا خواهد شد. كلاس های آموزشی برای شورایاری ها و مسؤلان گردشگری مناطق هم در مرحله اول از هفته آینده شروع خواهدشد. در مراحل بعد عموم مردم می توانند در این كلاس ها با مبحث گردشگری شركت نمایند. با همكاری دانشگاه تهران و دانشگاه علمی كاربردی به آنها، مدرك هم داده خواهد شد.
وی اضافه كرد: ما می خواهیم نمایشگاه جاذبه های گردشگری تهران را در سال آینده و در هفته تهران برگزار نماییم. گالری گردی هم یكی دیگر از برنامه های ما خواهد بود كه جمعه ها با حضور هنرمندان برگزار می گردد. همچنین، گردشگری محله را با محوریت شورایاری ها برگزار خواهیم كرد. ۳۵۳ محله در تهران داریم كه اگر شورایاری ها به كمك ما بیایند، می توانند روزهای پنج شنبه محله خویش را معرفی كنند و یا حتی با آژانس های گردشگری در یك همكاری به محله خود، توریست بیاورند.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران افزود: شعار سال جاری ستاد گردشگری «تهران شهری برای همه است». برنامه نوروزگاهی در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۸ اسفند و از ۲۸ اسفند تا ۱۵ فروردین ماه به صورت یكپارچه در كل شهر تهران برگزار می شود كه كاروان های شادی، گروه های موسیقی و تئاتر در این نوروزگاه ها به اجرای برنامه می پردازند. ما همه این برنامه ها را در چارچوب سامانه ۱۳۷ به همشهریان تهرانی و مسافران اطلاع خواهیم داد. همینطور یك پك نقشه تهران هم برای آنان در نظر گرفته شده است. ما در این پك اطلاع رسانی كه به تعداد ۵۰۰ هزار نسخه توزیع خواهد شد از راه ۱۰۰ ایستگاه ثابت و متحرك به شهروندان ایرانی ضمن اطلاع درباره تخفیف مراكز خدماتی و گردشگری، آموزش هایی درباره ترافیك، محیط زیست و اماكن تاریخی عرضه خواهیم داد. در این حوزه سه بانك هم همكاری خواهند كرد. حتی مراكز تجاری هم می توانند در این طرح مشاركت كنند. به صورت عرضه تخفیف و مشاركت در بحث تبلیغات.
كاظمی اظهار داشت: ۱۰ دستگاه اتوبوس گردشگری برای حمل مسافران تهران و معرفی جاذبه های گردشگری در مسیرهای از پیش تعیین شده حركت خواهند كرد و هر یك از اتوبوس ها راهنمای گردشگری، جاذبه های مسیر را توضیح خواهد داد. بیشتر مسیرهای این اتوبوس های گردشگری در مناطق۱۱ و ۱۲ است.
وی درباره ساختار سازمان گردشگری شهرداری تهران هم كه به تصویب شورای شهر رسیده، اظهار داشت: هنوز شهرداری تهران ساختار منسجمی برای گردشگری ندارد. پیش از این گردشگری در ذیل سازمان رفاه این مجموعه بود. بعد كه متوجه اهمیت گردشگری شهری شدند، برای آن ستادی تشكیل دادند و فقط برای نوروز فعالیت می كردند. حالا شورای شهر تصویب كرده سال جاری باید لایحه سازمان گردشگری شهرداری تا نوروز ۹۹ عرضه شود. ازاین رو شورای شهر مصوب كرد كه شهرداری تهران باید سازمان گردشگری داشته باشد. ما حالا در طرح تفصیلی چیزی به نام گردشگری نداریم و این مورد باید در سطح مهمی به آن پرداخته شود.

1398/11/06
22:03:42
5.0 / 5
2255
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , توریست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد