با برگزاری دادگاه تجدیدنظر؛

مالكیت میراث فرهنگی بر كاخ های سعدآباد و نیاوران رای جدید گرفت

مالكیت میراث فرهنگی بر كاخ های سعدآباد و نیاوران رای جدید گرفت

سفرگو: اختلاف میان وزارت جدید میراث فرهنگی با بنیاد مستضعفان همچنان ادامه دارد اما این دفعه دادگاه اصل 49 اعلام نموده رای دادگاه انقلاب در این مورد خلاف بَیّن شرع بوده است.



خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: کشمکش بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و سازمان میراث فرهنگی وقت و وزارتخانه فعلی بر سر مالکیت دو کاخ موزه سعدآباد و نیاوران به دهه ۸۰ برمی گردد همان زمان که دولت برای اصلاح سند مالکیت روی این دو کاخ درخواست داده بود.
تا پیش از آن بنیاد مستضعفان ادعایی در این زمینه نداشت ولی پس از آن اعلام نمود این املاک سال ۶۳ به آنها رسیده و باید به بنیاد برگردد. استناد بنیاد مستضعفان نیز به اظهارنظری از امام خمینی (ره) بود که فرموده بودند: «به دولت ابلاغ کنید این غنایم مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است و آنچه مأموران دولت به دست آورده اند یا می آورند باید تحویل بدهند.»
از آنجا که این دو کاخ موزه متعلق به دارایی های خاندان پهلوی بوده، بنیاد مستضعفان آنها را تحت مالکیت خود می داند نه دولت. بعد از آن مدیریت کاخ سعدآباد هم خواهان لغو اسناد مالکیت بنیاد شد.
مدیریت دو کاخ بر عهده میراث است نه مالکیت آنها
در همین حال، «قاسم سعیدی» معاون حقوقی اسبق بنیاد مستضعفان اعلام نموده بود: بنیاد، قصد تجمیع املاک خودرا داشت و از سازمان میراث فرهنگی به سبب این که از واگذاری این دو کاخ استنکاف می کرد، شکایت نمود و دادخواستی را به دادگاه بدوی ارائه داد. دادگاه هم دراین زمینه رأی را به نفع بنیاد مستضعفان صادر کرد. مدیریت دو کاخ بر عهده سازمان میراث فرهنگی است، اما باید مشخص شود که این دو کاخ و زمین ها و بناهای اطرافش در مالکیت بنیاد مستضعفان است نه سازمان میراث فرهنگی!»
از طرفی در لایحه قانونی راجع به این دو کاخ در جلسه سال ۶۰ مجلس آمده که «کاخ های نیاوران و سعدآباد با محوطه و تأسیسات جهت ایجاد موزه و پارک در اختیار وزارت فرهنگ و آموزش عالی قرار گیرد.» همین موارد قانونی سبب اختلاف بین این دو نهاد شد و در دادگاه های مختلف هر کدام ادله ای برای خود می آوردند.
درخواست برای تجدید نظر
در سال ۹۶ علی نقی زاده محجوب مدیرکل حقوقی وقت سازمان میراث فرهنگی اظهار داشته بود: اسناد مالکیت مجموعه های سعدآباد و نیاوران به صورت کلی در اختیار سازمان میراث فرهنگی است و بنیاد مستضعفان بر طبق حکمی که قطعیت آن هنوز معین نمی باشد، مبادرت به گرفتن سند معارض (هم عرض) برای این دو مجموعه فرهنگی و تاریخی کرده است. البته همین سند معارض هم برای تمام بخش های این دو مجموعه تاریخی نیست و بنیاد مستضعفان فقط اسناد برخی از پلاک های سعدآباد و نیاوران را در اختیار دارد. بنیاد مستضعفان این اسناد را برمبنای حکمی که در دادگاه اصل ۴۹ در سال ۹۲ صادر شده گرفت، در این حکم اجازه صدور اسناد مالکیت سعدآباد و نیاوران برای بنیاد مستضعفان اعلام شد، اما حکم این دادگاه قطعی نبوده است و سازمان میراث فرهنگی تقاضای بررسی و تجدید نظر داشته است، بدین سبب تا زمان صدور حکم قطعی دادگاه، اسناد مالکیت این دو مجموعه تاریخی برای هر دستگاه و نهاد دیگر و اظهارنظر در این خصوص وجه قانونی ندارد.
اکنون دادگاه تجدیدنظر برگزار و رأی جدیدی برای مالکیت دو کاخ ارائه شده است دراین باره ابراهیم شقاقی مدیرکل امور حقوقی وزارت میراث فرهنگی به خبرنگار مهر اظهار داشت: دادگاه تجدیدنظر اصل ۴۹ با پیگیری های وزارت میراث فرهنگی برگزار و اعلام گردید رأی دادگاه انقلاب که سند میراث فرهنگی را باطل کرده بود، خلاف بین شرع است. خلاف بَیّن شرع یعنی آن حکم و رأی، مغایرت روشن با شرع دارد. به این معنا که رأی دادگاه انقلاب در این مورد مغایر با شرع است.
وی اضافه کرد: حالا باید این مساله در دیوان عالی کشور رسیدگی شود اما از آنجائیکه رئیس قوه قضائیه نیز رأی جدید را تأیید کرده؛ معمولاً نظر دیوان عالی با نظر رئیس قوه قضائیه هم سو است. به این معنا که اگر دیوان عالی نیز رأی نهایی را بدهد، برای همیشه مالکیت دو کاخ به میراث فرهنگی سپرده خواهد شد و جای تجدیدنظری ندارد. منتها نمی دانیم این فرآیند چقدر طول می کشد.


منبع:

1399/02/15
20:44:34
5.0 / 5
1732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد