حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل صدمه نمی زند

حفاری مترو به چشمه علی و برج طغرل صدمه نمی زند

به گزارش سفرگو به دنبال بروز نگرانی هایی نسبت به حفاری تونل مترو خط ۶ در نزدیكی آثار تاریخی مانند چشمه علی و برج طغرل، شهردار منطقه ۲۰ اظهار داشت: با اتمام ساخت تونل، چشمه علی به حالت قبلی خود بر می گردد و برج طغرل هم با اصلاحیه انجام شده در راه حفاری و تغییر این مسیر از تخریب مصون می ماند.به گزارش سفرگو به نقل از ایسنا فرهاد افشار درباره تاثیرات حفاری تونل مترو خط ۶ بر آثار و اماکن میراثی و تاریخی این منطقه همچون چشمه علی و برج طغرل ضمن رد شایعه کج شدن برج طغرل به علت حفاری تونل مترو، اظهار داشت: بحث تهیه طرح توسعه جنوبی خط ۶ مترو در حالی عنوان شد که این طرح به تصویب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسید. با عنایت به تخریب های احتمالی دستگاه TBM و ارتعاشات حرکتی مترو روی آثار تاریخی، کارشناسان میراث فرهنگی اصلاحیه ای را در راه حفاری تعریف کردند که سبب می شود مسیر حفاری به جای خیابان ابن بابویه که در فاصله ۱۶۰ متری خط مترو قرار دارد، در خیابان شهید غیوری در فاصله ۴۴۰ متری مترو شکل بگیرد تا با این کار فاصله ایمن با آثار تاریخی مانند برج طغرل رعایت شود و این آثار از تخریب مصون بمانند.

وی درباره وضعیت چشمه علی توضیح داد: بستر سنگی در بالادست چشمه علی مسیر آب را به علت حفاری مترو تغییر داده بود که پس از ساخت تونل جریان های آبی که در محل وجود داشت مسیر خویش را پیدا کرده و الان وضعیت چشمه در خیلی از این مسیرها به حالت طبیعی خود برگشته است. هرچند که شاید در بعضی نقاط نشتی وجود داشته باشد که با اتمام ساخت تونل مترو در خط ۶، چشمه علی به صورت کامل به حالت قبلی خود برخواهد گشت.

شهردار منطقه ۲۰ درباره انتقادات روز گذشته حسن خلیل آبادی - رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران- در خصوص کج شدن برج طغرل خاطرنشان کرد: این طرح با رصد و پایش مستمر میراث فرهنگی در حال انجام می باشد و صدمه ای به برج طغرل به علت حفاری خطوط مترو وارد نشده و انتقادات اعضای شورا ناظر بر وزارت میراث فرهنگی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، برج طغرل با ارتفاع حدود ۲۰ متر در شرق آرامگاه ابن بابویه در خیابان ابن بابویه شهر ری از آثار به جا مانده از دوره سلجوقیان است. چشمه علی هم یکی از نقاط باستانی و تاریخی شهر ری به حساب می آید که از میان صخره ای بزرگ خارج شده و به سمت جنوب و سپس جنوب شرق جاری است.
1399/03/10
23:43:28
5.0 / 5
1418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد