موافقت با بنزین نوروزی

موافقت با بنزین نوروزی

سفرگو: كمیسیون تلفیق با اختصاص بنزین ویژه ایام نوروز موافقت نمود بنزینی كه البته مشخص نیست بعد از تصویب، بتوان از آن برای سفرهای نوروزی باتوجه به شیوع ویروس كرونا بهره برد یا نه.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، طرح سهمیه بندی بنزین به همراه تغییر در نرخ آن از ۲۴ آبان ماه اجرایی شد. بر این اساس سهمیه اختصاص یافته به خودرو های شخصی بنزینی ۶۰ لیتر و دوگانه سوز ۳۰ لیتر تعیین شد. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای ۱، ۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان شد.
از همان زمان رسانه ها بعد از سهمیه بندی بنزین درصدد اختصاص سهمیه ای ویژه سفرهای نوروزی بودند سفرهایی كه حالا با چالش كرونا روبرو شده و با وجود اینكه دو هفته مانده به شروع ایام نوروز اما هنوز معلوم نیست ایرانیان بتوانند به سفر داخلی بروند و یا نه.
در این باره بارها رسانه ها از وزارت میراث فرهنگی نیز پیرو این مورد انتقاد كردند چونكه نه فعالیت درخوری و نه اتفاقی سبب می شد، تا این وزارتخانه پیگیر بنزین سفر باشد.
ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی ۲۴ آبان از ارسال نامه علی اصغر مونسان به وزیر نفت درباره توجه به موضوع سفر در طرح سهمیه بندی بنزین اطلاع داده و اظهار داشته بود: شب گذشته تغییرات درباره اختصاص سهمیه بنزین را اعلام نمودند ولی ما دو هفته گذشته پیشبینی كرده بودیم كه بنزین سهمیه بندی شود بنابراین نامه ای با امضای وزیر میراث فرهنگی به وزیر نفت نوشتیم در خصوص اینكه اگر مقرر است بنزین سهمیه بندی شود، موضوع سفر و گردشگری مردم در داخل كشور نیز مد نظر قرار گیرد. حالا منتظر هستیم تا ببینیم پاسخ به این نامه چیست و چه تدابیری در اینباره اندیشیده می شود.
وی اضافه كرد: ساز و كار اختصاص رسیدگی به این مورد را باید وزارت نفت مدنظر قرار دهد. چون باید موضوع سفر مردم و كسانی كه با وسیله نقلیه خود به داخل ایران می آیند را نیز در نظر بگیریم. با این وجود وقتی متوجه سهمیه بندی بنزین در شب گذشته شدیم باز هم تأكیدی بر توجه به این نامه خواهیم كرد.
ولی پس از مدتی علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت كه چنین درخواستی نداشته و اصلاً نامه ای درباره اختصاص سهمیه بنزین ویژه سفر ننوشته است.
ولی تیموری هم پس از این اظهار نظر اظهار داشت كه فعلاً سهمیه ای با عنوان «بنزین سفر» مطرح نیست.
او همینطور از اختصاص بنزین برای شركت های حمل و نقل گردشگری اطلاع داده و اظهار داشته بود: مقرر است پلاك ویژه گردشگری دریافت نماییم. حالا در حال رایزنی با راهنمایی و رانندگی هستیم.
رسانه ها هر چه به اسفند ماه نزدیك می شدند موضوع بنزین سفر را بیشتر پیگیری می كردند تا اینكه امروز یازدهم اسفند ماه جبار كوچكی نژاد عضو كمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۹ در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه كمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: طبق مصوبه این كمیسیون ۶۰ لیتر بنزین برای ایام نوروز در نظر گرفته می شود. بر این اساس اگر طبق روال گذشته سهمیه بنزین برای هر ماه ۶۰ لیتر باشد بر طبق این مصوبه بنزین در فروردین ماه و برای عید نوروز ۱۲۰ لیتر خواهد بود.
البته بنزین نوروزی كه امروز در كمیسیون تلفیق درباره آن بحث شد باید به تصویب مجلس برسد ازاین رو امكان دارد هنگام تصویب نهایی مقدار آن كم و زیاد شود و یا اینكه تغییراتی در نحوه واریز آن صورت گیرد.
با این وجود حالا دیگر اختصاص سهمیه بنزین سفر و اندازه و مقدار آن مطرح نیست. باید دید آیا برای ایام نوروز واریز خواهد شد یا نه. آیا می توان با وجود شیوع ویروس كرونا از آن برای سفرهای نوروزی بهره برد؟ چون از الان خیلی از مردم سفرهای خویش را برای ایام نوروز نیز لغو كرده اند و متولیان وزارت بهداشت نیز كماكان آگهی می دهند كه از سفر در این برهه زمانی پرهیز كنید.


منبع:

1398/12/12
19:20:20
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: خودرو , سفر , شركت , صنایع دستی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد