لودرها در دل الوند

لودرها در دل الوند

به گزارش سفرگو هرجای طبیعت كه جاده كشی می شود، به مرور حضورِ انسان و در ادامه ایجاد تسهیلات دیگر برای او شروع می شود. این مورد این دفعه گریبان كوهستان الوند را كه بخشی از آن بعنوان میراث طبیعی استان همدان در لیست میراث ملی كشور به ثبت رسیده گرفته است.


به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا، دشت میشان در راه قله الوند در طول پنج سال قبل برای بار دوم درگیر زیرسازی هایی است که هر بار به یک نقطه تلاقی از حضور پررنگ انسان می رسد. پس از ساختِ ساختمانی که امروز به یک قرارگاه بزرگ برای هلال احمر تبدیل گشته، حالا مسیرِ جاده میشان در حال زیرسازی است؛ هرچند به قول کارگران پروژه مقرر است فقط به درختکاری ختم شود، اما مسائل دیگر هم دور از انتظار نیستند.
پرویز پرستویی یکی از پست های اینستاگرامی خویش را به آغاز باردیگر جاده کشی در راه الوند اختصاص داد و نوشت: «تو رو خدا دست از تخریب این آثار و میراث فرهنگی بردارید.»


جاده سازی، شهرک سازی و تخریب

حسین زندی - فعال میراث فرهنگی همدان – در گفتگو با ایسنا تعطیلات عید فطر را فرصتی مناسب برای آغاز زیرسازی مسیر پیاده راه بالادست دهکده گنجنامه در راه دشت میشان عنوان می کند.

او با اشاره به پیاده راه معروف به زیگزاگ که کوهنوردها از میدان میشان به سمت قله می رفتند، ادامه می دهد: زمزمه این بود که مقرر است جاده کشی شود و نهادهای مختلفی مانند هلال احمر و مسئولان تله کابین گنجنامه هم پیگیر اجرایی شدن آن بودند، اما هر بار از سمت برخی دستگاه ها مانند شورای شهر یا نهادهای دیگر مخالفت هایی می شد، ولی این دفعه کسانی که در حال انجام زیرسازی ها هستند، می گویند با مجوز منابع طبیعی در حال کارند.
وی با اشاره به این که در سال های گذشته هم تخریب های انجام شده و با لودر جاده را تخت کرده بودند تا ماشین های سنگین بتوانند بالا بروند، اضافه می کند: این دفعه خودمان به چشم می بینیم که جاده سازها با شن ریزی در حال زیرسازی هستند تا در نهایت آسفالت شود.
زندی با تاکید بر این که هر جایی که در طبیعت جاده کشی شده، به دنبال آن نخست شهرک سازی شده است، می افزاید: به مرور با حضور بیش از اندازه انسان، تخریب بوجود آمده است؛ مانند منطقه لواسانات تهران یا برخی مناطق استان البرز. دیدیم چه بر سر طبیعت آمد و به مرور شهرک سازی شد.
این فعال میراث فرهنگی این فعالیت ها را در حالی می داند که بخشی از کوهستان الوند در لیست آثار ملی به ثبت رسیده و می گوید: بنابراین باید به قوانین میراث فرهنگی توجه کرد، اما هنوز معلوم نیست دقیقا کدام نهاد پیگیر این جاده سازی است، اما درهر صورت آغاز چنین پروژه هایی با امضای مدیران منابع طبیعی و محیط زیست انجام می شود.

فقط ۴۰۰ متر از الوند ثبت ملی شده است

رضوان سلماسی - رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر همدان – که بامداد سه شنبه (ششم خرداد) پس از دیدن تصاویری که از آسفالت کشیدن مسیرِ میراث طبیعی میشان در فضای مجازی انتشار یافته بود، از این منطقه دیدن کرده است، در گفتگو با ایسنا، می گوید: متاسفانه کوهستان الوند بعنوان میراث طبیعی منطقه را از ارتفاع سه هزار متر به بالا در لیست میراث طبیعی ثبت کرده اند. با عنایت به ارتفاع ۳۴۰۰ متری الوند، یعنی فقط ۴۰۰ متر از الوند در لیست میراث ملی به ثبت رسیده؛ اقدامی که اصلا منطقی پشت آن نیست، چون دیگر بخش های کوهستان ثبت نشده اند.
او با اشاره به وجود مشکلات زیادی که در کوهستان الوند وجود دارد، اظهار می کند: ساخت وسازهای بی دلیلِ زیادی به بهانه های مختلف در کوهستان الوند رخ می دهند. از طرفی حضورِ زیادِ دام و عشایر در منطقه که بدون برنامه افزایش داشته اند هم به این مشکلات افزوده است. در این شرایط باید دستگاه های مختلف پاسخگوی اتفاقاتی باشند که در منطقه الوند همدان پیش می آید.
سلماسی از یک سو شهرداری را دارای سهم اندکی از این اتفاقات می داند، از طرفی منابع طبیعی و امور اراضی جهادکشاورزی و امور عشایر را جزء دستگاه هایی می داند که باید با ورود به این بحث از صدمه های واردشده به محوطه جلوگیری نمایند.
او اضافه می کند: در بازدیدی که داشتم، فقط منطقه را دیدم که لودر تا انتهای جاده تدارکاتی میدان میشان کار انجام می دهد، منطقه را تسطیح کرده و درختکاری انجام می شود، هر چند خودشان می گویند کار در همین حد است و بیشتر از تسطیح منطقه نیست.
این عضو شورای شهر همدان با تاکید بر ضرورت حضورِ جدیِ دستگاه های مختلف مانند منابع طبیعی و محیط زیست برای برطرف کردنِ این مشکل ادامه می دهد: باید همه متولیانِ در رابطه با این اتفاق وارد شوند و توضیحِ لازم را در این حوزه بدهند که اتفاقاتِ رخ داده بر چه پایه و اساسِ علمی بوده است، چیزی که من دیدم صدمه بود و اصلا امیدوار نیستم اتفاقات رخ داده در جهتِ مثبت بوده باشد.
او به بعضی از شایعات مطرح شده در این حوزه که درخواست برای پروژه در دست انجام را مربوط به هلال احمر می داند اشاره می کند و می گوید: آیا مقرر است همه کوهستان های ما برای هلال احمر ساخت وساز و جاده کشی شوند؟ در حالیکه کوهنوردان هیچ ساخت وسازی را در حریم کوه ها مجاز نمی بینند.

سلماسی اما اقدامِ هلال احمر در سال ۹۴ را که درست در همین منطقه با ایجاد قرارگاهی بزرگ در میدان میشان، ساخت وساز انجام داد یکی دیگر از اشتباهات انجام شده در این منطقه می داند و ادامه می دهد: این اتفاق در آن زمان و در حالی رخ داد که ساختمان های دیگری هم وجود داشت و هلال احمر به راحتی می توانست از آنها استفاده نماید.مسائلی که مانع ثبت جهانی می شود

او اتفاقات رخ داده در محدوده گنجنامه مانند همین تسطیح انجام شده را از عواملی می داند که از ثبت جهانی محوطه جلوگیری می کند و می گوید: با عنایت به اتفاقات رخ داده، پیشبینی های خوبی نمی توان برای این منطقه داشت. مسیرهای فرعی به سمت گنجنامه به مرور بوجود آمده اند و مسیر در حال ایجاد هم بزودی می تواند به مسیرِ دیگری برای ورود به جاده گنجنامه تبدیل گردد که این اقدام در نهایت سبب می شود منطقه هویت خویش را از دست بدهد، چون به مرور به ساخت وسازهای بیشتر در چارچوب خانه های اقامتی و امکانات پذیرایی نیاز دارد.

نگرانی برای تاریخ طبیعی و میراث همدان

سلماسی با تاکید بر نگرانی هایی که این قبیل اتفاقات برای محوطه های تاریخی ایجاد می کنند، بیان می کند: به شدت نگرانِ تاریخِ طبیعی و میراث همدان هستم، هر دو حوزه تحت الشعاع قرار گرفته اند و به نظر نمی رسد روی کارهایی که انجام می شود مطالعه دقیقِ کارشناسی در حد دفاع انجام شده باشد.
1399/03/07
19:36:49
5.0 / 5
1696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد