وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

سفرهای نوروزی 53 درصد كمتر شد

سفرهای نوروزی 53 درصد كمتر شد

به گزارش سفرگو وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از كاهش سفرهای نوروزی تا حدود 53 درصد آگاهی داد و اظهار داشت: انتظار داریم كاهش این سفرها به بیش از 80 درصد برسد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان از مردم درخواست نمود اگر هتل و یا تور مسافرتی را برای تعطیلات نوروز رزرو كرده بودند، بمنظور پشتیبانی از صنعت گردشگری و جلوگیری از ورشكستگی آن، سفرها را كنسل نكنند و دنبال دریافت مبالغ خود نباشند، بلكه آنرا به تعویق بیندازند. او این قول را هم داد كه پس از كرونا با همین نرخی كه مردم سفرها را رزرو كرده بودند، خدمات بدهند.

تكلیف بنزین سفر را دولت تعیین می كند
این عضو كابینه دولت، درباره تكلیف سهمیه بنزین سفر كه كمیسیون تلفیق بودجه، ۶۰ لیتر با این عنوان تصویب كرده بود، اما دولت با شیوع ویروس كرونا واگذاری آنرا به آینده موكول كرد، اظهار داشت: این سهمیه مصوب دولت می باشد كه باید درباره آن تصمیم گیری و راجع به آن توضیح دهد. حتما دولت به حوزه گردشگری كه از ناحیه شیوع این ویروس لطمه دیده است، كمك خواهدنمود و تدابیر لازم را برای سفرهای مردم خواهد سنجید.
وی همینطور از مردم برای همكاری در كاهش سفرها در وضعیت موجود، تشكر كرد و اضافه كرد: پس از كرونا برنامه ویژه ای برای سفرهای مردم داریم كه حتما اجرا می شود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كه در یك برنامه تلویزیونی سخن می گفت، با نگاهی به وضعیت گردشگری در سال ۹۸ اظهار نمود: در دو سال قبل روند ورود توریستهای خارجی با شیب صعودی جریان داشت؛ تعداد توریستهای خارجی كه در سال ۱۳۹۶ به ایران سفر كردند حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بود، درحالی كه سال ۹۷ این تعداد به حدود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسید. هدف گذاری سال ۹۸ روی عدد ۱۰ میلیون نفر بود كه تا ماه یازدهم به هشت ملیون و ۶۰۰ هزار توریست دست یافته بودیم اما بحران هایی چون كنسلی پروازهای بین المللی و شیوع ویروس كرونا كه با فصل سفر توریستهای خارجی به ایران همزمان شد، آن رشد را متوقف كرد.
وی همچینن به كوشش های ایران برای بسط بازارهای هدف گردشگری اشاره نمود و اضافه كرد: ایران در یك سال قبل با عمان لغو روادید داشت كه شمار گردشگران ورودی از این كشور را تا ۳۰۰ درصد افزایش داد. این برنامه در چین نیز مورد پیگیری قرار|گرفت و با روندی كه سفر گردشگران چینی به ایران شروع شده بود، انتظار می رفت در این بازار نیز با رشد قابل توجهی مواجه شویم كه با انتشار ویروس كرونا، این برنامه ها و ورود گردشگران این كشور به ایران متوقف گردید.
مونسان افزود: ورود توریست از بازارهای منطقه ای نیز رشد چشمگیری داشته، هرچند در مقابل، بازار اروپا در این مدت تحت تاثیر تحریم و كاهش پروازهای بین المللی قرار گرفت. با این وجود بازاریابی ایران متوقف نشد، بلكه بازارهای جدیدی برای جلب توریست انتخاب شده است.
او، حجم سرمایه گذاری در گردشگری را نیز بالا دانست و اظهار داشت: حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سهم سرمایه گذاری در گردشگری ایران است. درحال حاضر دو هزار واحد بومگردی راه اندازی شده و ۵۰۰ هتل درحال ساخت است كه انتظار می رود دست كم ۵۰ درصد این هتل ها تا آخر سال ۹۹ به بهره برداری برسند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، كیفیت خدمات واحدهای اقامتی را مناسب دانست و بیان كرد: مردم حتما این مساله را تایید می كنند هرچند هنوز به نقطه ایده آل نرسیده ایم.

۶۰۰ میلیون دلار سهم صادرات صنایع دستی/ ۵۰ درصد را گردشگران با چمدان خارج كردند
او نگاهی هم به وضعیت صنایع دستی داشت و با اشاره به مشكلات آن در بازاریابی، فروش و بسته بندی، اظهار نمود: برنامه تجاری سازی، بسته بندی و برندسازی صنایع دستی، جدی پیگیری شده است و درصدد ایجاد تغییرات جدی هستیم.
وی ادامه داد: تا كنون ۶۰۰ ملیون دلار صادرات صنایع دستی ثبت شده كه ۵۰ درصد از مبادی رسمی و ۶۵۰ درصد هم به صورت چمدانی و بوسیله گردشگران صادر گردیده است. امید داشتیم این عدد بیشتر باشد كه با شیوع ویروس كرونا و كاهش تعداد توریستهای خارجی، امكان پذیر نشد.
او درباره چگونگی پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی، اظهار نمود: حدود ۷۰ درصد از شاغلان صنایع دستی را زنان می سازند كه بیشتر آنها هم سرپرست خانوار هستند و برای حمایت، وام های ارزان قیمت اختصاص داده شده است.

نگران ثبت میراث ناملموس و تاریخی ایران در یونسكو نباشد
مونسان درباره اتفاقات میراث فرهنگی در سال ۹۸ به ثبت پرونده جنگل های هیركانی اشاره نمود و اضافه كرد: در سال ۹۹ پرونده راه آهن شمال به جنوب ایران برای ثبت در یونسكو پیگیری می شود و پرونده اورامانات در سال ۱۴۰۰ ثبت خواهد شد و پس از آن هم پرونده كاروانسراهای ایران در اولویت ثبت است.
وی افزود: بسیاری نگران محدودیت ثبت آثار تاریخی در یونسكو هستند كه به سبب محدودیت در سهمیه، ابتكاری به خرج داده شد تا دیگر ثبت های نقطه ای نداشته باشیم و برای محورها پرونده تهیه نماییم تا مجموعه ای آثار تاریخی ثبت گردد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در حوزه ثبت میراث ناملموس نیز این نگرانی ها وجود دارد كه میراث ناملومس ایران به نام كشورهای دیگر ثبت گردد، چاره ای نداریم مقید به سهمیه بندی یونسكو هستیم اگر بتوانیم حتما در پرونده های مشترك با كشورهای دیگر، حاضر می شویم. هرچند این مساله حوزه نفوذ ایران فرهنگی را نشان میدهد.
منبع:

1399/01/06
21:18:44
5.0 / 5
1978
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد