در گزارش سفرگو مطرح شد؛

احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر

احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر

به گزارش سفرگو یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: امكان دارد استفاده از مصوبه مالیات سفر در آینده اجرایی شود.وحید عزیزی كارشناس امور اقتصادی در گفتگو با خبرنگارمهر، درباره مالیات بر سفرهای خروجی كه توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسیده و به قول سازمان امور مالیاتی همان عوارضی است كه از مسافران هنگام خروج از كشور دریافت می شود، اظهار داشت: به نظر می آید اصل مبحث مصوبه چیز جدیدی نبوده است. اما بستگی به این دارد كه سازمان امور مالیاتی و مجلس در سال های آینده چه طور از این لایحه ای كه تصویب شده استفاده كنند.
وی اضافه كرد: آنچه تصویب شده در چارچوب مالیات بر ارزش افزوده است كه در آن آمده دولت می تواند مالیات برای سفر وضع كند و یا اینكه چه كسانی از مالیات معاف خواهند شد. این مالیات باید در بودجه سالانه مشخص شود. به این صورت، دست مجلس و سازمان امور مالیاتی باز شده تا مالیات وضع كنند. حالا دیگر خودشان می دانند كه همان نرخ و همان روش باشد یا اینكه نرخ سازوكار جدیدی برای آن وضع كنند. البته معاون سازمان امور مالیاتی اعلام نموده این مالیات سفر، همان عوارض خروج از كشور است. منتها مواد قانونی كمك می نماید كه زیرساخت های قانونی این تغییرات آماده باشد.
این كارشناس اقتصادی در ادامه اظهار داشت: بعید است مالیات به شكل دیگری باشد. حالا روی بلیت هواپیما و سیستم حمل و نقل هم ۵ درصد گرفته می شود. پس اتفاق جدیدی نیست. مگر اینكه اعلام كنند بلیت های لوكس هزینه ای اضافه تر بپردازند. ولی باتوجه به شرایط عمومی و اعلام سازمان امور مالیاتی، بعید است الان چیزی به نام مالیات از سفرهای خروجی، به غیر از همان عوارض گرفته شود. مالیات از جهاتی با عوارض متفاوت می باشد. مالیات به خزانه می رود و محل مصرف عوارض شهرداری و یا دستگاه های دیگر است. بنابراین امكان دارد تغییری كه شاهد آن باشیم، این باشد كه نام عوارض به مالیات تغییر كند و به خزانه دولت واریز شود.
عزیزی اظهار داشت: امكان دارد تصویب این مصوبه هم از روی هوشمندی باشد و این احتمال هم وجود داشته باشد كه در آینده از آن استفاده گردد. یا اینكه امكان دارد بخشی از همان مبلغ را بعنوان مالیات و بخشی هم بعنوان عوارض در نظر بگیرند. جالب اینجاست كه ما بعضی از هزینه ها را بعنوان عوارض پرداخت می نماییم اما از آن طرف می گوییم درآمد مالیاتی كشور كم است. با این وجود هنوز معلوم نیست جنس مالیات ذكر شده چیست. آیا مالیات بر مصرف است. مالیات بر درآمد و یا مالیات دارایی؟

1398/11/12
21:06:33
5.0 / 5
2311
تگهای خبر: سفر , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد