معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی:

تنفس یك ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد

تنفس یك ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد شد

به گزارش سفرگو معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: پیشنهاد تنفس یك ساله برای استمهال وام های دریافتی در حوزه گردشگری و صنایع دستی به معاون اول رئیس جمهور داده شد.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، محمد امید ـ معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در كارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت كرونا كه ۲۵ فروردین ماه در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار داشت: باتوجه به شرایط كنونی روستاها و وضع عشایر كشور باید تبعات اجتماعی و اقتصادی شیوع ویروس كرونا بررسی و دراین زمینه تصمیم گیری و درباره ابعاد اقتصادی برنامه ریزی شود، به این منظور جلسه كارگروه روستایی و عشایری ستاد مدیریت كرونا انجام شد تا دستگاه های مختلف گزارش هایی درباره اقداماتی كه در زمان شیوع ویروس كرونا انجام دادند، ارائه نمایند و پیشنهادهای خودرا برای جبران خسارت كسب وكارها در روستاها عرضه كنند.
وی افزود: پیشنهادهای سازنده و خوبی توسط معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان شد و در دستور كار دولت و ستاد مركزی مدیریت كرونا قرارگرفته است ما هم این پیشنهادها را پیگیری می نماییم.

درخواست از معاون اول رئیس جمهور:

تنفس یك ساله برای تسهیلات گردشگری و صنایع دستی
ساسان تاجگردون ـ معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ در ادامه این سخنان اظهار داشت: هرچند دولت چند بسته حمایتی شامل تعویق سه ماهه پرداخت اقساط تسهیلات، مالیات، بیمه تامین اجتماعی كارفرمایان و حامل های انرژی برای صنایع دستی و تأسیسات گردشگری اختصاص داد و كاركرد خوبی نیز داشت اما در نامه ای كه به دكتر اسحاق جهانگیری نوشتیم، تقاضا كردیم تا درباب استمهال وام های دریافتی در حوزه گردشگری و صنایع دستی تنفس یك ساله اعلام نماید.
او افزود: همانطور كه می دانید بخش عمده ای از حوزه های روستایی و عشایری در حوزه وزارتخانه قرار دارد و افراد متفاوتی در بخش اقتصادی آن فعال می باشند، به سبب شرایط خاصی كه عموماً به سبب فاصله گذاری اجتماعی اتفاق افتاده باعث شده تا به تبع آن زنجیره تولید در این بخش خصوصاً تولیدات صنایع دستی لطمه ببیند و فروش بازار هم در این شرایط با بحران روبرو شود، در نتیجه شاهد كاهش تقاضای مصرف بودیم كه در جامعه برای تمام صنوف اقتصادی اتفاق افتاده است.
تاجگردون اضافه كرد: سه سال پیش دولت با نگاهی كه در زمینهٔ پشتیبانی از بخش های اشتغال روستایی و عشایر داشت توانست با كاركرد مناسب خود بخش عمده ای از جمعیت این جامعه اثرگذار اقتصادی را خوب مدیریت كند. تسهیلاتی با نرخ بهره كم به متقاضیان اختصاص داد حالا كه به شرایط تولید رسیده است با شیوع ویروس كرونا قسمتی از تولیدات آنها قابل فروش نیست و بیشتر گرفتار بحران اقتصادی شدند.
وی اظهار داشت: تقاضای این وزارتخانه را درباب ایجاد تنفس یك ساله برای استمهال وام گیرندگان در بخش های مختلف چه در حوزه اشتغال روستایی و چه در سایر بخش ها به شكل مكتوب ارائه كردم. همین طور تقاضای تسهیلات بلاعوض شده است.
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه كرد: سهم درآمد خانوار روستایی یك دوم درآمد شهری بوده و به تبع آن متأسفانه سهم نرخ تورم نیز بالاتر از نرخ تورم شهری است، این مساله به این معنا است كه اقتصاد و معیشت در روستا به دلیلهای گوناگون گرفتار بحران بوده و با شیوع ویروس كرونا نیز این مشكلات مضاعف شده است.
تاجگردون اظهار نمود: دولت توجه ویژه ای برای استمهال وام ها دارد و ۷۵۰ هزار میلیارد ریال برای خسارت كسب وكارهایی كه از شیوع ویروس كرونا لطمه دیدند، اختصاص داد خوشبختانه رویكرد مناسبی است برای اشتغالی كه سه ماهه به خواب رفته است. اما باید تسهیلات به شكلی اختصاص یابد تا حداقل خسارت های فعالان اقتصادی تامین و جبران شود. تبصره ۱۸ نیز مسیر خودرا طی می كند.
وی ادامه داد: ما منتظریم ببینیم وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در سران سه قوه در چارچوب كسب وكارها پرخطر و كم خطر، چه میزان سهم برای صنوف مختلف همچون صنایع دستی و گردشگری تعیین می كند. بطور یقین سیستم كارا برای این بحث احیا می شود اما بطور قطع مردم با همبستگی كه دارند از این بحران عبور می كنند. البته ما باید شرایط لازم را برای عبور از كرونا آماده و از همین حالا مدیریت نماییم اما مهم ترین موضوع تحریك تقاضاست.
معاون سرمایه گذاری و امور مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره تحریك تقاضا، اظهار داشت: از مدیران ارشد تقاضا دارم تا این مساله را در تصمیم گیری های ملی لحاظ كنند، بدون شك معیشت خیلی از فعالان اقتصادی براثر رفت وآمد مردم در بخش های مختلف جغرافیایی تامین می شود و زنجیره تولید نیاز به حمایت همه جانبه دارد. دولت در یك فرصت مناسب باید ادارات را تعطیل كند تا برای تمام اقشار مختلف امكان سفر برقرار شود. همین طور وام های ارزان قیمت در چارچوب سفر كارت اختصاص دهد.
تاجگردون اضافه كرد: حتما جامعه روستایی و عشایری پس از كرونا، فضا را مدیریت می كنند و بوم گردی های نیز فعال و سهم بسیاری در حوزه اشتغال روستا و عشایر خواهند داشت.

وام ۱۲ درصد انگیزه ایجاد نمی كند

از محل قانون اشتغال پایدار روستایی فكری شود
اصغر نورالله زاده ـ مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید ـ در ادامهگفت: در سال های ۹۷ و ۹۸ در حوزه گردشگری، بوم گردی و صنایع دستی ۳۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به مناطق روستایی پرداخت كردیم، در مجموع ۳۰ هزار میلیارد ریال در حوزه روستایی به آنها اختصاص داده شد.
او افزود: این سه ماهی كه استمهال پرداخت اقساط تعویق افتاد، با توجه به این كه خیلی از رسته ها مشمول این طرح نبودند، تصمیم گرفتیم شامل تمام اقساط شود. به این منظور ۴۵۰۰ میلیارد ریال موجودی تحت تأثیر این تعویق قرار گرفت.
نورالله زاده اظهار داشت: برای تحریك تقاضا دو كار می توان انجام داد. به هر حال تصمیماتی كه دولت در ارتباط با ارائه تسهیلات با نرخ ۱۲ درصد گرفته تا از بخش تولید حمایت كند، انگیزه زیادی ایجاد نخواهد كرد به این منظور پیشنهاد می كنم از محل قانون اشتغال پایدار روستایی برای این كسب وكارها فكری شود و اگر نیاز به بخشنامه دارد، تدوین شود.
او اضافه كرد: برای تحریك تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را خصوصاً در حوزه صنایع دستی راه اندازی نماییم.
مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید اظهار نمود: برای تحریك تقاضا باید فروش اعتباری محصولات را خصوصاً در حوزه صنایع دستی راه اندازی نماییم تا اگر تولیدكنندگان محصولاتی دارند كه در گذشته تولیدشده و امكان فروش آن هم اكنون نیست، فروش اعتباری درست نماییم و مسؤولیت وصول آن نیز با ما باشد و مابعد آنرا از خریدار را دریافت می نماییم. حتی بعضی ها آمادگی دارند محصولات خودرا به شكل اقساطی بفروشند اما نمی دانند از چه راهی باید این كار را انجام دهند.
وی افزود: یكی دیگر از راه های تحریك تقاضا ایجاد یك خط اعتباری از محل قانون اشتغال پایدار روستایی است تا بتوانیم یك درصدی از آنرا برای خرید محصولات روستاییان اختصاص دهیم. متقاضیان از واحدهای تولیدی روستایی محصول موردنظر خودرا می خرند و ما یك خط اعتباری برای پرداخت آنها اختصاص می دهیم تا تحریك تقاضا ایجاد نماییم.

۹ میلیارد ریال كمك بلاعوض برای صنایع دستی
فرهاد غلامعلی فلاح ـ سرپرست دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره اقدامات انجام شده در معاونت صنایع دستی برای جلوگیری از شیوع ویروس كرونا اظهار داشت: تمام كارگاه های صنایع دستی را ضدعفونی كردیم و اقلام بهداشتی مورد نیاز آنها را در حد توان خود میان آنها توزیع كردیم و پروتكل های بهداشتی نیز برای آنها ارسال شد. همین طور بازارچه های صنایع دستی كه احتمال خطر بیشتری داشتند تعطیل و میزان خسارت روستایی و شهری را بررسی كردیم.
او اضافه كرد: خوشبختانه با پیگیری های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون سرمایه گذاری و امور مجلس ۶۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات برای جبران خسارت در بخش صنایع دستی اختصاص داده شد كه به امید خدا در ایام آینده عملیاتی می شود با استانداری های مختلف برای اعلام خسارت هایشان مكاتبه كردیم.
فلاح افزود: برخی از كارگاه های تولید صنایع دستی روستایی خط تولید خودشان را به تولید ماسك اختصاص دادند و برای پشتیبانی از آنها كمپین عیدانه مجازی صنایع دستی را به شكل آنلاین راه اندازی كردیم تا هنرمندان شهری و روستایی بتوانند محصولات خودرا در این كمپین بفروشند البته بازخوردهای خوبی نیز داشت.
سرپرست دفتر آموزش و پشتیبانی از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در یك اقدام فوری برای كارگاه های صنایع دستی روستایی كه با مشكل زیادی روبرو بودند با حمایت دكتر مونسان توانستیم از نیمه دوم اسفند سال ۹۸ تا ۲۴ فروردین ۹۹ حدود ۹ میلیارد ریال كمك بلاعوض جذب نماییم.
وی ادامه داد: كارگاه های صنایع دستی روستایی باتوجه به وسع مالی خود نیاز به حمایت ویژه دارند و تقاضا داریم ما را در كمك رسانی به این كارگاه ها كمك كنید.

گردشگری شاید تا نوروز ۱۴۰۰ پا نگیرد
لیلا اژدری ـ مدیركل دفتر همكاری و توافق های گردشگری ـ در ادامه این جلسه اظهار داشت: بوم گردی ها در صنعت گردشگری جزء مشاغل نوپا هستند. اولین مجوزها جهت راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در سال ۹۳ صادر شد، این واحدها مكمل مشاغل اصلی روستایی هستند و نیاز به حمایت ویژه دارند تا به اقتصاد و رونق روستا كمك كنند.
او افزود: حدود ۲۲۶۳ واحد بوم گردی در سراسر كشور داریم كه استان اصفهان با ۴۵۳ واحد در این مورد پیشتاز است و استان های كرمان و آذربایجان شرقی در رتبه های دوم و سوم قرار دارد.
اژدری اظهار نمود: با توجه به این كه گردشگری بر پایه حركت قرار دارد و خدمات در محل ارائه می شود. با افقی كه سازمان بهداشت جهانی ارائه می دهد و با پیش بینی های سازمان جهانی گردشگری و بررسی هایی كه خودمان انجام دادیم در خوش بینانه ترین حالت، شیوع ویروس كرونا تا خرداد كاسته می شود، در نهایت با این شرایط، واحدهای گردشگری بتوانند برای نوروز سال آینده برنامه ریزی كنند به این منظور نیاز است به آنها كمك نماییم.
منبع:

1399/01/26
23:34:35
5.0 / 5
1635
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد