حسین اله بداشتی مطرح كرد؛

خسارت 550 میلیاردی كرونا به گردشگری مناطق آزاد

خسارت 550 میلیاردی كرونا به گردشگری مناطق آزاد

به گزارش سفرگو مدیر گردشگری و میراث فرهنگی مناطق آزاد كشور اظهار داشت: برپایه میزان درآمد سال ۹۸ خسارت كرونا به مناطق آزاد غیر از قشم ۵۵۰ میلیارد تومان بود كه از این میزان جزیره كیش صدمه ۴۵۰ میلیاردی دید.حسین اله بداشتی مدیر گردشگری و میراث فرهنگی شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اینکه چقدر سازمان های مناطق آزاد در کشور سیاست های ابلاغی از جانب معاونت فرهنگی و گردشگری و به تبع آن برنامه ها و سیاست شورایعالی را با وجود داشتن هیأت مدیره مستقل، دنبال می کنند اظهار داشت: درست است که مناطق تشکیلات مستقلی دارند اما در بعضی از موارد باید به دبیرخانه رجوع کنند همچون در حوزه مصوبات مربوط به بودجه. اما اینکه چقدر سیاست های ابلاغی به آنها اجرایی شود مبحث دیگری است. سیاست کلی این است که باید هماهنگ باشند. ما یک برنامه کلی به آنها می دهیم. هر منطقه برپایه برنامه و ظرفیت هایی که دارد، آن سیاست ها را اجرا می کند. بعنوان مثال نمی توان به همه مناطق اظهار داشت که در حوزه بوم گردی فعالیت کنند چون شاید بعضی از مناطق این ظرفیت را نداشته باشند.
اله بداشتی درباره سیاست های ابلاغی دبیرخانه به سازمان های مناطق آزاد اظهار داشت: از سازمان ها خواسته ایم در چارچوب پنجره واحد، صدور مجوزها برای فعالیتهای گردشگری همچون بوم گردی تسهیل شود و یا اینکه به آنها آیین نامه تأسیس اقامتگاه های بوم گردی را ابلاغ کرده ایم چون همه مناطق به بوم گردی نیاز ندارند و بعضی از شرایط و یا مجوزها متفاوت از سرزمین اصلی است و باید ساده تر باشد.
وی اضافه کرد: در جلسات اخیر به مناطق اعلام کردیم که فعالیت هایشان در فضای مجازی بسیار ضعیف است ازاین رو باید فعال تر شوند. منطقه ای مانند انزلی توانسته مجازی سازی کند و یا اینکه ارس در اینستاگرام صفحه ای راه اندازی کرده ولی چنین فعالیتهایی باید گسترده شود.
برگزاری تورهای مشترک گردشگری بین مناطق آزاد
اله بداشتی درباره سیاست ارزان سازی سفر به مناطق آزاد هم اظهار داشت: یکی از برنامه های ما برگزاری تورهای مشترک گردشگری بین مناطق است مانند ارس و ماکو که نزدیک به هم هستند و می توانند تور مشترک داشته باشند و توریست هم با پرداخت هزینه کمتر جاذبه های دو منطقه آزاد را باهم ببیند. این اقدام شروع شده و تفاهم نامه ای بین دو منطقه به امضا رسید. کیش و قشم دو جزیره با جاذبه های مجزا هستند پس نمی توانند چنین برنامه ای داشته باشند ولی ما حتی برای چابهار و ماکو هم پیشنهاد کردیم که چنین تورهایی اجرا کنند اما چون پرواز بین دو منطقه وجود ندارد امکان پذیر نیست. باید بخش خصوصی و آژانس های مسافرتی برای آنها تور گردشگری تعریف کنند. چون اگر مسافر برای آنها وجود داشته باشد ایرلاین هم پرواز می گذارد. پیشنهاد کردیم در مناطق تورهای با علایق ویژه و یا خاص برگزار گردد مثلاً چندی قبل در ماکو تور نجوم برگزار و از آن استقبال شد.
اله بداشتی همینطور با اشاره به اینکه از اول خرداد جز اروند و چابهار همه مناطق آزاد مبادرت به پذیرش مسافر کرده اند اظهار داشت: بعضی از تأسیسات گردشگری مناطق آزاد امکان دارد هنوز باز نشده باشند آنها مختار هستند تا اگر برایشان به صرفه باشد، با رعایت پروتکل های بهداشتی خدمات بدهند.

وی اضافه کرد: به مناطق اعلام نموده ایم که از حالا به بعد باید برای جذب توریست تبلیغ و برنامه ریزی کنند یا اینکه مرمت و احیای بناهای تاریخی را در دستور کار قرار دهند. توسعه موزه های خصوصی و ورود به حوزه گردشگری مجازی همچون سیاست ها و برنامه های دیگر است. بازارچه های صنایع دستی هم باید راه اندازی شود همینطور در دستور کار دبیرخانه است که با چند مرکز ارزیابی تأسیسات گردشگری همکاری کرده تا بتوانیم این مراکز را درجه بندی نماییم. به روز شدن بسته های سرمایه گذاری و تبیین آنها هم همچون سیاست های دیگر دبیرخانه بود که به مناطق آزاد ابلاغ گردید.
وی درباره اینکه چقدر مناطق آزاد مانند کیش توانسته اند در راه برنامه های خود برای توسعه صنعت توریسم پیش بروند، افزود: تحلیل من این است که در بعضی از حوزه ها توانسته اند به این اهداف نزدیک شوند. مانند جزیره کیش که هر سال آمارش رشد می کند من فکر می کنم گردشگری کیش در مقایسه با گردشگری داخلی ایران موفق بوده است. در حوزه گردشگری خارجی هم با فضای سنگینی که حالا وجود دارد چطور می توان توقع رشد داشت؟ می دانید که پس از برجام ورود توریست رشد کرد اما پس از آن گرفتار چالش شد. این اتفاقات از عهده ما خارج است. ازاین رو می توان اظهار داشت که بعضی از مناطق در حوزه گردشگری رشد داشته اند و برخی دیگر نه.
وی اضافه کرد: وضعیت گردشگری در هر منطقه را باید به نسبت خودش مقایسه کرد. هر منطقه ای با منطقه دیگر متفاوت می باشد. تا قبل از کرونا توریستهای خارجی به ارس و آبادان و چابهار و اروند از راههای مختلف زمینی هوایی و دریایی رفت و آمد داشتند تنها کیش و قشم هست که باید با پرواز رفت و آمد می کردند. می توان آماری از اقامت ها و ورودی توریست به مناطق آزاد ارائه نمود. بعنوان مثال میزان اقامت کنندگان خارجی در ۶ ماهه اول سال ۹۸ نزدیک به سه میلیون نفر بوده است اما ورودی توریستهای خارجی به مناطق آزاد ۱۶ میلیون نفر بوده یعنی امکان دارد افراد بامداد به مناطق آمده و شب رفته باشند. ما این آمار را به صورت تفکیک شده داریم.
خسارت کرونا به صنعت توریسم در مناطق آزاد
اله بداشتی درباره میزان خسارت های وارد شده از کرونا به مناطق آزاد هم توضیح داد: خسارت کرونا به ۷ منطقه آزاد غیر از قشم حدود ۵۵۰ میلیارد تومان با احتساب خسارت ایرلاین ها بوده است این میزان برپایه درآمد سال ۹۸ پیشبینی شده است در جایی مانند کیش که یک ایرلاین دارد، نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد چون می توانسته این رقم درآمد را از محل تأسیسات گردشگری در سال ۹۹ داشته باشد. این آمار هم به تفکیک هر منطقه به دست آمده است بعنوان مثال منطقه آزاد انزلی حدود یک میلیارد تومان، ارس ۱۵ میلیارد تومان، اروند ۱۳ میلیارد تومان، ماکو دو میلیارد تومان و چابهار هم ۱۳ میلیارد تومان خسارت دیده اند. سازمان منطقه آزاد قشم هنوز برآوردی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه متولی جبران خسارت ها معاونت اقتصادی شورایعالی مناطق آزاد است اظهار داشت: بعضی از خسارت هایی که سطح بندی شده جبران می شود، مثلاً در چارچوب بخشودگی اجاره ها که در سطح مناطق است برخی دیگر احتیاج به مصوبه دارند و یا در سطح ملی باید جبران شوند.
اله بداشتی درباره حضور شورایعالی و سازمان های مناطق آزاد در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا هم اظهار داشت: در این نمایشگاه ظرفیت مناطق آزاد را اعلام کردیم. حالا مناطق آزاد باید وارد فاز اجرا شوند.


منبع:

1399/03/26
14:58:10
5.0 / 5
1626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سفرگو SafarGoo

سفر سفرگو

گردشگری و توریسم

safargoo.ir - تمامی حقوق سایت سفرگو متعلق به آن و محفوظ می باشد