20 اثر تاریخی استان مركزی در انتظار ثبت ملی

20 اثر تاریخی استان مركزی در انتظار ثبت ملی

به گزارش سفرگو مركزی معاون میراث فرهنگی استان مركزی اظهار داشت: ۲۰ اثر تاریخی استان مركزی در انتظار ثبت ملی هستند.


محسن رحمتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای دو هزار اثر تاریخی شناخته شده است، اضافه کرد: آثار تاریخی ثبت ملی شده بالغ بر ۸۷۰ اثر است و آثار طبیعی ثبت شده هم به ۱۹ اثر می رسد.
وی با اشاره به اینکه استان مرکزی دارای ۴۶ اثر ثبت شده ناملموس است، بعضی از این آثار را شامل "داستان خوانی تیلیم خان و مهری در ساز عاشیق های منطقه ساوه"، "دانش تهیه ماماتک و کاربرد آن در طب سنتی منطقه بزچلو"، "هنر و مهارت درویشی دوزی یا تفرشی دوزی شهرستان تفرش"، "رقص هالای در ایل شاهسون بغدادی ساوه" و "مهارت تولید فولاد جوهری در شهرستان اراک" عنوان نمود.
رحمتی تعداد آثار تاریخی در انتظار ثبت ملی در استان مرکزی را ۲۰ اثر بیان کرد و اظهار داشت: یکی از مهمترین آثار تاریخی استان مرکزی که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده، قنات تاریخی ابراهیم آباد اراک است.
وی اظهار داشت: ۱۱ قنات در یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند که هرکدام به لحاظ قدمت، نوع معماری، عمق، طول و... شاخصه های خاص و ویژه ای دارند و یکی از این قنوات، قنات ابراهیم آباد اراک است که قدمت آن به قرن ششم و هفتم هجری قمری باز می گردد و با طول ۱۱ کیلومتری آب مورد نیاز شرب و کشاورزی روستای ابراهیم آباد را تأمین می کند.
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی به لحاظ تاریخی و آثار کهن، استانی شاخص است که می تواند گردشگران بسیاری را به خود جلب نماید، اضافه کرد: مسجد جامع ساوه با قدمتی هزار ساله، بازار تاریخی و ۲۰۰ ساله اراک بعنوان قطب و مرکز اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این شهر، حمام موزه چهار فصل اراک که مربوط به اواخر دوره قاجار است، محوطه های تاریخی همچون خورهه محلات، آوه در ساوه، ذلف آباد در فراهان و...، خانه های تاریخی مانند خانه حسن پور در اراک، قلعه سالار محتشم در خمین، غار نخجیر در دلیجان، بازار تاریخی نراق و... همچون میراث کهن و فرهنگی استان مرکزی است که می توان با معرفی آنها علاوه بر نمایش قدمت این سرزمین، گردشگران بسیاری را هم میزبان بود.1399/02/30
13:35:50
5.0 / 5
1797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد