توضیح مدیریت میراث فرهنگی درباره هجوم لودرها به محوطه جوبجی

توضیح مدیریت میراث فرهنگی درباره هجوم لودرها به محوطه جوبجی

سفرگو: به دنبال انتشار گزارش «ˮجوبجیˮ این دفعه با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد!» معاون میراث فرهنگی استان خوزستان با هدف شفاف سازی افكار عمومی توضیحاتی ارائه كرد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، حسینی بروجنی اظهار داشت: با هدف جلوگیری از تعرض به محوطه تاریخی بعد از انجام جستجوهای دیرینه شناسی و نجات بخشی قسمت هایی از محوطه و انتقال یافته های دیرینه شناسی به مخازن امن و موزه ها، عرصه و حریم محوطه تاریخی مذكور كه حدود یك دهه بلاتكلیف مانده بود در دی ماه سال گذشته، بعد از پیگیری های مستمر اداره كل میراث فرهنگی استان و معاونت میراث فرهنگی در جلسه شورای حرائم وزارتخانه متبوع مصوب و مراحل ابلاغ آن در دستور وزارتخانه قرار گرفته است.
او اظهار داشت: در سال های گذشته سنگ شكن با مالكیت حقیقی در عرصه محوطه راه اندازی شده است، كه طبق ضوابط مصوب عرصه، بعد از اختتام مدت مجوز صنعت معدن، مجوز مذكورغیر قابل تمدید بوده و می بایست برمبنای برنامه زمان بندی و حفاظت پیشگیرانه، آزاد سازی شود.
معاون میراث فرهنگی خوزستان اضافه كرد: بعد از اعلام خبر و تماس تلفنی با مسئول اداره میراث فرهنگی مشخص شد شركت سنگ شكن مذكور در سال های قبل مبادرت به دپو شن و ماسه شكسته و سنگ در عرصه تاریخی كرده و دپو این مصالح مانع پایش دقیق نیروهای یگان حفاظت به ویژه در ساعات تاریكی شده بود، بدین سبب مسئول اداره میراث فرهنگی رامهرمز، كارگاه شن و ماسه مذكور را مكلف به پاكسازی محوطه از دپو مصالح كرد، پس با توجه به این كه سنگ شكن واقع در عرصه تاریخی دارای ماشین الاتی از قبیل لودر است، این عملیات با ماشین آلات شركت مذكور با نظارت یگان حفاظت و مسئول اداره شهرستان به انجام رسید.
حسینی بروجنی با بیان این كه بر اساس گزارش مسئول اداره حجم دپوی مصالح بسیار زیاد و تنها بوسیله لودر امكان جابجایی مصالح بوده است، افزود: با حضور میدانی مسئول اداره رامهرمز و رعایت حدودقانونی، هیچ گونه خدشه ایی به عرصه وارد نشد و با این اقدام محوطه تاریخی از مصالح دپو شده پاك سازی شد. همین طور مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان رامهرمز هرگونه تسطیح، خاكبرداری و گود برداری را در این محوطه تاریخی تكذیب كرده است.
او درانتها اظهار داشت: هرگونه اقدام و عملیات اجرایی در محدوده مذكور پیش از ستاندن مجوز، غیر قانونی بوده و از طرف اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان پیگیری خواهد شد و امید است با ابلاغ نقشه مصوب عرصه و حریم این محوطه و سایر محوطه های استان كه حرائم آن در شورای حرائم وزارتخانه مصوب شده، نسبت به حفاظت قانونی و مراقبت های بیش از پیش اقدام گردد.
منبع:

1399/01/04
22:03:54
5.0 / 5
1933
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد