رمضان از نگاه موزه ملی ایران،

از قالیچه صفوی تا شیشه قندیل هزار ساله مسجد

از قالیچه صفوی تا شیشه قندیل هزار ساله مسجد

سفرگو: موزه ملی ایران به دنبال برنامه ریزی انجام شده برای معرفی روزانه آثارِ تاریخی با مضامین قرآنی و هنر اسلامی از گنجینه خود، تصویرِ قالیچه صفوی و شیشه قندیل مسجد از دوره سامانی ها را بعنوان نمونه ای از هنر شیشه گری ۱۱ قرن قبل منتشر نمود.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، «قالیچه سجاده ای» یکی از انواع قالی های ایرانی و مزین به طرح محراب است که اطراف آنرا نقوش گیاهی زینت می دهد. این قالیچه با طرح محراب روی سه حاشیه آن آیاتی از قرآن کریم و در قسمت پایین قالیچه با نقوش گل و بوته و درختان میوه بافته شده است.
متن قالیچه طرح محرابی دارد که درون حاشیه باریک اطراف آن، آیه های ۴۰ و ۴۱ سوره ابراهیم به خط نستعلیق بافته شده است. حاشیه خارجی این قالیچه زمینه ی سرمه ای رنگ بوده که روی آن، آیه ۲۸۵ سوره بقره به خط نستعلیق بافته شده است.
برحاشیه پهن میانی که با رنگ زمینه نخودی زینت یافته آیه ۲۵۵ از سوره بقره به خط ثلث و به رنگ سیاه بافته شده است، روی حاشیه داخلی قالیچه هم آیه های ۱۸ و ۱۹ از سوره آل عمران به خط نستعلیق بافته شده است. در قسمت بالای محراب، درون ترنج کوچکی عبارت " الله اکبر کبیرا" آمده است.
این اثر تاریخی به ابعاد ۱۵۷ در ۱۱۰ سانتی متر به شماره ۳۴۰۷ در لیست آثار تاریخی موزه ملی ایران به ثبت رسیده است.قندیل شیشه ای مسجد، نمونه ای از هنر شیشه گریِ سامانی ها در ایران
شیشه نباتی رنگ و شفاف، با حباب های هوا، تزئینات موجی شکل افزوده از شیشه قهوه ای تیره که در واقع قندیل شیشه ای مسجد است و هنر شیشه گری ایران در سده های سوم و چهارم هجری قمری را نشان می دهد، هم از دیگر آثار تاریخی موزه ملی ایران است که در تالار صدر اسلام موزه دیرینه شناسی و هنر دوران اسلامی در موزه مادر ایران قرار دارد.
این چراغ با گردن کمی مایل، شانه کوتاه، دیواره بلند مورب و پایه به شکل صفحه گرد، در بدنه بیرونی در امتداد حاشیه دارای چهار حلقه سگک و دو دسته است. در داخل چراغ یک شمعدان لوله ای شکل وجود دارد که احتمالاً محل قرار گرفتن فتیله بوده است.
هنر شیشه گری ایران در سده های سوم و چهارم هجری قمری در شهرهای نیشابور، ری، گرگان رایج بوده که مهم ترین این آثار شیشه ای را قندیل ها شامل می شوند. قندیل یکی از انواع وسایل روشنایی بوده و در لغت به مفهوم چراغدانی است که از سقف آویزان می کنند. با عبور نور از قندیل های شیشه و تزئینات رنگارنگ به کار رفته در آنها، نور انتشار یافته ی آنها در رنگ های گوناگون جلوهای خاص به محیط پیرامون خود می دهند.
این اثر تاریخی به شماره ۲۱۹۲۹ در لیست آثار تاریخی موزه ملی ایران به ثبت رسیده است.


منبع:

1399/02/10
23:22:38
5.0 / 5
1790
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد