با تصمیم صندوق احیا انجام می شود؛

ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران بناهای تاریخی برای خروج از بحران

ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران بناهای تاریخی برای خروج از بحران

سفرگو: صندوق احیا می خواهد با اتخاذ راهكارهایی مانند ارائه تسهیلات هدفمند به سرمایه گذاران و ارائه برنامه های متناسب با مقتضیات كنونی، مرتبطان بناهای تاریخی را برای خروج از بحران كرونا مهیا كند.به گزارش سفرگو به نقل از مهر، همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی، نظام بین الملل در شرایط ویژه مبارزه با ویروس كرونا قرار گرفته است؛ بیماری ای كه گستره وسیعی از تعاملات بشری را دستخوش تغییرات شایان توجهی كرده است. بدین جهت می توان تهدید بوجودآمده را به مثابه فرصتی برای ارائه راهبردهای نوین و اثربخش دانست كه باید برمبنای قاعده های مبتنی بر اندیشه و عمل برای پاسداشت بناهای تاریخی بعنوان ثروت های میان نسلی بشر تدوین شوند.
به طور قطع پروسه پیش رو در عرصه احیای اماكن تاریخی و فرهنگی نیز اثرگذار می باشد. در شرایط كنونی نباید فراموش كرد كه احیا، فرآیند ای است برای پایدارسازی ثروت های بشری و هدف اصلی آن پایدارسازی ارزش هاست و این پایدارسازی بدون تردید زیرساختی جهت توسعه انسان محور خواهد بود. چونكه امكان بهره مندی از سرمایه های سرزمینی را فراهم می سازد. سرمایه هایی كه بیش از هر زمانی دیگری، نیاز به مراقبت و توجه همه جانبه دارد.
صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماكن تاریخی و فرهنگی بعنوان بازوی اجرایی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رأس اهداف كلان خود، احیای بناهای تاریخی را بعنوان عامل محركی در باززنده سازی بافت تاریخی و با ارزش پیرامونی ابنیه تاریخی با هدف دمیدن مجدد حیات در كالبد قدیم و بازگرداندن زندگی به كالبد تاریخی تعریف كرده است.
نقشی كه صندوق احیا از زمان تأسیس تابحال درصدد ایفای آن برآمده، نقش تسهیل كننده ای بوده كه همیشه اهتمام داشته پل ارتباطی میان بخش حاكمیتی و بخش خصوصی باشد؛ به شكلی كه با ترغیب و جذب سرمایه های داخلی و خارجی بتواند موضوعات مطروحه را از ركود رها سازد.
از همین رو، شرایط موجود مجموعه تصمیم سازان صندوق را بر آن داشته است تا با اتخاذ راهكارهایی نظیر ارائه تسهیلات هدفمند به سرمایه گذاران و ارائه برنامه های متناسب با مقتضیات كنونی، مجموعه مرتبطان بناهای تاریخی را برای خروج از بحران پیش آمده مهیا سازد. هم اكنون موضوع توسعه صنایع دستی و فرش دستباف نیز با همان اهمیت به رسالت این صندوق افزوده شده است؛ ماموریت جدیدی كه باید آنرا به فال نیك گرفت. چونكه همیشه بناهای تاریخی میزبانی شایسته برای هنرمندان صنایع دستی و فرش دستباف بوده اند و این میزبانی آنجا كه پروسه احیا به درستی انجام پذیرد، می تواند عامل مهمی برای توسعه و پشتیبانی از حوزه های یاد شده باشد.
از دیگر سو توجه به طرح هایی نظیر احیا «خانه ایرانی» بعنوان مرجعی برای تجلی 3 حوزه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا بناهای تاریخی و فرهنگی در مقطع كنونی بسیار حائز اهمیت می باشد. باید توجه داشت آن هنگام كه از ایران امروزی سخن به میان می آید، منظور بخش اعظمی از حوزه تمدنی فلات ایران و نواحی پیرامونی آن از هند و افغانستان تا آسیای مركزی و قفقاز است كه به سبب پیشینه تاریخی و كهن خود میراث دار هزاران سال تاریخ، فرهنگ و اثار معنوی و مادی است.
امروز در جغرافیای سرزمینی ایران آثاری به جا مانده كه بازگوكننده تاریخ و جغرافیای مهمی از این كره خاكی هستند. آثار ملموس و ناملموسی از درون شهرها و حتی روستاهای تاریخی ایران برآمده كه بازنمائی تاریخ كهن این سرزمین را به دوش می كشند.
بخش مهمی از فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان، حول محور اماكن تاریخی شكل گرفته كه الان نیازمند احیا و توجه بیش از پیش هستند و جای امیدواری است با تلاش ها و هم افزایی همه آن هایی كه دل در گرو اعتلای بیش از پیش نام ایران اسلامی دارند، این داشته های باارزش بتوانند آن چنان كه شایسته است، نقش دیرین خودرا در تعاملات بشری را بازآفرینی كنند.


منبع:

1399/02/01
23:51:27
5.0 / 5
1684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد